BuzzerBeater Forums

BB Poland > Trening pod NT

Trening pod NT

Set priority
Show messages by
From: Mario
This Post:
44
240212.1
Date: 04/08/2013 03:48:55
Overall Posts Rated:
605605
Najważniejsze rzeczą w tym treningu jest żywy człowiek. Jego chęci, samozaparcie i cierpliwość. Kolejną rzeczą jest posiadanie odpowiedniego zawodnika charakteryzujący się odpowiednimi umiejętnościami na starcie oraz potencjałem. Obecnie mamy kadrę na bardzo wysokim poziomie i dlatego aby zawodnicy mogli w niej grac muszą posiadać potencjał minimum MVP. Oczywiście uważam że i z supergwiazdy dało by się zrobić SF na poziom międzynarodowy, ale to by wymagało już bardzo uważnego treningu i oglądania każdego skilla bardzo dokładnie. Kolejnym elementem potrzebnym do zabawy w trening jest poziom trenera. Im wyższy tym lepszy. Wiele osób zaleca by był to trener co najmniej level 5. Dlaczego akurat on? sam nie wiem dokładnie, ale sądzę że jest to wynik pośredni pomiędzy jakością a ekonomią. Kolejnym bardzo ważnym, acz często mało docenianym elementem – to poziom lekarza. Im wyższy tym lepiej. Tu akurat jest mały problem, bo koszt zakupu lekarza lvl6 z niską pensją często wynosi 1k. Ale potrzebne są chęci jak zawsze i trochę kasy w sakwie klubowej.
Taka kombinacja:
Chęci + trener lvl 5 i wzwyż + lekarz jak najwyższy + parę $ w kasie dają nam podwaliny rozsądne do treningu pod NT. W moich poradach odwołam się do treningu obwodowych graczy PG/SG. Choć sądzę że dla PF/C można zastosować podobną metodę zamieniając jedynie pewne parametry.
Wychodzę teraz z założenia że posiadamy już wszystkie elementy do rozpocząć trening. Jak wybrać zawodnika, trenera i lekarza z jaką pensja i za ile zakupić polecam szukać np. tu:
Link np. do wyliczeń kinga.

Musimy sobie ustalić jakie zawodnik powinien mieć skille na sam koniec treningu, czyli mając 30 lat. Patrząc przez pryzmat sezonu 22 i debiutów w graczy obwodowych w NT to przyjmujemy sumę SS(sumę 10 pierwszych skilli) jako ok. 125 by debiutować w kadrze.
Tutaj założenia poszły w stronę, że obecnie w BB najskuteczniejszą(najprostszą w wytrenowaniu – nie chcę w tym momencie wchodzić w dyskusję) jest taktyka LI/LP.
Docelowy rozkład skilli na ogół proponuje obecny selekcjoner NT, skuci. Aczkolwiek ostateczna decyzja zawsze zależy do właściciela. Załóżmy że chcemy osiągnąć na wyjściu taki poziom skilli:
JS 16JR 10
OD 17 HN 15
DV 15 PS 16
IS 13 ID 10
RB 7 BLK 6
Takie skille już w wieku 26 lat można osiągnąć. A jeszcze ze 3 lata w głównych skillach możemy trenować.
W domyśle na koniec treningu mamy gracza który najlepiej będzie się spisywać na pozycjach PG/SG. A więc w mojej ocenie najlepiej zacząć trening od skilli które wymagają treningu na pozycjach których w przyszłości nasz gracz nie będzie występował, - czyli pod koszem C. Do treningu bierzemy się od IS lub ID. Dobrze by było by nasz zawodnik skille podkoszowe miał od urodzenia wysokie, szczególnie ID i RB. Dlatego że wzrost bardzo wpływa na trening tychże skilli. W mojej ocenie jeżeli gracz ma mniej niż 190cm to nie powinien już trenować ID. Lepiej ten trening poświecić na wytrenowanie IS o te dwa skoki więcej niż powyżej przedstawione(czyli do 15). A ID zostawić na to co nam wskoczy przy okazji treningu IS i OD, może to być 2, 3 skoki. Więc jak nasze ID na starcie było by 6 to mamy szanse osiągnąć bardzo dobry wynik na koniec, czyli ID w okolicach 10. Jeżeli zawodnik ma więcej niż 190cm to można mu zacząć od kilku skoków w ID i RB, a później zrobić skoki w IS. W tygodniach kiedy grane są dwa mecze radził bym zawsze trenować 1na1 dla Sf/PF. Jeżeli kontuzja by się trafiła, a zawodnik nie miał by rozegranych przynajmniej 42minut na trenowanej pozycji to radził bym trenować FT. W przypadku każdej nieszczęsnej kontuzji bym radził tylko FT trenować. Na sam koniec, gdy już ukształtujemy 10 skilli – to w wieku 30 lat można zwolnić trenera i zacząć szlifować kondycję i FT. Trening kondycji zajmie nam zapewne cały sezon, gdyż w planie nigdy nie było wcześniej jej nam trenować, ale powinna skakać co 2 tygodnie, więc 7 skoków damy radę w sezon zrobić. Również FT pasuje by były na poziomie ok. 10.
No i tak mamy wytrenowanego kadrowicza.

