BuzzerBeater Forums

Sverige - III.3 > Säsong 17

Säsong 17

Set priority
Show messages by
This Post:
00
191058.7 in reply to 191058.6
Date: 11/16/2011 5:51:47 AM
Overall Posts Rated:
3434
Inte så många som det borde vara. Är faktiskt det roligaste managerspelet jag har spelat. Det säger jag trots ett inte allt för stort basketintresse och i jämförelse med massa andra spel inklusive Hattrick. Aktiviteten och konkuransen I de högre serien är god så du har 1 en division på dig att klättra och samtidigt lära dig spelet i lugn och ro.
Du verkar ha fått väldigt fin utdelning på startspelare. Många unga med bra potential.
Ta vara på framförallt Ulf Åkersten (23628505) som ser ut att vara en pärla. Föreslår att du sätter honom i träning ihop med Andreas Gustavsson och kanske Kindmar. Träna Outside defence, Passing eller Jump Shot till att börja med.
Det är bara att fråga på om du har något du undrar över. Finns flera bra nybörjartrådar på svenska forumet som förklarar allt man behöver veta kortfattat.

This Post:
00
191058.8 in reply to 191058.7
Date: 11/20/2011 9:47:15 AM
Overall Posts Rated:
77
Hej,
Tack för tipsen. Har börjat träna outside med Åkersten och Gustavsson dessutom tänkte jag köpa in några billiga 18åriga talanger för att fylla ut träningsgruppen.
fick lite tips från din rival Spångakillarna om hur man skulle börja :-)

hur viktigt är det med potential så här i början? Vill som sagt köpa in några träningsobjekt men frågan är om jag måste satsa på allstar+ eller om det på denna låga nivå räcker med tex starter potential, skiljer ju en del i inköpspris.

This Post:
00
191058.9 in reply to 191058.8
Date: 11/20/2011 6:33:08 PM
Overall Posts Rated:
3434
Beror lite på position. Inside spelare får upp lönen lite snabbare än outside så där kan det vara värt att sikta på högre. När det gäller outside kan man kort och gott säga att gränsen går vid Allstar / Pereniell Allstar. Skulle inte köpa något med lägre potential men å andra sidan behöver du inte ha mycket högre heller.
Det är min åsikt i alla fall.