BuzzerBeater Forums

BB Bulgaria > Какво е "Кап" и как работи?

Какво е "Кап" и как работи?

Set priority
Show messages by
From: ogrizko
This Post:
00
318325.1
Date: 03/01/2023 10:57:40
B.C. Ambidexter
II.1
Overall Posts Rated:
6868
така, понеже не ми станаха ясни нещата с тоя КАП, то реших да пусна специално отделна тема да се изяснят нещата за новите потребители и за мен най-вече :)

бях питал в една от темита какво е това КАП, но никой не отговори ...в английския речник обаче написах CAP и като едно от възможните значения излезна "връхна точка" ....съответно предполагам, че това е точката в която един състезател тренира на максимум така да го кажем и после почва да запада ;) ако се няма това предвид нека някой да каже.. ?

друг въпрос относно КАП ...понеже играчите имат някакъв потенциал, този КАП обвързан ли е с потенциала на играчите? примерно ако играча е търкач на скамейката само до 25 години ли ще се развива и след това няма да тренира особено? ако е МВП ще се развива до 28 и след това ще запада надолу? примерно аз имам точно един играч МВП, т.е. ниво 9..... на 28 ли ще е тоя КАП или няма някаква конкретна възраст?! имам двама играча с 8 потенциал, т.е. 1 ниво под МВП.... те до 27 ли ще тренират да речем, година по-малко??

From: ogrizko

This Post:
00
318325.4 in reply to 318325.3
Date: 03/02/2023 04:04:51
B.C. Ambidexter
II.1
Overall Posts Rated:
6868
благодаря :) обаче не мога да разбера КАП-а повече с тренировките и уменията ли е свързан или повече с възрастта? примерно да речем играча достига кап като стигне 18 пас за плеймейкър с потенциал 7 .....или достига кап като стане примерно на 26 години? т.е. ако не съм го тренирал няколко сезона кап-а на 26 ли ще бъде или като стигне 18 умение, което може да стане и на 29 примерно? въпреки че то сигурно и старост има някаква :) значи сега тренирам 2ма с потенциал 8 и един с потенциал 9/мвп.... които са на по 20 години - може ли да се каже кога ще им дойде тоя кап на тях ?? примерно за първите двама да го очаквам на 25, а пък за другия да го очаквам на 26 ?? или по-скоро това зависи от тренировките и дали са стигнали някакъв таван на уменията ....т.е. като станат по 18 на умение и идва тоя кап?! :) не мога да го обясня добре май затова давам наглед безсмислени примери :)))

This Post:
11
318325.5 in reply to 318325.4
Date: 03/02/2023 07:02:29
Meerkats
A Grupa
Overall Posts Rated:
176176
Second Team:
Meerkats Nest
Настъпването на "Кап-а" зависи от нивото на уменията, както и от общия брой скилове на играча. Особено ако вдигаш само 2-3 от най-хабящите потенциала умения за външен или съответно вътрешен играч до висок левел, може и на 21г да ги капнеш при 8-9 потенциал. За това е хубаво да се тренират всички полезни за поста умения умерено, не да избягат 1-2 мн. нагоре.
Но по начало за правилното трениране на играчите и като изключение от това правило за висок скил - се почва с 1на1 и там няма ядове пробив и дрибъл да стигнат 16-18левел и тогава да се почнат другите умения. Като това дава огромен "бууст" в скоростта при тренирането след това на доста от другите скилове, поради т.н. Еластик ефект, който има в тренировките.
Така в този потенциал "наблъскваш " повече скилчета като бройка, а не само 2-3 високи скилове по 17-18 ,които ще "изядът ' потенциала на играча,. а той ще е гол като пушка от към вторични умения. Вторични/но мн. полезни/ са примерно "Стрелба от близо" за Външните и "Външна защита" за вътрешните играчи- на практика тези умения са "безплатни" за потенциала и заплата на играчите към момента ;)

А възрастта забавя тренировките и е еднаква за всички нива на потенциал- примерно всяка годинка забавя 5-10% тренировката.

