BuzzerBeater Forums

BB România > NT - Sezon 29

NT - Sezon 29

Set priority
Show messages by
From: Flocky
This Post:
11
264575.1
Date: 10/27/2014 06:48:16
Asociatia de Tineret ONIX
II.2
Overall Posts Rated:
3131
Salutare prieteni,

Astazi incep meciurile Campionatului European si in fata ne asteapta un joc deosebit de greu, as spune imposibil, impotriva Lituaniei. Am deschis acest nou thread in scopul de a impartasi din bucuria de a fi alaturi Echipei Nationale in noul sezon.
Ii urez mult succes lui Otis in pregatirea jocului si va dau intalnire tuturor la ora derularii partidei aici sa diseminam in timp real, derularea jocului.
Hai Romania!

Last edited by Flocky at 10/27/2014 11:32:16

From: ilysian
This Post:
66
264575.2 in reply to 264575.1
Date: 12/13/2014 08:41:07
Universitatea Cluj
RBBA
Overall Posts Rated:
7373
Second Team:
Napoca Praetorians
Salutare tuturor.
S-au incheiat meciurile echipei nationale din acest sezon si nu am vazut nici macar un cuvintel scris despre tactica, strategie, atrenament, forma, dezvoltare sau orice alt subiect legat de echipa nationala.
Avem pe cineva caruia ii pasa?? Avem pe cineva care se ocupa de echipa nationala??

Da, ati ghicit, ma simt oarecum revoltat pentru ca in incercarea de afla orice fel de informatie, am ajuns sa recitesc National Team Debate Thread (263794.1) si am vazut toate acele discutii cu strategii si idei. Unul dintre candidati a fost acuzat ca a avut discurs politic. Eu acum ma simt cum cred ca se simte orice roman dupa alegeri: mintit, dus de nas pentru un vot, cu prezent mediocru si viitor subru. TOT ce a fost acolo a fost politic. Oare cand se va invata romanul sa nu promita ce nu poate face sau sa isi asume responsabilitatea pentru ce zice ca o sa faca?
Multi poate o sa ma acuze pentru faptul ca sunt linistit si nu sunt activ pe forum (nici mesajele din BB-mail nu mi le-am citit) dar mi se par legitime intrebarile mele din moment ce am votat si s-a ales un reprezentant al echipei noastre nationale. Cand au fost alegerile am citit tot si am votat cum am crezut mai bine, pentru cel care stia mai bine ce inseamna meciurile la nivel inalt si avea un plan pentru dezvoltarea nationalei. Cel mai bun in viziunea mea din cati erau.

Am vazut multe persoane care isi exprimau afinitatea pentru un candidat in detrimentul celuilaltuia pentru ca este foarte activ pe forumuri. Aceia care va bazati pe asta si o asteptati de la antrenorul echipei nationale, nu sunteti revoltati de linistea si lipsa de transparenta?! Managerul e foarte voios si deschis la discutii cand vine vorba de echipa personala si nu cred ca se pot invoca motive de natura personala, de timp etc.

Cat despre experienta meciurilor la nivel inalt, o fi. Se pare ca tot ce am realizat noi ca si votanti din comunitate a fost sa dam pe mana unui manager cea mai frumoasa echipa pentru distractia personala. Eu tind sa cred ca principiile actuale de la echipa nationala sunt specifice managerului: succes imediat bazat numai pe atificii tactice facute in fiecare meci dar fara absolut nicio viziune de viitor. A fost ovationat pentru rapiditatea cu care a reusit succese dar nu cred ca acea tactica e potrivita pentru echipa nationala, sa storci tot ce poti din ce are echipa nationala acum si gata. Ea are nevoie de continuitate si ...un viitor. Nu poti sa vrei succese de moment care oricum nu sunt, in detrimentul viitorului.

Nici pagina echipei nationale nu e updatata. Ca si manager roman sau strain care are un jucator cu potential, cum face sa afle mai multe despre viitorul jucatorului in ceea ce priveste evolutia lui la echipa nationala? Cum altcumva de a-i scrie personal managerului si sa ii hraneasca egoul de a avea o a doua echipa pe care o manageriaza dupa bunul plac?

Mai este cineva implicat la echipa nationala? Ce s-a facut mai exact? Ar fi frumoase niste raspunsuri punctuale bazate in mod special pe discursul politic din timpul alegerilor. Le cer eu dar cred si ca aceasta comunitate, oricat de mica ar fi ea, le merita. Intrebari ar fi foarte multe din moment ce nu s-a facut nimic, in mod transparent cel putin.

