BuzzerBeater Forums

Βοήθεια – Ελληνικά > στρατηγικη ομάδας

στρατηγικη ομάδας

Set priority
Show messages by
This Post:
00
317422.1
Date: 01/03/2023 04:06:26
TechnoBlades
IV.19
Overall Posts Rated:
55
καλημέρα
διάβασα αρκετά αυτές τις μέρες για το θέμα προπόνησης με σκοπό να γίνει πιο δυνατή η εθνική
θα ήθελα να ρωτήσω όμως ποια θα πρέπει να είναι η στρατηγική βελτίωσης της ομάδας γενικά

για παράδειγμα ας υποθέσουμε ότι παίρνουμε ένα καλό ντραφτ. Ή και δύο. Συμπληρώνουμε τριάδα όμοιων παικτών σε ύψος και προπονούμε 3 (δύο 48άρια από τους αγώνες πρωταθλήματα και 1 από κύπελλο/φιλικό)

τα άλλα μέλη της 5άδας τα παίρνουμε από την αγορά;
επίσης αν υποθέσουμε ότι ανά 2-3 σεζόνς βρίσκουμε ένα καλό ντραφτ για να το προπονήσουμε. την προηγούμενη καλή μας τριάδα την πουλάμε; ή την κρατάμε στην ομάδα ως βασικούς παίκτες αλλά απροπόνητους πλέον αφού θα επικεντρωθούμε στους μικρούς;

θα ήθελα τις σκέψεις σας

νομίζω πως θα ακολουθήσω το παρακάτω.
να προπονήσω την πρώτη μου τριάδα από την επόμενη σεζόν (αν είμαι τυχερός στο ντραφτ) και μετά που θα έρθει το επόμενο ντραφτ να αρχίσω να προπονώ 6

This Post:
11
317422.2 in reply to 317422.1
Date: 01/03/2023 05:56:47
Cobra Kai
III.10
Overall Posts Rated:
377377
Second Team:
Wu Tang Clan
τα άλλα μέλη της 5άδας τα παίρνουμε από την αγορά;
- προφανώς ΝΑΙ !

επίσης αν υποθέσουμε ότι ανά 2-3 σεζόνς βρίσκουμε ένα καλό ντραφτ για να το προπονήσουμε. την προηγούμενη καλή μας τριάδα την πουλάμε; ή την κρατάμε στην ομάδα ως βασικούς παίκτες αλλά απροπόνητους πλέον αφού θα επικεντρωθούμε στους μικρούς;


Ο μόνος λόγος που θα αντικαταστήσεις το παλιο ντραφτ με το νεο ειναι το νεο ντραφτ να ειναι πολυ καλύτερος και φυσικά να σε παίρνει οικονομικά. Αν προπονήσεις ντραφτ 2-3 σαιζόν με προπονητή εκπληκτικό και προπονητή νέων εκπληκτικό/δυνατό (νομιζω αυτά τα λέβελ προπονητών είναι απαραίτητα πλην ελαχίστων εξαιρέσεων), σημαίνει ότι έχεις ρίξει ήδη αρκετά λεφτά για να τους προπονήσεις άρα θα πρέπει να είσαι σίγουρος οτι πουλώντας το παλιό ντραφτ δεν θα μπεις μεσα οικονομικά και θα έχεις και μεγάλο κέρδος ώστε να αντέξεις οικονομικά την προπόνηση από την αρχή του νέου ντραφτ. Να θυμάσαι ότι σαυτές τις 2-3 σαιζόν που μεσολαβούν οι μισθοί των προπονητών θα έχουν ανέβει πολύ οπότε θα πρέπει να έχεις 1.5-2 μυρια (αφού πουλήσεις το παλιο ντραφτ πχ) στην άκρη αμα θες ντε και καλά να προπονήσεις κάτι καινούργιο, παράλληλα θα πρέπει να αποφασίσεις αν θα κρατήσεις τους παλιούς προπονήσιμους η θα τους πουλήσεις καιυτούς για να αγοράσεις καινούργιους 18 χρονους μιας και η προπόνηση παίκτη ηλικίας 21-22 ετών, δύσκολα θα ταιριάζει με την προπόνηση του νεου ντραφτ που συνήθως είναι 1ον1 στπ ΣΦ/ΠΦ

να προπονήσω την πρώτη μου τριάδα από την επόμενη σεζόν (αν είμαι τυχερός στο ντραφτ) και μετά που θα έρθει το επόμενο ντραφτ να αρχίσω να προπονώ 6


