BuzzerBeater Forums

BB România > NT 35

NT 35 (thread closed)

Set priority
Show messages by
This Post:
00
280280.21 in reply to 280280.20
Date: 07/18/2016 16:19:58
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
446446
Second Team:
The D-fenders
o serie de jucatori din lotul NT au ajuns pe transfer. expira maine sau in cursul saptamanii. va invit sa va uita ti la ei.


jucatorii lui nankatsu nu sunt rpea tentati fiindca ies din schema de la anul.

mai interensati sunt
http://www.buzzerbeater.com/player/33235347/overview.aspx robertu baciu
pana una alta pivotul de baza al generatiei viitoare pana apar altii ami buni

si corneliu nicula. unul dintre putinii SF romani
http://www.buzzerbeater.com/player/29050725/overview.aspx
lui nicula ii mai trebuia putin ca sa ajunga cel ami bun jucator din lot dar per total e al doiela sf, iar de sezonul viitor devine titular.

ei nu se potrivesc cu timeline-ul echipei mele dar voi incerca sa vad daca pot salva ceva.

This Post:
00
280280.23 in reply to 280280.21
Date: 07/21/2016 23:27:32
Iwillsurvive
II.4
Overall Posts Rated:
116116
Acum ca s-au terminat meciurile de calificare si am obtinut un onorabil loc 4, daca ai timp, poti posta skilurile minime pentru jucatorii de nationala, ca sa stim care este viziunea ta si sa incercam sa te ajutam cu jucatori de viitori? Nankatsu a postat la inceput de mandat asteptarile lui minime, si ce a dorit sa faca la nationala. La tine a fost o situatie speciala si inteleg ca nu aveai cum. Consider ca ar fi benefic ca utilizatorii interesati sa antreneze sa stie care este directia nationalei.
Cel mai bine ar fi sa te gandesti cate sezoane doresti sa ramai la carma nationalei. Cand doresti sa te retragi bine ar fi sa ne propui si un succesor care sa respecte in linii mari viziunea care o ai ca sa nu apara discrepante mari intre cerintele tale si cerintele succesorului.

This Post:
00
280280.24 in reply to 280280.23
Date: 07/22/2016 17:40:15
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
446446
Second Team:
The D-fenders
mai jos scriu lista de skilluri ep care o consider relevanta raportat la ce avem si ce as vrea sa avem in urmatoarele sezoane.

minimal requirements.

pozitie PG SG SF PF C
JS 14 16 14 10 -
JR 13 15 - - -
OD 17 17 16 9 7
HA - - - - -
DR - - - - -
PA 15 12 8 5 5
IS - 10 12 15 17
ID 5 5 15 17 17
RB - - 11 15 15
SB - - - - -


observatii:
unde nu scriu skills inseamna ca acel jucator nu va fi penalizat daca nu are skill mare. pe rand.
- OD. la nivelul asta pe exterior daca nu ai 17 n-avem ce vorbi, iar pentru pivto, poate sa aiba salariu 250k, epoca de jucatori tip gratian muntean (chel pe exterior OD 1) sa terminat. nu poti face fata cu OD 4 sau 6 fiindca adesea pivotii adversi au macar un 10 JS si JR 3, deci od e simplu
-ID. aici as pune minim 5 la guarzi fiindca nici acolo nu poti sa ai gaura daca adversarul are ca si noi inside shot pe acele pozitii.
-RB. nu putem juca cu SF fara recuperari. accept ca sa dai antrenament de recuperari e dificil, creste salarriu, grabeste atingerea limitei de potential dar nu putem juca altfel. tanjesc sa avem un pivot cu RB 19 si sa poata sta pe teren. si tanjesc ca sa avem sanse cu aia mai buni, nu ca sa ii batem
-PA. ca si la OD. nu poti avea pivot sau extrema forta cu passing si handling slabut care sa dea mingea la adversar. statisticile care fac diferenta ls skill egal intre echipe e rrecuperari (inclusiv ofensive) si turnovers. degeaba ne chinuim sa marcam daca daca gratuit posesii la adversar.
-JS. o sa comentez doar la interior. daca un jcuator nu are JS maricel atunci nu poate fi considerat extrema forta ci pivot. iar daca avem un lot doar de pivoti, sansele de a juca variat ofensiv sunt foarte mici.

pozitii.
lotul e mic. 18 jucatori inseamna cam 3 pe pozitie si inca 3 pe ici pe colo.

eu propun ca intr-o generatie, daca avem talente foarte mari, se pot face concesii pentru ei. la modul ca daca un jucator are secundare slabe dar salariu de 180k sau TSP 130 putem trece cu vederea, dar numai in limta a 3 locuri pe lot, independentei de pozitie. ideea e ca daca nu suntem stricti cu regulile nu penalizam deloc trainerii care nu tin cont de ce se cere la acest nivel. iar regula ca tinem 3 pe pozitie e ca sa ii incurajeze pe cei care fac sacrificiul de a baga secundare.


