BuzzerBeater Forums

BB România > NT S59-60

NT S59-60

Set priority
Show messages by
From: Otis
This Post:
11
317249.1
Date: 11/28/2022 05:34:25
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
Bun venit tuturor la noua campanie a echipei nationale.
incep prin a multumit tuturor celor care m-au votat. cei care urmaresc acest proiect stiu despre ce e vorba ce sacrificii s-au facut de catre toti userii implicati. ca sa l citez pe Starstrek/Edward, muncesti 3 ani pentru a te bucura de mai putin de unul. ;-)

dat fiind timpul limitat la dispozitie, ma voi limita la ce e esential in aceasta campanie, dupa care voi vorbi de lot, desi acum ca "avem valoare" e cam delicat sa vorbesc in termeni practici fara a divulga catre adversari detalii esentiale.

dupa cum am zis si in trecut, crestem dar nu suntem singurii care cresc. dar rankul isi revine, am supravietuit o tranzitie cu potential dezastros, de la perioade fara pivoti la perioade fara SF si la un moment dat chiar fara guards, acum lotul e fixat. ce vedeti azi in NT va fi acolo si in 4 sezoane. singurele exceptii conjuncturale au fost Alin Dinu care era in mega forma cand tot lotul era depletat, si Cristi Campeanu, care a fost adus tot in regim de urgenta, fiindca cei tineri in mod evident inca nu sunt gata.

cu durere in suflet, pare ca aidoma realitatii 30 chiar e varsta de apogeu. avem in afara lotului jucatori care au secundare la niveluri ametitoare, principale pe masura, insa care sunt bine-cuvantati cu useri rabdatori care ii forteaza sa ajungem cu totii la nivelul pentru care ne am chinuit, respectiv 250k de caciula pe cei care pot ajunge asa.



campania curenta pentru euro am inceput o drept cap de serie nr 4, iar ca o surpriza placuta, am rezistat ambitiei cehilor de a ne provoca jucand normal vs TIE (fapt evident) la fel cum ne am descurcat la randu i in lupta cu scotieni. deci azi intram cu entuziasm conjunctural maxim contra estoniei.
in ierarhia grupei, franta e indubitabil cea mai buna, nr 1 mondial, forteaza chiar asigurarea unui traseu fara surprize. cu noi joaca ultimul meci din grupe, asa ca un CT contra lor nu e exclus, chit ca ajungem epuizati la euro. dar tot e posibil sa nu fie suficient.
slovenia e nr 2 in grupa, care alaturi de estonia, au reusit sa joace euro (adica top 20 mondial) din pacate ambele vizibil peste noi. iar din moment ce estonia a inregistrat deja 2 infrangeri....urmata de meciuri usoare pe linie, pare ca ne indreptam catre o coliziune frontala azi. sunt peste noi ca salarii, ca forme si ca mix intre cele doua, plus ce o mai fi in afara lotului, asa ca asteptarile sunt extrem de limitate. la ora acestui mesaj sunt 15 jucatori in lot, dar am identificat 2 daca nu chair cei 3 care sunt pe teava, iar ambele scenarii(cu pivotii surpriza pe teren, sau fara) nu ii vad sa ne ia atat de in serios incat sa ne atace inside.

revenim cu mai multe detalii despre prestatie dupa urmatorul set de meciuri.


hai Romania!



Last edited by Otis at 11/28/2022 06:21:16

From: Starstr3k

To: Otis
This Post:
11
317249.4 in reply to 317249.1
Date: 11/29/2022 04:49:46
B.C Steaua Bucuresti
II.1
Overall Posts Rated:
9797
Second Team:
B.C Steaua Bucuresti II
O victorie foarte importanta, felicitari!

Acum incepe sa se vada adevarata munca depusa de tine. In curand ne vom bucura pentru prima data in istoria BB RO de performante la NT.

Hai Romania!

