BuzzerBeater Forums

Hellas - II.1 > Προβληματισμός

Προβληματισμός

Set priority
Show messages by
From: akage14
This Post:
00
212702.1
Date: 03/14/2012 19:24:24
Kentauroi Cholargou
IV.16
Overall Posts Rated:
348348
Είχα αποφασίσει να κάνω θέμα κάτι που με ενόχλησε...σχετικά πρόσφατα (αν είναι μερικές ωρες,μέρες ή βδομάδες δεν έχει σημασία...)

Επειδή όμως πριν απο λίγο μου εγινε ένα ξεχωριστό μάθημα ζωής, απο ένα 20+χρονο τσουτσεκι, θα ήθελα, αν μπορείτε να συμμετάσχετε στην παρακάτω ψηφοφορία:

Poll:  Πιστεύετε το να κανονίζουν 2 ομάδες αμοιβαία χαλαρά επηρεάζει το πρωτάθλημα?

Όχι βέβαια,όλοι το κάνουν...
Που ζεις ρε μεγάλε...ένα παιχνίδι.ειναι χαλάρωσε..
Αηδίες...κανείς δεν ασχολείται με τέτοια
Ναι επηρεαζει αν και δεν είναι παράνομο

From: wud1976

This Post:
11
212702.2 in reply to 212702.1
Date: 03/14/2012 20:26:47
Overall Posts Rated:
180180
Ανδρέα, εγώ δεν θα ψηφίσω, γιατί ουσιαστικά δεν υπάρχει η απάντηση που θέλω... για μένα εδώ και καιρό υπάρχει μία ΛΥΣΗ που θα έπρεπε να δοθεί απο τους υπεύθυνους του παιχνιδιού:

ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΘΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΗΣ ΧΑΛΑΡΗΣ και να υπάρχουν μόνο η κανονική και η δυνατή διάθεση. Οποιος γουστάρει να βάζει το δυνατό του και τέρμα.

From: akage14

This Post:
00
212702.3 in reply to 212702.2
Date: 03/15/2012 00:51:03
Kentauroi Cholargou
IV.16
Overall Posts Rated:
348348
Εμένα με καλύπτει και αυτη η απάντηση.....:)))



This Post:
00
212702.4 in reply to 212702.3
Date: 03/15/2012 03:24:09
Overall Posts Rated:
1717
Μηπως μπορεις να αναφερεις το παιχνιδι που λες οτι σε ενοχλησε?Μηπως εχει να κανει με το παιχνιδι το δικο μου εναντιον του Λοκρου?Αν ναι πρεπει να σου πω οτι ρισκαρα σ εκεινο το παιχνιδι να παιξω χαλαρα κ απλα ο Λοκρος δεν κατεβηκε χωρις να ξερω τπτ..

This Post:
00
212702.5 in reply to 212702.3
Date: 03/15/2012 06:41:51
Overall Posts Rated:
231231
Πως μπορείτε 2 γαμάτα παιδιά να τσακώνεστε δεν το έχω καταλάβει.

Εγώ απάντησα το πρώτο, γιατί πολύ απλά αν όλοι το κάνουν, δεν θα υπάρχει πλεονέκτημα για κανέναν.

Το πλεονέκτημα δημιουργείται μέσα από το ότι ΔΕΝ το κάνουν όλοι, όποτε ευνοούνται εκείνοι που το κάνουν.

Ακριβώς επειδή δεν έχουν όλοι την ίδια άποψη περί ηθικής και κλασικότερο παράδειγμα από μένα δεν υπάρχει.

Για κάποιους ανήθικο είναι να μεταφέρεις χρήματα από ένα λογαριασμό σε άλλον (συμπεριλαμβανομένου και εμένα), αλλά και πάλι αν το κάναν όλοι, πάλι δεν θα υπήρχε πλεονέκτημα.

Για κάποιους ανήθικο έιναι να έχεις 2ο λογαρισμό για φάρμα Εθνικής (φυσικά και δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία), αλλά και πάλι αν το κάναν όλοι, πάλι καμία Εθνική δεν θα είχε πλεονέκτημα.

Για κάποιους ανήθικο είναι στήνεις αγώνες για να επηρεάσεις την τελική κατάταξη των ομάδων (επίσης δεν ανήκω σε αυτή την κατηγορία, γιατί για να μπορέσεις να στήσεις αγώνες, πάει να πει πως έχεις κάνει και 5-6 φίλους εδώ μέσα και αυτό μετράει πολύ περισσότερο για μένα από τα pixelάκια στο ρόστερ μου), αλλά και πάλι αν το κάναν όλοι, η ίδια σειρά θα έβγαινε των ομάδων.