From: Otis

To: Otis
This Post:
00
280280.25 in reply to 280280.24
Date: 07/22/2016 18:26:27
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
446446
Second Team:
The D-fenders
constitutia actuala a locului, excluzand pe mosoiu si juc lui nankatsu e urmatoarea. cu o marja de toleranta de 1 skill in minus fata de requirement, in cazul celor tineri care mai pot creste

PG 4 juc Alecu [31](foartre foarte OK) Iordache [26](Foarte ok) Damian [26] (minus pase) Dedu [26](minus pe pase)
SG 3 juc Munteanu [26] (foarte foarte ok) Iancu [26](foarte ok) Raducan [27](toate ok)
SF 2 juc; Nicula [30] (juc complet) si Vasile [32](minus mic pe recuperari)
PF 2 juc; Sitaru[33] (jucator coimplet); Badea [32] (minus la recuperari)
C 2 juc; Baciu [26] (minus pe recuperari) Bondoc [28](minus pe recuperari)


exceptia de 3 juc exceptionali care nu se incadreaza dar merge si asa Lungu[30] Alexandrescu [33] care nu prea se incadreaza nici pe PG nici pe SG dar au secundare atat de mari incat se incadreaza pe regula de TSP. pot fi folositi in fct de adversar daca cedam complet o arie a jocului


total 13 almost qualify, 2 pe exceptie, si inca 3 afara din lot in curand.

am postat mai jos ordinea in care ii vad ca titulari, evendent luand in calcul si formele.
pe PG viitorul e asigurat.
chiar si pe SG as zice. overall se cam incadreaza la ambele categorii unii. depinde la ce mai sar. iar ca secundare sunt
multumit de ei.
pe SF stam subtirel, vasile mai are un singur sezon. azi am vb cu un putential viitor juc de NT dar e deja batranel si mai degraba intra pe exceptie decat pe pozitia de SF.
PF de departe gaura cea mai mare. nu numai ca jucatorii actuali mia duc doar un sezon, dar nici nu avem ceva in urma si nici pivoti de necesitate nu putem converti in PF
C. mai bine decat am crede datorita varstei, dar aici vom avea o buba mare in viitor.


daca SF mai putem mitiga prin jucarea unor SG si sa jucam pe exterior, pe PF nu putem face asta fiindca nnu avem nci SF cu recuperari care sa mearga mai sus o pozitie si sa jucam fara recuperair.
btw....recuperari, nu avem ....

din utopia se preconizeaza ca vor veni SF in urmatoarele 2 sezoane. deci la limita, dar overall suntem expusi pe interior.


cred ca aici boston poate mai adauga cateva cuvinte la ce ne-am poutea astepta in 3 sezoane pe baza ultimelor 2 generatii de u21.

jucatori de varf in u21 tot au nevoie de 3 sezoane pt a mia creste sa ajunga la nivelul necesar. deci cam asta e. multumesc celor care imi mai scriu dar va rog sa mai postati si aici ca aveti ceva pe teava ca sa vada si cine va veni din urma.

planuri pt viitor, next week.

This Post:
00
280280.26 in reply to 280280.24
Date: 07/23/2016 00:33:37
Iwillsurvive
II.4
Overall Posts Rated:
116116
In principiu sunt de acord cu skilurile care le-ai postat. Am doar cateva observatii care din experienta mea m-au ajutat.
In primul rand la jucatori de exterior, HN si DV ar trebui sa fie mimim 14. Mai jos de atat si vom face mai multe TO decat am dori si prea putine interceptii.
La PG as cere15 pe JS. am vazut diferenta in RBBA. intre 14 si 15 e o diferenta mare.
La aparare exterioara la PG, SG trebuie minim 18, altfel sansele sa faci steal scad considerabil.
E o greseala sa nu ceri deloc RB la jucatori de exterior. Eu as cere minim 5. Am avut exteriorul fara RB si vedeam ca adversarii au recuperari peste mine, desi ca rating eram peste ei. Dupa un ce am corectat RB, adica de la 2 la 5 nu am mai avut aceasta problema.
ID pentru PG/SG cred ca ar trebui sa fie macar 7 pentru ca iti sare si din OD si daca duci OD de la 7 la 17-18 iti sar macar 2 trepte daca nu chiar 3. deci ar trebui sa fie 1 la ID ca nu indeplineasca aceasta cerinta.