From: Mario

This Post:
00
240212.2 in reply to 240212.1
Date: 04/08/2013 03:49:39
Overall Posts Rated:
605605
rezerwacja

From: Astarotte

This Post:
00
240212.3 in reply to 240212.1
Date: 04/08/2013 05:07:24
The Soulcrashers
IV.29
Overall Posts Rated:
12101210
Czy mógłbyś to jakoś powiązać jeszcze z pensjami?
Tak by jasne było - oprócz SS - co niesie za sobą trening
Generalnie nie wrzucałbym kondycjina sam koniec (to w wieku 30 lat można zwolnić trenera i zacząć szlifować kondycję i FT) raczej dobrze by było lizać ciut wcześniej po kilka treningów, tak by ten 30 latek nie był w tym temacie goły

Co do taktyki zgodnie z życzeniem nie wdaję się w dyskusję :)

No i oczywiście powyższe nijak ma się do U21. Warto to zaznaczyć.
A tak to super robota:)

This Post:
00
240212.4 in reply to 240212.3
Date: 04/08/2013 05:28:49
Overall Posts Rated:
270270
Osobiście uważam, że w przypadku trenowanych zawodników (generalnie, nie tylko dla kadry) kondycja powinna być minimum na poziomie niezdarny. Niższa kondycja może spowodować, że gracz będzie miał problemy z dograniem pełnego meczu, a strata np. jednej minuty w meczu to kiepska sytuacja. Jeśli będziemy chcieli aby gracz dostał 100% treningu to inny trenowany straci dużo więcej minut (bo praktycznie nie da się ustawić gracza żeby zagrał tylko 1 minutę w meczu), a strata w treningu jest sporo wyższa niż 2% (zauważone empirycznie, plus chyba BBcy to kiedyś potwierdzali, nie mam żadnych twardych danych na ten temat).

This Post:
00
240212.5 in reply to 240212.4
Date: 04/08/2013 05:36:46
The Soulcrashers
IV.29
Overall Posts Rated:
12101210
stąd i wpis o lizaniu kondycji gdy się da.