Μπορώ να συνεχίσω και σε άλλα ζητήματα ηθικής, αλλά το ίδιο αποτέλεσμα θα είχε.

Για μένα λοιπόν το συμπέρασμα είναι να ακολουθεί ο καθένας τους δικούς του ηθικούς φραγμούς και να έιναι εντάξει με τον εαυτό του. Το ότι διαφέρουν οι απόψεις μας είναι αυτό που μας κάνει μοναδικούς και που μας δένει ή μας χωρίζει σαν ανθρώπους.

Έτσι κι αλλιώς όπως σε κάθε interactive διαδικτυακό παιχνίδι τον τελευταίο λόγο έχει πάντα η κοινότητα των χρηστών που κρίνει και αντιδρά ανάλογα στα δρώμενα στους κόλπους της.

Καλώς ή κακώς (καλώς για μένα), όποιος θεωρεί πως μπορεί να φτάσει και να κρατηθεί ψηλά σε αυτό το παιχνίδι, χωρίς φίλους θα έχει σεβαστή, αλλά λανθασμένη άποψη για μένα και όταν κάποια στιγμή αφήσουμε το ΒΒ από τη ζωή μας, στην πραγματικότητα δεν θα έχουμε κερδίσει, αλλά θα έχουμε χάσει χρόνο από αυτή.

ΥΓ. Φίλοι μου Α. & Α. είστε αμφότεροι γαμάτα παιδιά. Δεν αξίζει να ανταλλάσετε μειωτικούς χαρακτηρισμούς ο ένας για τον άλλο επειδή έχετε διαφορετική άποψη πάνω σε ένα θέμα, μικρής σημασίας κιόλας στην βεβαρημένη χρονικά καθημερινότητά σας.

Με αγάπη, ο γνωστός φωνακλάς κλέφτης του ΒΒ.

This Post:
00
212702.6 in reply to 212702.5
Date: 03/15/2012 07:06:41
Panathinaikos-1908
IV.19
Overall Posts Rated:
2020
Από την στιγμή που δεν το κάνουν ολοι, επηρεάζει το πρωτάθλημα κ αυτούς που δεν συνεννοούνται με τους αντιπάλους τους. Κι αυτό διοτι μπορεί εγώ πχ να παίζω την σωτηρία μου στην τελευταία αγωνιστική ή την είσοδο στα πλει οφς με κάποια ομάδα που επειδή συνεννοείται για τις διαθέσεις που θα βάλει, να έχει μεγαλυτερο ενθουσιασμό απο εμένα που δεν συνεννοούμε. Κι αν το ματς είναι στον πόντο, να μετρήσει κι ο ενθουσιασμός. Συμφωνώ οτι είναι ένα παιχνίδι και οτι δεν παίζει ουσιαστικό ρόλο στις ζωές μας, όμως αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να μην σεβόμαστε τους συμπαίκτες μας. Πάντα θα γίνεται όσο υπάρχει η ¨μάσκα¨ του "Καί οι δυο ομάδες είχαν το ίδιο επίπεδο προσπάθειας."

From: akage14
This Post:
00
212702.7 in reply to 212702.5
Date: 03/15/2012 07:45:37
Kentauroi Cholargou
IV.16
Overall Posts Rated:
348348
Προς όλους: δώστε μου λίγο χρόνο να γράψω μια απάντηση που πιστεύω θα σας καλύψει...
Προς peristerians : όχι βέβαια δεν αναφέρομαι σε καμία άλλη ομάδα, εκτός απο την δική μου και μια πρόταση που μου έγινε απο μια ομάδα για αμοιβαία χαλαρα
Προς kaja: ξερεις ότι σε εκτιμώ, και σε άκουσα τι μου είπες το βράδυ εκείνο, και του έστειλα μήνυμα, και εντυπωσιαστηκα απο τις απαντήσεις του....
όλο σου το ποστ γυροφερνει την λέξη ανηθικος....θα βοηθήσω να απλοποιηθει το θεμα, και ζητω και σενα και θα του στείλω και εκείνου ένα μήνυμα ότι αφαιρω την λέξη...ανήθικο ....θέλω όμως τις απόψεις ολων σας σε αυτο που θα αναρτήσω σύντομα...