Ce am scris mai sus pot aparea ca si atacuri personale (legate de joc) dar aparent Romania NT=Otis.
Stiu ca aceasta iesire o sa imi afecteze imaginea dar caut sa fiu placut si nu conteaza atata timp cat o sa inceapa sa se miste ceva.

From: Otis

This Post:
00
264575.3 in reply to 264575.2
Date: 12/13/2014 11:50:57
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
445445
Second Team:
The D-fenders
ilysan,

incept prin a spune ca ai dreptate in multe privinte, dar la cat esti activi in joc sa vezi big picture despre echipa NT, ce jucatori avem si cum sunt gestionati de proprii lor manageri iti vei da seama ca amprenta pe care poti sa o pui asupra echipei in afara de tactic e limitata. nu caut sa critic cei care gestioneaza jucatorii. am ajuns sa avem NT in prima jumatate a lumii tocmai datorita lor, deci nu e loc sa "impui masuri" daca ei nu vor sa antreneze stamina sau libere, ceea ce cu atat mai mult ii inteleg de ce nu ar face-o. acum 10 sezoane cand la nivel international era suficient sa ai jucatori cu secundare 0 mai margea, dar noi abia avem 2 SF cu aparare(interior+exterior) peste 30, jucatori de interior cu OD>10 si jucatori de interior cu IS>10. ce sa zic, gratian muntean si silviu cazan au prins nationala atatea sezoane incat spune multe de faptul ca nimeni nu i-ar juca titulari in div I, cu atat mai mult sa aibe succes.

motiv pentru care eu nu voi intra in nicio polemica cu nimeni. sunt sigur ca oricine va preluat NT va avea aceeasi stare de surprinde pe care am avut-o si eu si pholoumiha.

astfel, va invit sa va schimbati votul. daca imi arati cum sa demisionez acum pe loc. nu ma gandesc ca ai promova schimbarea daca n-ai contribui la ea. m-as consuma mai mult pt asta, dar real life e mai important. nici propria echipa nu mai consuma ca odinioara. n-are sens.

termin prin a spune ca oricine are o critica si e suficient de increzator ca poate mai bine, e invitat sa declanseze "alegeri anticipate", ii ofer acest drept fara sa mai fie nevoie sa-mi scada popularitatea (pt care a votat marea comunitate de 25 de useri, ALL TIME) doar sa-mi zica cum demisionez, sa-si faca rugamintea publica pe forum si sa ma crute de orice cearta.

bafta


This Post:
33
264575.4 in reply to 264575.3
Date: 12/13/2014 12:31:54
Iwillsurvive
II.4
Overall Posts Rated:
116116
sincer sa fiu sunt dezamagit de raspunsul tau, dat lui ilysian. ma asteptam sa zici ca vei face o treaba mai buna si sa te ti si de cuvant, ca te vei ocupa mai mult, nu ca dai bir cu fugitii. aveai si tu o idee cam ce e la nationala, si daca nu stiai cu atat mai rau ca nu te-ai interesat in ce te bagi. e foarte adevarat ca baza noastra de selectie e mica, dar cred ca sunt si manageri care au jucatori cu secundare, desi poate nu au atributele principale chiar asa mari si in consecinta un salariu mai mic. ai spus in discursul tau ca un jucator fara secundare nu are ce cauta la nationala si ca vei incuraja managerii care vor face acest lucru(sa antreneze secundare).era bine sa scoti toti jucatorii fara secundare si sa aduci jucatori mai tineri cu secundare, chiar daca skilurile principale erau mai slabe si in consecinta rezultatele erau mai slabe, asa macar nationala avea un viitor. ai putea incerca sa faci o combinatie cu jucatori care au lipsa secundare si jucatori care au, sa vezi care merg mai bine. dar pana nu a zis nimeni nimic totul a fost frumos. era bine sa spui de cand ai preluat nationala care e obiectivul tau cu jucatorii care ii ai disponibili, sa fi mai vizibil. poate chiar nu ai avut cu ce, dar eu cel putin aveam asteptari destul de mari de la tine. trebuia sa fi mai comunicativ ca sa nu fi acuzat de indiferenta fata de NT. chiar si acum cred ca inca mai e timp sa faci curatenie si sa faci ce ai scris in discurs.