From: Otis

To: Otis
This Post:
22
317249.6 in reply to 317249.1
Date: 12/19/2022 22:04:35
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
In final n a mai contat infrangerea surpriza contra suediei. O infrangere pe care mi o asum. Nu doar fiindca am fost ghicit sibam ratat cinfiindca pur si simplu am avut un mindset gresit asupra ce jucatori trebuiau bagati si ce fel de meci voiam. Pt ei a fost gamble si a iesit. 9 ipostaze din 10 aia era victoria noastra asa, dar asta e am invatat.
In final meciul cu slovebia era cel care conta cu adevarat, dar lipsa unei trepte de entuziasm si stamina au facut diferenta. N am mai multe de zia decat ca in conditii egale vom fi echipa care va juca euro si va prinde calificaribde mondial.

Antrenamentul nubse termina niciodata, dar anul viitor 10 din 18 juc vor creste de la stamina 2 3 4 la 9 si jumatate din lot va fi in forma macima fiindca echipele lor vor da game shape.
Intram cu asteptari maxime , relative la tara noastra, in urm 3 sezoane.s a muncit 10 sezoane pt juc actuali plus inca 3 pentru cei mai in varsta. Sezonul acesta a fost pur si simplu prea devreme.


Multumesc tuturor care se mobilizeaza pentru acest proiect. Atat eu cat si fanii apreciaza cu adevarat ce facem, iar rezultatele sunt dupa colt.

Hai Romania

From: Otis

To: Otis
This Post:
00
317249.7 in reply to 317249.6
Date: 02/01/2023 03:51:29
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
in final campania s-a terminat cu un gust amar.

ultimele meciuri le am jucat normal vs slovenia (si ei la fel) si crunch time vs franta (ei jucand TIE). acesta era scenariul de calificare. din pacate eventuala infrangere cu franta ne scotea din calcule indiferent de scenariu. si mai pacat in cdt in care la euro franta a temrinat 0-5 iar slovenia desi a scos 2 victorii a terminat pe 4 intr-o grupa de 5.

filmul din pacate s-a rupt la infrangerea cu suedia. infrangere de antrenor, asumata. ne-au nimerit cu ghici iar eu n-am avut incredere ca putem fara ghici. singurul lucru bun e ca asta nu se va repeta. am avut mari constrangeri tactice fiindca jumatate din lot era cu stamina deficitara, iar din exterior era cam clar ce vom juca.

aceasta a fost de departe cea mai obositoare campanie dpv al interactiunilor. frecus pe BB-mail de la toti selectionerii care simt ca pot sa ne influenteze intr-un fel sau altul pe baza a ceea ce scriu pe forum. asa ca o sa vad ce fac. whatsapp e prea personal. ccel mai facil e sa ne inscriem intr-o federatie, dar nu toata lumea are suporter. cel mai probabil voi scrie aici in continuare insa doar dupa meci. obiectivele sunt de la sine inteles cele de la inceputul proiectului. prima medalie la euro in cdt in care all time am ajuns doar de 2 ori la euro si avem doar 1 meci castigat. o medalie sau macar o calificare la mondial, ca si la fotbal, ramane ar fi ceva de poveste. cei nascuti dupa 90 nu stiu ce a insemnat sa prindem 3 mondiale de fotbal la rand. cam asa vom fi si noi la BB doar ca se obtine si mai greu calificarea BB, fiindca seamana mai mult cu mecanismele de la olimpiada. in fine, comunicarea se va axa pe antrenament mai mult. am ajuns probabil la 90% din ce ne-am propus, ultimele 10 procente fiind mai degraba axate pe continuarea generatiei actuale cu inca una, complementara, daca nu comparabila cu ce am crescut, ca sa ramanem relevanti mai mult decat 4-5 sezoane.

From: Otis
This Post:
11
317249.9 in reply to 317249.7
Date: 02/08/2023 10:33:52
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
NT sezonul 60

Incepand cu acest sezon se vor aplica schimbarile aferente turneului de consolare. In teorie va fi mai echilibrat, ramane de vazut. In mod normal cu 3 infrangeri si cosaveraj te calificai.


Avum ca sistemul e um pic mai dur va trebui sa secueizam niste victorii grele fiindca terenul e extrem de valoros.