Last edited by akage14 at 03/15/2012 08:07:43

This Post:
00
212702.8 in reply to 212702.7
Date: 03/15/2012 08:32:42
Overall Posts Rated:
6565
παιδια εμενα η αποψη μου ειναι οτι το μπαζερ ειναι ΠΑΙΧΝΙΔΙ..μερικοι κυριως στο ελληνικο φορουμ το ξεχνανε εντελως..
παιχνιδι=διασκεδαση,χαβαλες κ πλακα..αν τα χασει κανεις καποτε αυτα τα 3 ας το σταματησει καλυτερα

This Post:
00
212702.9 in reply to 212702.6
Date: 03/15/2012 08:47:50
Overall Posts Rated:
231231
Άρα συμφωνείς πως το πλεονέκτημα υπάρχει ακριβώς επειδή υπάρχουν χρήστες που δεν ακολουθούν την χρήση της αμοιβαίας χαλαρής διάθεσης, δυνατότητα που την έχει δώσει το ίδιο το παιχνίδι για κάποιο λόγο.

Συνεπώς με δεδομένο ότι δεν μπορούμε να τα βάλουμε με τη μηχανή, θα πρέπει ή να παίζουμε με μειονέκτημα, παραμένοντας όμως ηθικά σωστοί απέναντι στον εαυτό μας, ή να ακολουθήσουμε την πολιτική των αμοιβαίων χαλαρών, αποκτώντας αγωνιστικό πλεονέκτημα.

Και δω είναι το μαγικό. Αν το κάνατε ΟΛΟΙ, δεν θα είχε το ίδιο αποτέλεσμα όπως σαν να μην το έκανε ΚΑΝΕΝΑΣ?

Από μία λοιπόν διαφορετική οπτική μήπως τις ισορροπίες δεν τις διαταράσσουν εκείνοι που πάιζουν χαλαρά μεταξύ τους, αλλά εκείνοι που δεν παίζουν?

Για μένα πάντως η διαχείριση του ενθουσιασμού είναι από τα σημεία κλειδιά του παιχνιδιού και απαιτεί φοβερή διπλωματία και PR management από την πλευρά του χρήστη και του αξίζει αν το επιτύχει να αποκτήσει αγωνιστικό πλεονέκτημα.

Η μεγαλύτερή μου αγωνιστική επιτυχία στο παιχνίδι ήταν η πρόκριση της Εθνικής μας στη δεύτερη θητεία μου ως τεχνικός της. Πιστέψτε με πως η επιτυχία εκείνη οφείλεται σε 90% εξωαγωνιστικούς παράγοντες και 10% αγωνιστικούς.

Και μέσα στο 90% συμπεριλαμβάνεται και η προπόνηση αγωνιστικής κατάστασης που είχε συμφωνήσει να κάνει τότε ο Athens Lambs για να με βοηθήσει με τον Φιλιππακόπουλο, όπως είχαν κάνει και οι υπόλοιποι 4ι χρήστες που είχαν παίκτη που θα κατέβαζα βασικό στον αγώνα με την Πολωνία.

Τίποτα όμως δεν θα είχε επιτευχθεί αν δεν τα είχα κάνει πλακάκια με τον Γάλλο μάνατζερ Νάρκισσο και δεν στήναμε την Πολωνία, που είχε ανώτερο ρόστερ μακράν από εμάς και εφάμιλλο της Γαλλίας.

Άρα έχουμε Θύτης=πρόκριση, Θύμα=αποκλεισμός

Ηθικό-Ανήθικο δεν ξέρω, αλλά προτιμώ να είμαι θύτης παρά θύμα, γιατί έχω υπάρξει και τα δύο στο παιχνίδι αυτό.




This Post:
00
212702.10 in reply to 212702.8
Date: 03/15/2012 08:52:30
Overall Posts Rated:
231231
Βρήκαμε λοιπόν ποιος ψήφισε το "χαλάρωσε"!

Πεσ' τα βρε Μπάνε. Εσύ κι ο Λύγκας κρατάτε ψήλά τη σημαία της διασκέδασης....

This Post:
00
212702.11 in reply to 212702.10
Date: 03/15/2012 09:01:57
Overall Posts Rated:
6565
ποπο με ξετρυπωσες και ευκολα κιολας.
το μονο που δεν εχω καταλαβει ειναι σε ποιον αναφερεται ο φιλος κενταυρος..