From: ilysian

To: Otis
This Post:
00
264575.5 in reply to 264575.3
Date: 12/13/2014 12:34:35
Universitatea Cluj
RBBA
Overall Posts Rated:
7373
Second Team:
Napoca Praetorians
Eu inteleg ca esti dezamagit de echipa pe care ai primit-o, ca are jucatori slabi. Eu nu am criticat gestiuna acestora ci toate celelalte puncte din discursul din candidatura. Daca ceva e stricat, pui umarul si il ridici, mai ales daca ai cerut sa conduci. Initiativa 0 dupa atatea promisiuni - asta reprosez eu.
Nu e frumos sa fii ironic la acea comunitate de 25 de oameni care te-a votat. Trebuia sa stii ca ai in spate 25 de oameni care te sustin si trebuia sa faci uz de asta, cat mai bine posibil.

PS:
silviu cazan au prins nationala atatea sezoane incat spune multe de faptul ca nimeni nu i-ar juca titulari in div I, cu atat mai mult sa aibe succes.

Silviu Cazan a fost pilon principal in echipa cu care am castigat campionatul si l-as mai fi avut si acum in echipa daca nu s-ar fi accidentat inainte de play-off.

From: philoumiha

To: Otis
This Post:
22
264575.6 in reply to 264575.5
Date: 12/13/2014 13:11:49
Overall Posts Rated:
690690
Am vrut sa raman afara de dezbaterea dar sincer cand te citesti, nu pot.

Eu sunt socat cand citesc ca ai fost surprins de situatia la nationala.

1. Comunitatea e de mult timp apatica. Stiai asta. Nu e ceva nou.

2. Ti-am trimis baza de date cateva luni inainte de alegerile. Stiai deja ca lotul era slab.

3. Nu m-ai contactat dupa alegerile. Clar sunt vinovat si eu, am fost ales in Franta, am avut mult de lucru acolo si nici-eu nu te am contactat imediat dupa alegerile (doar cateva sapt. mai tarziu). Sunt niste lucruri specifici cu echipele nationale.

Clar am avut si eu increderea in discursul tau. Si am impresia ca am fost pacalit.

You sold us dreams.

Sunt jucatori interesanti pentru viitor. P.Vasile, Alecu, Sitaru, Alexandrescu...etc... Ai mult de lucru dar ai o baza (mica) de "juniori" pe care nu l-am avut cand am inceput.

Nu poti sa demisionezi. Eu iti doresc mult succes. Sper ca vei gasi motivatia pentru turneul de consolare sezonul urmator. Ai cateva sapt. la dispozitie sa te pregatesti cu amicalele.

Bafta!


Last edited by philoumiha at 12/13/2014 13:13:45

This Post:
11
264575.7 in reply to 264575.6
Date: 12/13/2014 14:11:52
Overall Posts Rated:
7272
Philou obisnuia sa mai lase din cand in cand un update gen: <<A trecut si meciul cu nationala X, am jucat tactica Y si a iesit scorul Z>>. Era ok, macar mai punea la curent comunitatea, sigur mai multi oameni viziteaza forumul(multumita Jokerului) decat pagina cu programul Romania NT. Alta nemultumire, dar nu asa importanta, a fost ca atunci cand Otis a ajuns la NT, eu am fost cel ce l-a contactat sa intreb de jucatorul meu, nu invers. Asta e o chestie discutabila, poate era normal sa am eu initiativa, dar eu as fi intrebat(imi asum faptul ca zic "as fi facut" chestia asta) fiecare manager in parte cum si in ce conditii antreneaza jucatorii.
Nu ma aflu in pozitie sa comentez deoarece nu sunt foarte implicat, antrenez doar un jucator care in opinia mea poate face fata la nivel inalt desi as putea face mai mult daca as sacrifica din oricum deja mediocra mea performanta personala la nivel de echipa.

Last edited by paul.swbl at 12/13/2014 14:12:38

From: Otis

This Post:
00
264575.8 in reply to 264575.5
Date: 12/13/2014 15:06:27
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
445445
Second Team:
The D-fenders
referitor la cei 25. nu fac referire la cei care au votat la alegeri. ci cei care au votat pe pagina de selectionar. odata votat nu poti retrage votul.


