BuzzerBeater Forums

Hellas - III.11 > Τακτική ανάλυση

Τακτική ανάλυση

Set priority
Show messages by
This Post:
00
209632.1
Date: 02/09/2012 07:52:11
Overall Posts Rated:
150150
καταρχήν μια εισαγωγή...ανοίγω αυτό το ποστ για να αναλύουμε παιχνίδια, και να καταλαβαίνουμε όλοι γιατί κύλησε κάθε παιχνίδι όπως κύλησε και να γινόμαστε καλύτεροι τακτικά...εννοείται ότι δεν θα αναλύσουμε όλα τα παιχνίδια αλλά αυτά που έχουν περισσότερο ενδιαφέρον...όποιος θέλει συμμετέχει, σχολιάζει για να κάνουμε όλοι μαζί καλή δουλειά..αρχίζω από τα play off και play out της περασμένης σεζόν...



λοιπόν αρχίζω με ένα ματς ανάμεσα σε 2 ομάδες που κοντράρονται συνήθως για τη 2η θέση...

21 Nations Army εν. Nerds Volos 101 - 115(42376759)

σε αυτό το ματς ο Ορέστης(21 Nations) είχε το πλεονέκτημα του ενθουσιασμού..
λοιπόν ας ξεκινήσουμε με το Βόλο:

επίθεση:τρέξε και σούταρε...τίποτα ασυνήθιστο, περίεργο ή απρόβλεπτο...ο Βόλος πήγε εκ του ασφαλούς..και δούλεψε μια χαρά στην επίθεση

άμυνα:μαν2μαν δεν είχε λόγο να ρισκάρει με ζώνες...απλά υποθέτω ότι θα έβαλε καλό αμυντικό στο 3 αφού ο Εσμέριζ ήταν το βασικό επιθετικό όπλο του Ορέστη..

τώρα ο Ορέστης:
επίθεση:εξωτερική απομόνωση????πολύ δύσκολη επιλογή..φοβερά δύσκολο σύστημα να στηθεί..ακόμα ένα λάθος είναι ότι έπαιξε χωρίς αλλαγές, πράγμα που δεν κατάλαβα γιατί το έκανε να πω την αλήθεια..σημασία έχει ότι δεν του βγήκε σε καλό...η εσωτερική απομόνωση θα δούλευε καλύτερα πιστεύω...

άμυνα:Εξωτερικό 4 Ζώνη-1 Μ2Μ...ήταν η κίνηση που του στοίχησε το παιχνίδι...δεν ξέρω πως παίζεται αυτή η άμυνα, πάντως ένα είναι σίγουρο..θες πολύ καλούς αμυντικούς σε σχεδόν ΟΛΕΣ τις θέσεις...δεν γίνεται αλλιώς..

πραγματικά δυσκόλεψε τον εαυτό του ο Ορέστης σε αυτό το παιχνίδι...

συνεχίζω σε άλλο ποστ..

This Post:
11
209632.2 in reply to 209632.1
Date: 02/09/2012 10:25:27
Overall Posts Rated:
10001000
1)..ακόμα ένα λάθος είναι ότι έπαιξε χωρίς αλλαγές


2)άμυνα:Εξωτερικό 4 Ζώνη-1 Μ2Μ...ήταν η κίνηση που του στοίχησε το παιχνίδι...δεν ξέρω πως παίζεται αυτή η άμυνα, πάντως ένα είναι σίγουρο..θες πολύ καλούς αμυντικούς σε σχεδόν ΟΛΕΣ τις θέσεις...δεν γίνεται αλλιώς..


αυτή η άμυνα μπορεί να λειτουργήσει όταν ο αντίπαλος έχει μόνο ένα καλό ματς απ υπέρ του.

να έχει δλδ ένα Γκάλη χωρίς όμως Γιαννάκη και Σούμποντιτς,αλλά Δοξάκη,Λυπηρίδη...

ουσιατικά όταν παίζεις box είναι σαν να γίνεται παιχνίδι 4 on 4!!!!

που σημαίνει ότι υπάρχουν οι χώροι για να μπουν πολλά καλάθια!

επίθεση:εξωτερική απομόνωση


δεν ήταν αυτό το πρόβλημα του.

αυτή η επίθεση τι θέλει?

θέλει να έχεις ένα σούπερ ματς απ.αυτό θέλει.και να μπορείς να τον τροφοδοτήσεις.

αν δεν γίνει η απομόνωση,τότε έρχεται πλημμύρα συνήθως δλδ κακά ποσοστά από όλους...

επίσης μεγάλο ατού είναι όταν την επιχειρείς να έχει σούπερ πάσα αυτός που απομονώνεις.να μπορεί να δώσει την μπάλα όταν γίνετε νταμπλ τιμ επάνω του!

τα παραπάνω είναι καθαρά μπασκετικά σχόλια.

αλλά επειδή βλέπω πως υπάρχει σχέση πραγματικότητας-παιχνιδιού πολύ υψηλή,είπα να τα καταθέσω.

πάντως θα ήθελα να δω τον Γκοέσας με απομόνωση!