καλύτερα όχι. βάλε σιγά σιγά 300Κ στην άκρη αν δεν έχεις φράγκο αυτή τη στιγμή, και πάρε 3 18χρονους αιώνια ταλέντα η σούπερσταρ, στη χειρότερη θα σου βγει 100κ ο καθένας στα 18 και εφόσον έχουν αξιοπρεπή σκιλλς. Αυτούς τους 3 μαζί με τους υπόλοιπους 3 που θα πάρεις απο το ντραφτ φτιάχνεις μια 6αδα. Αν προπονήσεις μονο 3αδα δεν βγαίνεις οικονομικά ξέχνα το.

Ακολουθείς το πλάνο προπόνησης της ΕΘΝΙΚΗΣ που με εξαίρεση τους ειδικούς παίκτες είναι 1ον1 και σουτ με αλμα ΣΦ/ΠΦ τις 2 πρώτες σαιζόν κ μετά κρατάς τους καλύτερους.

Τους υπόλοιπους 3 η και 4 τους μεταπουλάς κ με τα κέρδη χτίζεις καλύτερο ρόστερ. Μετά μου δίνεις ένα 5 % από τα κέρδη σου, που γράφω όλα αυτά ενώ έχω αρκετή δουλειά να κάνω και κοντεύουν να με πετάξουν από το παράθυρο !


υ.γ. τώρα μόλις είδα ότι δεν έχεις γήπεδο, ξεκίνα να χτίζεις καλύτερα το γήπεδο να φτάσει 12Κ θέσεις η χτίζε και προπόνησε/πούλα παράλληλα, με τόσο μικρό γήπεδο που έχεις, η προπόνηση πολύ δυνατών παικτών είτε μπουν εθνική είτε όχι ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ οικονομικά βιώσιμη . Στο χαλάω λίγο , αλλά είναι πολύ νωρίς για σένα να μπλεχτείς με προπόνηση παικταράδων. First thing first λοιπόν

1. ΓΗΠΕΔΟ
2.ΠΡΟΠΟΝΗΣΕ Κ ΠΟΥΛΑ ΑΚΡΙΒΑ
3. ΒΓΑΛΕ ΛΕΦΤΑ Κ ΧΤΙΣΕ ΡΟΣΤΕΡ
4. ΤΑ ΠΟΣΟΣΤΑ ΜΟΥ !

Last edited by Cobra Kai at 01/03/2023 06:01:28

This Post:
11
317422.3 in reply to 317422.2
Date: 01/03/2023 06:35:30
TechnoBlades
IV.19
Overall Posts Rated:
55
εντάξει πιο νιανιά δε θα μπορούσες να μου τα κάνεις
σ ευχαριστώ πολύ
έχω γύρω στο ένα μύριο στα ταμεία (δεν έχω αγοράσει κανέναν παίκτη και έχω μικρά έξοδα γιατί κράτησα τους παίκτες με τους χαμηλότερους μισθούς) και φτιάχνω λίγο λίγο το γήπεδο

ήδη τρέχει η επόμενη αναβάθμιση που είναι η παρακάτω:
Άνω Διάζωμα: 1000
Κάτω Διάζωμα: 0
Πλαϊνά Καθίσματα: 0
Θεωρεία Πολυτελείας: 1
Η επέκταση θα ολοκληρωθεί περίπου σε 10 μέρες.

σε αυτή την κατηγορία νομίζω μου μένει άλλη μια επενδυσούλα γύρω στα 300.000 ώστε να γεμίζει ακόμα και αν θέλω να κάνω πρωταθλητισμό (πάντα στην 4η κατηγορία μιλάμε)

η αλήθεια όμως είναι πως θα ήθελα άλλη μια σεζόν να κάνω τανκινγκ για να χτυπήσω καλό ντραφτ και του χρόνου
για φέτος έχω εντοπίσει ένα με 5 αστέρια/5 προοπτική αλλά είναι 19 χρονών
θα έχω μάλλον τη δεύτερη επιλογή. ελπίζω να μην το εντόπισε αυτός με την πρώτη (ανενεργός που μόλις μπήκε στο παιχνίδι)

επίσης μ αρέσει που είναι ψηλός (για σέντερ πάει) που από ότι διάβασα είναι πιο δύσκολο να βρεις στην αγορά
οπότε προτιμώ να φτιάξω ψηλούς σε πρώτη φάση που είναι λίγοι και ακριβοί και να αγοράσω περιφερειακούς