Tragand linie, eu as insista sa urci OD cu inca o treapta la cerintele minime, celelalte sunt mai mult ca niste observatii personale.
Motivele pentru care insist la OD sunt urmatoarele.
Un pivot cu ID 17 se descurca suficient de bine, si are doar rolul sa se apere in caciula.
La OD in schimb vad triplu rol. Prima sa se apere de la 3, evident, al doilea, sa se apere de la semidistanta, nu e chiar asa evidenta, pentru ca e un mix intre OD si ID, dar ponderea cea mai mare o are OD,deci OD mare sanse de semidistanta pentru adeversari mici, cel de-al treilea, sa ajute echipa sa fure minigii. Din experienta mea 17 e mult prea putin. In B3 se vede cel mai bine.
Si nu in ultimul rand as adauga ca un jucator dupa 28-29 ani ca sa fie tinut la nationala sa aiba forma cel putin 8, dupa primele 2 saptamani de la inceputul campionatului, si sa il tii in forma aia, pentru ca se poate si fara antrenament de forma.

La jucatorii din lot nu le stiu skilurile, nu pot comenta nimic, si oricum ar fi degeaba, nu avem tineri decat pe exterior.

This Post:
00
280280.27 in reply to 280280.26
Date: 07/23/2016 01:31:28
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
446446
Second Team:
The D-fenders
inteleg ce ai scris referitor la od, referitor si la handrinling, dar ai in vedere ca nu prea exista PG SG SF fara 14 la toate. iar pe interior nu cred ca putem fi asa restrictivi cand nu avem nimic.
overall. stai linistiti, daca vine un PG din urma, faptul ca va indeplini cerintele minime nu inseamna ca va intra in lot fiindca sunt altii mai buni inaintea sa. implicit, va trebui sa creasca la toate. iar ca JS nu cred ca gasesti PG si SG cu JR 12 si 15 care sa nu aiba JS minim 15. nu caut motive suplimentare sa exclud un jucator din lot.


astea sunte cerinte pt a nu avea gauri, de obicei pe al 3-lea sua 4lea jucator pe o pozitie.


ca sa nu fiu inteles gresit. cerinte minime e ca nota 5 la scoala. nu ai asta nu treci. de aia am si postat ce skilluri si cati jucatori avem per skill. reversul e ca daca nu iei nota 5 iesi din echipa. la multi suntem cam cu 1 skill doua minus.
alea nu sunt skilluri pe care as vrea sa le vad, ci este cu ce m-as multumi. crezi ca pivot cu OD 7 e jucator de NT. n-ar trebui dar asta e. la pustiul meu cu potential de galeria clebritailor am optat sa ii dau mai intai OD pana la 11 si dupa aia sa ii dau ID fiindca stiu ca tb sa go all the way cu el.

From: paul.swbl

To: Otis
This Post:
00
280280.28 in reply to 280280.27
Date: 07/26/2016 13:54:37
Overall Posts Rated:
7272
pe pozitia de sf e posibil sa am ceva foarte interesant in 2-3 sezoane

From: Dacian

To: Otis
This Post:
00
280280.29 in reply to 280280.10
Date: 08/26/2016 12:36:30
Danube Delta
RBBA
Overall Posts Rated:
131131
Second Team:
Danube Delta Intl.
Vad ca Marinel Alecu e la vanzare.
Pare ca a fost mereu la aceeasi echipa de prin 2012...

De ce ar tine cineva din Hong Kong un astfel de jucator roman, in liga III ?!
Acolo nu face performanta, salariul il cocoseaza...

From: Otis

This Post:
00
280280.30 in reply to 280280.29
Date: 08/26/2016 13:43:07
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
446446
Second Team:
The D-fenders
la 6 milioane ramane acolo