This Post:
00
209632.3 in reply to 209632.2
Date: 02/09/2012 13:15:54
Overall Posts Rated:
335335
συμφωνω μαζι σου στελιο...+1..
η Box ειναι να βαλεις μποντιγκαρτς να φυλανε τον σταρ του αντιπαλου..
+φωνω σε ολα..ακομα και αυτο με τον γκοεσα!!

This Post:
00
209632.4 in reply to 209632.3
Date: 02/09/2012 13:26:59
Overall Posts Rated:
10001000
συμφωνω μαζι σου στελιο...+1..
η Box ειναι να βαλεις μποντιγκαρτς να φυλανε τον σταρ του αντιπαλου..
+φωνω σε ολα..ακομα και αυτο με τον γκοεσα!!



άρα ξέρεις τον Λυπηρίδη και τον Δοξάκη!

χαχαχαχαχα

This Post:
00
209632.5 in reply to 209632.4
Date: 02/09/2012 13:38:23
Aris b.c.t
II.3
Overall Posts Rated:
649649
Λυπηριδης Δοξακης Φιλιππου!!! γιατι αυτα που λεει ο στελιος μου φαινονται ακαταλαβιστικα???μηπως επειδη ειμαι ξανθος???απο μπασκετ πιστευω οτι ξερω επαιζα για καμμια 20αρια χρονια...δεν τα λες λιγο πιο αναλυτικα για να διαβασω σιγα σιγα???

This Post:
00
209632.6 in reply to 209632.2
Date: 02/09/2012 13:48:03
Overall Posts Rated:
6767
Αν τελικά μείνει ο γκοέσας τότε θα σας κάνω τη χάρη να παίξω με απομόνωση να τον δείτε..

This Post:
00
209632.7 in reply to 209632.2
Date: 02/09/2012 17:20:00
Overall Posts Rated:
150150
αυτή η άμυνα μπορεί να λειτουργήσει όταν ο αντίπαλος έχει μόνο ένα καλό ματς απ υπέρ του.

να έχει δλδ ένα Γκάλη χωρίς όμως Γιαννάκη και Σούμποντιτς,αλλά Δοξάκη,Λυπηρίδη...

ουσιατικά όταν παίζεις box είναι σαν να γίνεται παιχνίδι 4 on 4!!!!

που σημαίνει ότι υπάρχουν οι χώροι για να μπουν πολλά καλάθια!



όσο γι αυτό μην είσαι σίγουρος..δεν είμαι ακριβώς σίγουρος για το πως δουλεύει αλλά έχω δει αυτή την άμυνα να κλείνει τον καλύτερο επιθετικό αλλά να τρώει πολλά καλάθια από τους υπόλοιπους θεωριτικά μη καλούς σουτέρ...δεν ξέρω ακριβώς πως δουλεύει αλλά δεν είμαι τόσο σίγουρος ότι δουλεύει ακριβώς όπως το λες...



δεν ήταν αυτό το πρόβλημα του.

αυτή η επίθεση τι θέλει?

θέλει να έχεις ένα σούπερ ματς απ.αυτό θέλει.και να μπορείς να τον τροφοδοτήσεις.

αν δεν γίνει η απομόνωση,τότε έρχεται πλημμύρα συνήθως δλδ κακά ποσοστά από όλους...

επίσης μεγάλο ατού είναι όταν την επιχειρείς να έχει σούπερ πάσα αυτός που απομονώνεις.να μπορεί να δώσει την μπάλα όταν γίνετε νταμπλ τιμ επάνω του!

τα παραπάνω είναι καθαρά μπασκετικά σχόλια.

αλλά επειδή βλέπω πως υπάρχει σχέση πραγματικότητας-παιχνιδιού πολύ υψηλή,είπα να τα καταθέσω.

πάντως θα ήθελα να δω τον Γκοέσας με απομόνωση!


η εξωτερική απομόνωση είναι δύσκολο να στηθεί...έχω στήσει τέτοια που λες αλλά δεν οδήγησε πουθενά..παρόλο που είχα 1-2 καλά μισ ματς δεν κατάφερα να σκοράρω από εκεί...ούτε αυτό το σύστημα δεν ξέρω πως παίζεται σωστά...

This Post:
11
209632.8 in reply to 209632.7
Date: 02/09/2012 18:11:01
Overall Posts Rated:
150150
επόμενο παιχνίδι...
PANTOKRATORAS εν. Red Legionaries 74 - 94(42376761)
από τα χειρότερα παιχνίδια μου τακτικά...

ο Red Legionaries
πολύ καλό στήσιμο από πλευράς Θοδωρή...στην άμυνα μαν2μαν...δεν περίμενα κάτι διαφορετικό έτσι και αλλιώς αφού είχε καλή άμυνα...στην επίθεση πήγε σε σπρώξιμο, σύστημα με το οποίο ήξερε ότι θα πάρουν πολλές προσπάθειες από τη ρακέτα..πολύ ωραίο στήσιμο από τον Θοδωρή...