Last edited by Mod-raptor666 at 03/02/2023 07:09:09

This Post:
00
318325.6 in reply to 318325.5
Date: 03/02/2023 07:20:58
B.C. Ambidexter
II.1
Overall Posts Rated:
6868
благодаря :) ами тогава според теб има ли значение дали един играч се бори за национала или не? щото на мен предния у21 ми беше казал да тренирам дрибъл до 13 и да мина на външна защита ...а пък ти казваш, че е добре повече да се наблъска до 16-18 дрибъл? в смисъл ако искаш да правиш играча у21 пак ли би го наблъскал до 16-18 или е правилно до 13, за да може да развие и вторични докато е в у21 ??

не съм сигурен дали разбрах правилно за еластик ефекта затова ще питам - еластика помага ли с нещо на кап-а или не помага? т.е. с негова помощ наблъсквам ли повече скилове в кап-а или не? в смисъл помага ли на кап-а или просто играчите тренират по-бързо, но няма влияние точно на кап-а? :)

също така - като имаш повече време може ли да напишеш кои са най-изхабяващите скилове за отделните позиции... или ако се разделят само на вътрешни и външни, а не по позиции - кои са най-изхабяващите скилове за вътрешни и външни играчи?!

сега логиката на трениране след твоето обяснение ако играчите ми не мислех да ги тренирам за у21... може би бих вдигнал 20 дрибъл и пробиви ....20 външна защита.... и след това да почвам изхабяващите :) ако дрибъла и пробивите не влияят защо казваш само до 16-18 да тренирам, а не до 20 примерно?! или ще са прекалено дърти вече да вдигам другите неща после? :)))

This Post:
00
318325.7 in reply to 318325.6
Date: 03/02/2023 07:38:27
Meerkats
A Grupa
Overall Posts Rated:
176176
Second Team:
Meerkats Nest
ами тогава според теб има ли значение дали един играч се бори за национала или не? щото на мен предния у21 ми беше казал да тренирам дрибъл до 13 и да мина на външна защита ...а пък ти казваш, че е добре повече да се наблъска до 16-18 дрибъл? в смисъл ако искаш да правиш играча у21 пак ли би го наблъскал до 16-18 или е правилно до 13, за да може да развие и вторични докато е в у21 ??
За У21 правилно са ти казали, там все пак се преследват срокове, не може да отиде без защита и само с единия дрибъл ;). С тези потенциали ги тренирай за У21, за Мъжете няма да станат. Но ще си ги ползваш за личния отбор.


не съм сигурен дали разбрах правилно за еластик ефекта затова ще питам - еластика помага ли с нещо на кап-а или не помага? т.е. с негова помощ наблъсквам ли повече скилове в кап-а или не? в смисъл помага ли на кап-а или просто играчите тренират по-бързо, но няма влияние точно на кап-а?
Само за скоростта влияе да. Но реално е ключът към това да постигнеш повече скилове на по-нисък потенциал - примерно при 8-9.

За скиловете горе долу са ясни- при външните играчи в комбинация с висок дрибъл/пробив+17 и пас над 11-12 е опасно, ше ги капнеш рано. Във формулата на АЗ-то е опасно да вдигаш много Отскока и Далечната.
Под коша за вътрешните играчие и 4те скила+ Отскока са опасни, ако качиш 3 от тях много високо, преди да си спрял с цялостното трениране.