nu stiu in ce lume va imaginati ca traim unde a avut loc campania electorala a peste nspe mii de secole care a decis vocea romanei. cine crede ca am facut-o pentru imagine se inseala. de unde totusi intrebarea, imagine pentru ce?
poate e vina comunitatii ca nu a mai candidat nimeni. daca nu ma inscriam, lucru facut fara tam tam, cine iesea?
discrepanta dintre cum vad eu jocul si cum il vad altii, care la randul lor au performanta, e prea mare incat sa ma transform in sfetnicul fiecaruia, care odata ce imi urmeaza sfaturile ii raman cumva dator.
pe scurt si fara interpretare, nu cred ca le stiu pe toate, iar restul sunt fraieri. am anumite convingeri care sunt prea departe de cele ale celorlalti. sunt Victor Piturca al BB Romania, dar fara salariu.super

si eu l-am avut pe cazan si de aia l-am dat exemplu. pune-l pe cazan in comparatie cu pompei radu si vezi diferenta. iar referitor la cazan pilon de echipa, daca echipa e flancata de jucatori care duc un lot aproape de 900k salarii cand restul abia cocheteaza cu 700, atunci sunt sigur ca Silviu face diferenta. n-a mai fost la fel de usor cand s-a evaporat bonsul castigarii titlului transpus in suporteri la stadion. si daca ai bani sa cumperi cei mai buni romani, de ce ai facut tranzitul catre pivoti straini? cumva tocmai pt ca si jucatori non-NT din alte natii sunt mai buni decat anumiti pivoti de ai nostri. acest paragraf nu e destinat in mod deosebit tie, cat oricui care crede ca un pivot cu OD 6 si passing 3 si nimic altceva ca secundare, poate sa fie unul din cei mai buni 2 jucatori ai unei echipe.

again. it is over for me. nu am energia sau rabdarea sa ma lupt for no good reason.

daca cineva simtea ca putea sa scoata mai bine decat 3-4 fara sa dea CT, repet, este invitatul meu sa preia onoarea


This Post:
33
264575.9 in reply to 264575.8
Date: 12/13/2014 16:13:42
Overall Posts Rated:
345345
Cu putina retinerere ma implic si eu insa nu am s-o lungesc.

Ilysian are dreptate cu tot ce a zis. Nu ti-a reprosat nimeni performanta sezonului sau infrangerile(cu tactici si alinieri discutabile in unele cazuri). Ti s-a reprosat ca odata ce ai primit votul ai mai scris in total vreo 3 posturi complet nelegate de NT pe forumuri. Mesaje, nu. Iar acum, parasesti corabia sub pretextul ca se scufunda, cand din contra, ea se lupta sa mearga spre suprafata si o face foarte bine.

Atat despre asta. Daca nu doresti sa te mai implici, nu e nici o problema. Insa cred ca poti sa faci un minim de efort, sa aliniezi jucatorii saptamanal pana la expirarea mandatului tau.

Propun sa apara 5-10 voluntari(1-2 pentru fiecare pozitie), care sa se ocupe in a tine legatura cu managerii si sa ii motiveze. Ca forum putem folosi acest forum, nu e mare lucru. Nu suntem o mare natiune sa fim urmariti de straini si sa ni se ghiceasca tactici. Voluntarii ar urma sa aiba acces la jucatori si sa isi poata da cu parerea despre ce avem nevoie cum si cat, si cum reconstruim, sa gasim manageri pe care ne putem baza cu antrenamentul, etc.
Personal, ma ofer sa ajut. Sunt convins ca ar putea si altii. Va spun din experienta mea, nu aveti nevoie de altceva decat optimism, timp, si voie buna.

Numai bine,


From: ilysian

To: Otis
This Post:
11
264575.10 in reply to 264575.8
Date: 12/13/2014 16:28:15
Universitatea Cluj
RBBA
Overall Posts Rated:
7373
Second Team:
Napoca Praetorians
Daca nu crezi ca merita, nu te baga.
Stai linistit ca nu e pustiu aici incat sa nu se gaseasca un selectioner. Lumea s-a si dat la o parte pentru ca a avut incredere in tine si te-au impins in fata. Daca o sa fie cazul, o sa se gaseasca un Marian Rada cu siguranta.
Vad ca o tii pe a ta si dai exemple individuale de jucatori sau meciuri dar nu vrei sa vezi imaginea de ansamblu. Faptul ca iti fluturi palmaresul si vrei sa il faci etalon numai intareste aceasta idee.

Chiar nu stiu ce ti-as mai putea spune ca sa realizezi si sa intelegi ce aspteptari avea lumea de la tine. Ma dau batut.

From: danyyyx

This Post:
11
264575.11 in reply to 264575.10
Date: 12/14/2014 06:07:40
Overall Posts Rated:
3939
Prefer sa stau si eu departe de acest topic,nu vreau sa intru in polemica,sunt putin dezamagit de ce se intampla,eu sunt sigur ca sunt mai multi pe aici ca si mine care doar citesc si scriu doar cand este nevoie,daca sunt primit sunt dispus sa pun si eu umarul asa cum pot in ajutarea NT.