πάμε στα δικά μου που είναι και το πιο τακτικά ενδιαφέρον κομμάτι...
εγώ έπαιξα πρεσάρισμα με το σκεπτικό ότι ο Θοδωρής μπορεί να πήγαινε σε αργό σύστημα...βέβαια ήξερα ότι μπορεί να το περίμενε και έκανα λάθος...το σπρώξιμο του εξουδετέρωσε άριστα το πρεσάρισμα μου...

όσο για την δική μου επίθεση..εκεί περίμενα να τα πάω καλύτερα...τι σύστημα ήθελα να παίξω;;;
ήθελα να πάιξω λόου ποστ με υπερφόρτωση πάσας..ήταν κάτι που δεν είχα ξαναδοκιμάσει αλλά ήλπιζα να πιάσει...τελικά δεν έπιασε...αν έπιανε θα κατάφερνα να βγάλω πολλά ελεύθερα σουτ στη θέση 3 που είχα και τον καλύτερο επιθετικό μου...ήταν απλά ένα ρίσκο που δεν βγήκε...δεν πειράζει, θα ξέρω για την επόμενη φορά...

This Post:
11
209632.9 in reply to 209632.5
Date: 02/09/2012 18:25:22
Overall Posts Rated:
2121
Πόσοι από εμάς ξέρουν τους ''Λυπηριδη- Δοξακη- Φιλιππου'' ? Είμαι περίεργος. Να νιώσω πολύ γέρος ?

This Post:
00
209632.10 in reply to 209632.9
Date: 02/09/2012 18:38:09
Overall Posts Rated:
10001000
Πόσοι από εμάς ξέρουν τους ''Λυπηριδη- Δοξακη- Φιλιππου'' ? Είμαι περίεργος. Να νιώσω πολύ γέρος ?



δεν θυμάμαι πόσο είσαι.εγώ 30 σε ένα δίμηνο...

ο Πάνος και ο Γιάννης πάντως δεν νομίζω να τους ξέρουν.
ο Στέφανος σίγουρα τους ξέρει γιατί παλιότερα είχε αναφερθεί στον Γουίλτζερ!

τον Ρωμανίδη δεν τον ανέφερα επίτηδες γιατί υποτίθεται πως το είχε το 3ποντάκι!

χαχαχαχαχαχα

This Post:
00
209632.11 in reply to 209632.8
Date: 02/09/2012 18:39:30
Overall Posts Rated:
335335
καταρχας παρε απο μενα ενα +1 γιατι ειναι καλη δουλεια..

θα μεινω στο πολυ σωστο σχολιο σου
από τα χειρότερα παιχνίδια μου τακτικά...

ο θοδωρης πολυ απλα ειχε ροστερ για εσωτερικο συστημα..πολυ λογικα επαιξε ενα μπρωξιμο..κοιτα μεσα να επαιζε την ιδια ζημια θα σου εκανε..
εσυ μπερδεψες λιγο την επιθεση αρχικα..τι σημαινει οτι ειχες τον καλυτερο σουτερ σου στο 3..(να και αν το ειχες στο λοου ποστ)..τα περισσοτερα συστηματα κατα 80% παιζοντε εξωτερικα..θελετε και το λοου ποστ? :O τι θα μεινει για μας?
δεν επιδιωκει κανενας περιφερειακος σου 3ποντο με το λοου ποστ..(θα γινουν 3-4 αν εχεις κανα καλο σουτερ στο τελος της επιθεσης ε και?) αν εχεις εναν καλο ρακετας με εξω σουτ θα το παρει ακομα και με το κοιτα μεσα (βλεπε τον αυστραλο σου)
πηρες 15 3ποντα επιεδη ησυον πισω στο σκορε..αλλιως θα ειχες καμια 3-4..
μετα ..ειχες σε ολες τις θεσεις να αντιμετωπισεις καλες αμυνες..επρεπε να τα ζυγησεις με το που εισαι εσυ καλος επιθετικα..πολυ ασχημο στατιστικο για ψηλο με εσωτερικο συστημα ο μαρχαντ..
η πρεσα σου χανει το δυνατο της οπλο γιατι πηγαινεις σε αργο συστημα και κανεις ακομα πιο φανερο το μειωνεκτημα της γιατι αν δεν κανω λαθος ο ρεντ ηταν που ηταν εντος,πρεπει να ηταν γενικα καλυτερος στα ριμπαουν...το μπονους του το εκανες τιτανιο..
εγω στην θεση σου θα επαιζα (και δεν το λεω επειδη τωρα το ξερω το αποτελεσμα,νομιζω στο ειχα αναφερει εκεινη την μερα στο τσατ) 3-2 με ενα ξερο τρεξε..γιατι?γιατι αν πηγαινε εσωτερικα ο θοδωρης ετσι και αλλιως θα ετρωγες ενα χ καλαθια..αν πηγαινε περιφερειακα θα τον μπουκωνες με την αμυνα σου και αν πηγαινε στο γνωστο για τον ρεντ σμπρωξιμο θα περιωριζες καποια σουτ..το ξερο τρεξε γιατι 1,δεν μου αρεσουν τα αργα συστηματα εκτος εδρας (παρα μονο οταν εχει να κανει κατι ιδιαιτερο)