From: Mario

This Post:
11
240212.6 in reply to 240212.5
Date: 04/08/2013 14:13:18
Overall Posts Rated:
605605
Mówimy tu o treningu pod kadrę gdzie każdy trening wcześniejszy poza 10 skillami to strata już, gdyż kondycja nietrenowana spada. Gracz w takim klubie jest priorytet, a tu widzę człoweniu podaje przykład trenowania pod kątem klubu. To nie ten temat :) Ta rozpiska jest skierowana gdy maksymalnie 2 graczy chcesz trenować. Wtedy spokojnie rozłożysz im minuty na trenowanych pozycjach w 3 meczach.
Kondycja na sam koniec wcześnie w mojej ocenie się mija z celem. Nawet FT w czasie kontuzji jest lepsze bo nie spada :)
A wydaje mi się że przy bundze to ważniejsze będą FT niż ST, bo najwyżej taki gracz powinien mniej grać, więc mniejszy wpływ kondycji powinien być. A zrobienie na max ST od poziomu okropny to jakieś 3/4 sezonu, tylko. A zapewne już w połowie będzie miał ST na satysfakcjonującym selecto poziomie :)

Pomyślę z korelacją z pensją ... jest miejsce zostawione:)


Z treningiem do U21 SFa może by dało radę :)

Last edited by Mario at 04/08/2013 14:15:47

From: Astarotte

This Post:
00
240212.7 in reply to 240212.6
Date: 04/08/2013 17:08:53
The Soulcrashers
IV.29
Overall Posts Rated:
12101210
jasne że do NT to wpis jest i super niech zostanie
ale zależy mi na wpisie o pensji
skoro już jest opis jak trenować to niech będzie, że nie jest to takie tanie jakby coś

This Post:
00
240212.8 in reply to 240212.7
Date: 03/08/2014 07:31:16
Overall Posts Rated:
11
Ja mam jescze pytanie co do "skokow um"

W poradnikach ktore czytalem mowi sie przykladowo ze podania wzrastaja po 3-4 treningach. akutalnie szkole 3 pg i do 9 um praktycznie skok wymaga 1-2 treningow. Jest na to jakas zaleznosc czy po prostu fart?

This Post:
22
240212.10 in reply to 240212.8
Date: 03/08/2014 09:15:06
Overall Posts Rated:
773773
W tej grze zależności dotyczące treningu nie wynikają z czystego schematu ze coś skacze po 3 czy po 2 trenach .

Pierwsza zalezność to wzrost im masz wyższego grajka tym łatwiej trenować jest wszystkie skile podkoszowe (IS BL ID i RB ) a trudniej obwodowe takie jak HN , JR , OD i JS . Podania moim zdaniem nie mają związku ze wzrostem akurat . I odwrotnie im niższy grajek tym łatwiej jest mu trenować skile obwodowe a trudniej podkoszowe .

Druga zależność to efekt elastyczność tzn każdy trening jaki dajesz oprócz ogólnego nie tylko że trenuje to co chcesz ale też trenowane są skile poboczne . Tzn w Twom przypadku jeżeli trenowałęś podania to dodatkowo podniosłeś w mniejszym stopniu niż podania HN i DV . W instrukcji jest gdzieś zapewne jakie skile są ze sobą powiązane w treningu . Tutaj też należy dodać że jeżeli masz np przypadek że jakiś skil bardzo odbiega od powiązanych to powinien on sie łatwiej trenować czyli szybciej skakać . Sprawdzałem tą zależność i ze 100 procentową pewnością tak jest .

Trzecia zależność a w sumie jej brak to trening przekrojowy tzn trenujemy np podania a skoczył nam skil w ogóle nie powiązany z tą umiejętnością . BB-cy coś tam pozmieniali w treningu parę sezonów temu i zwolnili trening głównej umiejętności a dodali troszkę do treningu innych skili w jakimś tam bardzo małym procencie i dlatego czasami miamy takie kwiatki że trenował ktoś podanka a skoczyły rebsy . Po prostu rebsy były bardzo bardzo blisko skoku i pomimo innego treningu skoczyły . Zdarza się tez ze przy treningu ogólnym też skoczy jakiś normalny skila a nie kondycha czy FT .

This Post:
11
240212.11 in reply to 240212.10
Date: 03/08/2014 15:33:33
Overall Posts Rated:
11
Dzieki za wytlumaczenie, bardziej nie mozna bylo tego rozwinac.