BuzzerBeater Forums

BB România > National Team Speeches

National Team Speeches (thread closed)

Set priority
Show messages by
From: Otis
This Post:
22
300759.2 in reply to 300759.1
Date: 08/14/2019 14:36:13
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
441441
Second Team:
The D-fenders
Dragi useri,
candidez pentru a reveni la carma echipei nationale.

in ultimele 2 sezoane am contribuit indeaproape atat pe latura tactica , insa fara un input decisiv, acesta fiind atributul exclusiv al lui jokeru.

suplimentar am ajutat considerabil pe partea de organizare. din pacate nationala a functionat la relanti ani de zile cand a fost vorba de a avea o baza de date cu actualii si viitorii jucatori. din fericire jokeru a pus acest lucru in picioare cu ceva ajutor iar eu am ajutat cat am putut, in special pe partea adaguarii de noi talente.

fata de data trecuta consider ca sunt mai dotat ca sa gestionez rolul de selectioner cand vine vorba de interactiunea cu comunitatea, dar si gestionarea partii logistice.

dpv tactic, performantele la nivel de club vorbesc de la sine. am reusit sa fac performanta cu jucatori care daca ar fi fost romani ar fi fost peste ce aveam la NT la acel moment si am reusit sa fiu competitiv si cand adversarii mei aveau loturi mai bune.

desi nu o consider o conditie sinéquanone ca pentru a putea pretinde ca esti interesat de NT, ar tb sa fii inrolat in programul de ferme al nationalei, as vrea sa zic ca oricine e interesat si nu a crescut un jucator de NT, cu potential de NT la club sau in utopia nu poate sa fie credibil ca fiind "interesat" de soarta nationalei. in acest sens am oferit la nivel de u21 cel mai bun jucator care e crescut la ferma, alaturi de un alt jucator care a prins lotul de la 20 de ani, iar acum la club antrenez viitor titular de u21 si nt, iar desi toata lumea stie ca antrenatul pentru NT nu e compatibil cu performanta, odata ce mi-am atins obiectivele la nivel de club am ales sa-mi dedic resursele acestei componente a jocului in speranta in care si altii vor face asta.


personal cred ca acesta e cel mai importat mandat din istoria recenta a nationalei fiindca:
1) nationala a trecut printr-o perioada nefericita in care captain tsubasa a gestionat lotul cat si echipa personala intr-o maniera care ne-a diminuat interesul la minim dupa ce atat eu cat si philoumiha am fost consumati de interactiunea cu o comunitate mai efervescenta la acea data.

2) incet dar sigur devenim micronatiune, cine nu ma crede sa se uite prin div III si sa-mi zica daca gaseste 16 echipe active la un loc. iar dupa aceea sa mai scada si botii din div II. deci una peste alta in afara de RBBA si foste campioane care stau pasiv sa faca economii, restul userilor sunt tentati sa aiba si ei prima doza de performanta la varf iar asta face si mai dificila motivarea lor pt a antrena juc de NT. deci suntem putini.

3) reconstructia realizata de jokeru timp de 8 sezoane, i.e. aproape 3 ani calendaristici, a reusit sa puna bazele unei comunitati mai dedicate la baza jocului. iar fata de pct 2, dintre acei putini, gratie lui jokeru, sunt si cativa dedicati.

4) relatia cu echipele din primul esalon, cele care au facut eforturi sa cumpere sau sa creasca un jucator de NT a fost mai rece in ultima vreme.

astfel,

-cred ca acum NT are nevoie de un user care sa nu aiba competitivitatea prorpiului club drept obiectiv primar. nu zic ca antrenorul NT sa fie deconectat de club, dar tb sa fii mia lejer la club ca sa te poti ocupa de NT. mai toti antrenorii de u21 au ratat programarea de amicale sau darea de ordine tocmai pt ca aveau altele pe cap la nivel de club (cupa/po/samd) iar situataia actuala a echipei mele imi garanteaza cel putin 2 sezoane de non-compoete la nivel principal

-cred ca acum e mai important ca niciodata sa ne ocupam indeaproape in ghidarea celor care au ales sa dea 10$ sa aiba echipa de utopia si sa se ocupe de viitorul echipei.

-iar dincolo de managementul echipei, cred ca acum avem suficiente optiuni la lot incat sa putem fi competitivi cu adversarii mai bine cotati in clasamentul mondial daca avem la carma un tactician dovedit.

ca sa termin, NT nu e a altcuiva decat a comunitatii, asa ca sunt deschis la orice colaborare pt cine vrea sa fie parte din staff

Last edited by Otis at 08/15/2019 01:52:20

This Post:
00
300759.3 in reply to 300759.1
Date: 08/14/2019 18:58:54
BullsuletziiS
II.2
Overall Posts Rated:
00
Salut! Sunt la a doua experienta in BB dupa precedenta cu echipa Bullsuletzii pe care am promovat-o pana in prima liga. Am retrogradat la finele acelui sezon, cu o echipa imbatranita si cu niste finante nu prea "roze" nemaiavand forta sa refac aceea echipa. Va propun un lucru simplu: "sa fie bine, sa nu fie rau". Nu stiu ce as putea sa va mai spun... sa incercam si asa sa vedem ce o iesi... Voi ce spuneti?