In principiu avem de a face cu echipele care n au prjns mo dialul, deci am fi contra 4 echipe care au jucat euro si cateva similare de pe alte continebte. Altfel zis, se scalda prin aceleasi locuri ca si noi. Va fi o provocare


DAR,


Lucrurile arata f bine in lotul nationalei. Practic vorbind, la peste 15 sezoane de cand am inceput antrenamentul de NT am ajuns sa vedem un lot facut de la 0, exclusiv sub tutela colegilor care au bine voit sa urmeze viziunea comuna pentru o NT puternica.

Avem 18 pozitii batute in cuie din care probabil doar 2 ar fi expuse la inlocuiri dar e progresul de asa natura incat astea sunt irelevante.

Avem in sfarsit salarii mari la varf. Il felicit pe radu pentru efortul depus. Care azi cu mare efort la ambele cluburi duce in carca cei mai scumpi 3 romani. Daca radu pleaca in concediu si nu da ordinele iar formele se strica, am incurcst o. Nu fiindca sunt cei mai valorosi dar sunt cei mai vizibili. Altfel in egala masura asta pot spune si despre remus care are 4 Nt, eu care am 3, 4ace cu 3, Edward cu 3 si Tudor 2.

In esenta aproape tot lotul a ridicat echipele din Ro, iar mai toti facem sacrificii ca sa ii tinem la pachet, sa asiguram forme constante si cresteri constante pe stamina si prelungirea antrenamentului. Vin din urma jucatori frumosi care sunt probabil cu 10% sub varful actual, dar o perioada de 6 sezoane performanta la nivel NT va fi mereu de top.


Acum ramane sa vedem cat de sus vom ajunge. Nu pot da detalii punctuale si nici adiacente fiindca adversarii nostri ca si noi fac toate diligentele penforum, dar ce nu poate fi ascuns e ca am ajuns in situatia unde mai tot lotul creste in aceasta zona iar imbunatatirile rezultatelor vor fi evidente.

Progresia va fi un pic brusca iar aici va fi un efort pentru mine sa ma adaptez la ce suntem in stare si ce nu, pentru a nu risipi entuziasm.

Voi reveni dupa meciuri cel mult oentru feedbavk dar 0 informatii ref strategia echipei.

From: Otis

To: Otis
This Post:
11
317249.10 in reply to 317249.9
Date: 02/08/2023 10:39:58
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
mesajul initial e aici(301071.1)

ca sa explic viziunea mea asupra ce faze/etape/categorii pot descrie scena internationala o sa fac urmataoarea clasificare:

categoria 1: echipe NT care abia au 10 jucatori cu salarii de peste 100k/juc
categoria 2: echipe NT care au 5 titulari peste 150k/juc si un lot de 100k/juc
categoria 3: echipe NT care au un lot intreg de 150k/juc
categoria 4: echipe NT care au aproape toti titularii pe la 200k si un lot de 150k/juc.
categoria 5: echipe NTcare au toate secundarele pe care ti le poti dori pe salariile din categiriile 3 si 4
categoria 6: echipele de elita care au tot ce vrei.

CAT1 sunt micronatiuni
CAT2 sunt tari mai mici cu cativa useri dedicati
CAT3 cam la fel doar ca macar aia au luxul de a mai schimba jucatorii in functie de forme. daca esti top heavy si 1 sau 2 jucatori nu sunt in forma buna echipa NT o ia in nas saptamana respectiva
CAT4 sunt echipele de top 35-20
CAT 5 sunt 20-10
si cat 6 sunt aia care castiga si cu rezervele.


In urma actualizarii salariilor, am ajuns sa operam in zona 5 spre 6. Tot lotul de facto e peste 200k salariu. 1 treapta in plus la un skill nepotrivit explodeaza orice salariu. Avum avem 3juc de aproape 250 si unul aproape de 300.
Vom avea pentru prima data mai mult de o echipa care sa antreneze exclusiv game shape, la momentul fazei eliminatorii.

Sfarsitulnde sezon ne va prinde cu niciun juc sub stamina 6 si peste jumatate minim 8. Pur si simplu va fi deranj pt oricine.


Mai mukte n am de zis. Lotul e superb. Chiar si fara repozitionari, vezi secundare pe pivotibde zici ca sunt jucatori de prima liga.
Iar pe guards secundarele subt la nivel de SF. Iar SF sunt de top, succes adversarilor sa sibdea seama cine ce face ;-)