με προβλημάτισε λίγο αυτό που είπες ότι δε βγαίνει κάποιος που προπονεί 3άδα
κι εμένα προφανώς με βολεύει να προπονώ 6άδα, αλλά απορώ πως την παλεύουν όσοι προπονούν παίκτες για εθνική (που δεν είναι στα πλάνα μου, αλλά όπως διάβασα ακόμα και να μην πας για εθνική, είναι ένας καλός μπούσουλας η συγκεκριμένη προπόνηση για να βγάλεις καλούς παίκτες και για την ομάδα σου)


This Post:
00
317422.4 in reply to 317422.2
Date: 01/03/2023 06:38:46
TechnoBlades
IV.19
Overall Posts Rated:
55
α το πιασα
τις 2 πρώτες σεζόν προπονούμε 6 επειδή είναι 1on1

This Post:
00
317422.5 in reply to 317422.4
Date: 01/03/2023 15:08:21
Cobra Kai
III.10
Overall Posts Rated:
377377
Second Team:
Wu Tang Clan
Ακριβως

This Post:
22
317422.6 in reply to 317422.3
Date: 01/09/2023 20:58:14
Xeftilaikos
A1
Overall Posts Rated:
10751075
Second Team:
Back2Back
Ειναι πολυ αρχη για σενα ακομα, η προπονηση με εκπληκτικο γυμναστη ειναι σχεδον απαγορευτικη. Γενικα σε νεους μανατζερς προτεινω να ξεκινανε προπονηση με αξιοσεβαστο γυμναστη. Εχουν πεσει καπως παντως οι τιμες στους δυνατους γυμναστες, αλλα αν δεν παρεις φημισμενο ντραφτ καλυτερα να μην παρεις δυνατο. Ο προπονητης νεων βοηθει αρκετα κ ειναι σχετικα φθηνος, οποτε ενας αξιοσεβαστος ή ακομα κ ενας ανταγωνιστικος ειναι καλη επιλογη.

Γυμναστηριο κ βοηθητικο γηπεδο ειναι για αργοτερα. Πρωτα πρεπει να ασχοληθεις με το γηπεδο σου, υστερα με την σχεδιαση γηπεδου κ αργοτερα βλεπεις για γυμναστηριο. Το γηπεδο σου ειναι μικρο κ θελει αρκετη δουλεια, δεν φτανουν τα 300Κ που λες. Στοχος σου πρεπει να ειναι να φτασεις οσο πιο αμεσα γινεται τις 15.000 θεσεις. Ο λογος που δεν γεμιζει ειναι οι τιμες των εισητηριων, δοκιμασε τις εξης τιμες στο επομενο παιχνιδι 8-33-70-750 κ δες πως θα παει. Στοχος να εχεις πληροτητα πανω απο 90% σε καθε διαζωμα αλλα να μην φτανει το 100% γιατι τοτε πιθανοτατα εχεις πολυ φθηνη τιμη κ χανεις εσοδα (αυτο δεν ισχυει για τα θεωρεια πολυτελειας, εκει ψαχνεις 100% πληροτητα). Αν εισαι κατω απο 90% πληροτητα σε καποιο διαζωμα ριχνεις τη τιμη, αν εχεις 100% την αυξανεις.

Για το γηπεδο λοιπον, θα σου προτεινα να επενδυσεις αμεσα 500Κ απο το 1Μ που εχεις στην ακρη τωρα (μολις ολοκληρωθει η επεκταση που κανεις τωρα). Κρατα λιγα λεφτα για να ψαξεις κανενα προπονησιμο στις αρχες της επομενης σεζον που θα βγουν τα καινουρια ντραφτ. Θα ελεγα καλυτερα να μην ψαξεις για προοπτικη χαμηλοτερη απο σουπερσταρ, υπαρχουν μαλιστα καποιοι καλοι mvp που μπορεις να τους παρεις φθηνα (<100κ). Μολις αγορασεις τους προπονησιμους κ του γυμναστες, οτι χρημα περισσεψει κ οσα βγαλεις μετα τα ριχνεις στο γηπεδο. Θελει 2-3 σεζον υπομονη πριν αρχισεις να ριχνεις λεφτα για να φτιαξες ομαδα.

Last edited by str77 at 01/09/2023 21:12:18