Last edited by Mod-raptor666 at 03/02/2023 07:42:54

This Post:
00
318325.8 in reply to 318325.6
Date: 03/02/2023 07:49:41
Meerkats
A Grupa
Overall Posts Rated:
176176
Second Team:
Meerkats Nest
(309452.1) - Тази тема нз. дали си я чел, ще ти се изяснят доста неща за тренирането и не само. Не случайно сме я вдигнали като важна, да я видят повече нови и стари юзери желаещи да тренират по-ефективно и да вдигнем нивото на Нацията ;)

This Post:
00
318325.9 in reply to 318325.7
Date: 03/02/2023 07:52:28
B.C. Ambidexter
II.1
Overall Posts Rated:
6868
да ама излиза, че трябва повече да се заинтересувам ще играят ли изобщо за у21 или няма.. понеже гледам, че не са викнати засега поне, а ако други ще бъдат викнати по-натам може и да вдигна дрибъла повече и след това да дърпам ластиците да ми качват по 2 скила на седмица или по 3 :))) или там доколкото може да се опъва ластика... ще го мисля

хубавото в моя случай е, че и тримата ми играчи се оказват с формула на ПГ :) демек ако не вдигам пас няма голяма опасност ....обаче пък единия ми е само с 1 пас... и се чудя дали да не го вдигна на 3-4 ...което значи, че тоя с най-много пас може да стане 10-11.... обаче това пак влиза в рамките :) добре де - ако не вдигам изобщо пас ....тогава кога ще дойде тоя кап? щото говорим само за опасност ако тренирам тия опасни скилове ....ами ако не ги тренирам кога ще дойде капа? като цяло не ми пречи и изобщо да не тренирам пас .... и да ги ползвам като СГ и СФ вместо ПГ..... въпреки че специално в моя отбор мога ПГ, СГ и СФ да ги ползвам нищо че и тримата уж са ПГ :) то до тук май излиза, че ако не ползвам формулата за дадена позиция и не ги тренирам на оригиналната им позиция мога да ги развивам доста извън кап-а или аз нещо не съм разбрал?? примерно като са ПГ ...вдигам дрибъл и пробиви до 20, вдигам външна защита на 20 ...вдигам отскок на 20 и после тренирам 3-4 скила пас :))) или няма да стане така?

This Post:
00
318325.10 in reply to 318325.9
Date: 03/02/2023 08:00:39
Meerkats
A Grupa
Overall Posts Rated:
176176
Second Team:
Meerkats Nest
Комуникираш с У21 мениджъра на личен и той там ти обещава и ти дава гаранции, че ако станат "еди какви си" ше ги вземе, или съответно ти казва, че няма гаранции

Да паса се вдига до 10на. Той този с ниския ще ги застигне, но е добър варянт да се тренира спрямо този с най-високия пас.
Ако ги тренираш на други неща, ще влязат във формулата на друга позиция и пак ше се капнат в определен момент , ако се тренират. Ключ към повече скилове особено за СФ/ТК е да балансираш точно между формулите на ПГ/СФ/ТК и да не влизаш дълбоко в никоя!
Просто пасът го тренираш(довършваш) накрая(най-вече при гардовете), когато си натренирал другите целеви скилове спрямо съответния потенциал и накрая да речеме го вдигаш от 11 на 14 дори при капнал играч, но вече не ти пука.

Кап може да не се достигне, кат не ги тренираш на нишо си седът със нереализиран потенциал и толкоз

Last edited by Mod-raptor666 at 03/02/2023 08:06:37

This Post:
00
318325.11 in reply to 318325.10
Date: 03/02/2023 08:13:01
B.C. Ambidexter
II.1
Overall Posts Rated:
6868
хаха да :) при мен има много дето няма да достигнат капове 8) но засега проявяват някакво разбиране играчите ми ...макар че четох някъде за възможни бойкоти от фенове дето не пускам разни играчи ама ми е все тая засега за феновете и тях да ги мисля...

у21 менажера засега съм му дал картбланш да прецени с какви играчи разполага и не го занимавам, за да има време да реди победите.. единствено съм му показал моите играчи :) но скоро трябва вече да е по-ориентиран и ще се постарая да съм по-досаден и да го питам какви са му плановете за следващия сезон и моите дали се очертава да са в у21.....

това с формулата за друга позиция обаче е малко объркващо и притеснително - т.е. от ПГ изведнъж може да станат СФ ако мина 15 скок примерно ??? ще ми изписва ли официално, че са СФ или просто ще смени формулата за изчисление на кап-а и заплатата ???