BuzzerBeater Forums

Yardım – Türkçe > Ederi en yüksek oyuncular

Ederi en yüksek oyuncular

Set priority
Show messages by
This Post:
00
307469.1
Date: 12/16/2020 07:48:30
Chaosus
TBL
Overall Posts Rated:
1919
Merhaba hocalarım

Başlıkta da kısaca belirttiğim gibi piyasa değeri en yüksek en fazla miktara satılabilecek oyuncular da hangi özellikler ön planda olmalı .
Örneğin iç şutu yüksek pglermi yoksa birebiri yüksek uf lermi .
Tabi bahsettiğim oyuncular kendi mevkileri için gereken özellikleri barındırıyor olmalı .

Görüşlerinizi merak ediyorum

İyi oyunlar

This Post:
00
307469.2 in reply to 307469.1
Date: 12/16/2020 12:46:00
Overall Posts Rated:
153153
Merhaba hocam,

Sorunun cevabi bence cok yonlu oyuncular. İc ozelligi olan ok sg kfler ve dis ozelligi olan uf ile pler. Bu yonuyle ozellikle piyasada kf ve ufler cok yuksek fiyatlardan gidiyor.

Tek mevki antrenmani ile yukselen ozellikleri yuksek oyuncular daha da fazla para eder. Mesela top surme/ top hakimiyeti yuksek olan cok oyuncu var ama pas ozelligi yuksek olan cok az iceri oyuncusu var. Dolayisiyla defans, pas verme, blok yapma gibi ozelliklerin yuksek olmasi her zaman para eder.

Bi de tabi komple oyuncular, artik potansiyelini doldurmus yasi genc ama antrenman vermeye de gerek kalmayan oyuncular cok yuksekten ucuyor. Boyle ozetle

This Post:
00
307469.3 in reply to 307469.2
Date: 12/17/2020 01:47:32
Chaosus
TBL
Overall Posts Rated:
1919
Hocam sf ve uf için piyasada daha iyi fiyatlar bulduğunu söylemişsin .
Benim dikkatimi de çekmişti açıkçası ancak bi detayda dikkatimi çekiyor o da maaş . oyuncuların performans maaş sıkalası çok önemli gibi geldi bana .
Ama burda kafamı karıştıran şeyler var .

Mesela uf pozisyonunu ele alalım ;

İç şut iç defans özellikleri 15 ve üzeri olsun pozisyonu gereği .
Ancak ribaund ve blok yapma özellikleri maaşı önemli ölçü de etkilediği için (özellikle ribaund) minimum kaç olmalı ki maaş performans parametresi en verimli olsun .
Dış özellikler için de aynı şeyi merak ediyorum .
Mesela dış şutu 13 olsa yeterli mi dahası gereksiz mi ?
Şut menzili ne kadar gerekli ,birebiri hangi seviyelerde olmalı , pas dış defans vs bunları hangi seviyelere getirmek gerekli bu parametre için ?

This Post:
00
307469.4 in reply to 307469.3
Date: 12/17/2020 02:28:17
Overall Posts Rated:
153153
Hocam o hangi ligde bulunduğuna ve hangi oyunu oynadigina göre degisir. Mesela benim riband ozelligi yuksek sadece bir oyuncum var cunku 3. ligde yetiyor bana acikcasi. Riband, uzaktan sut, pas verme ve sut menzili ciddi etkileyebilir maasi

Oynadigin oyun en onemli kistas tabi. Mesela eger iceri bak, kos ve vur gibi hizli oyunlar oynuyosan pas verme ozelligi yuksek oyunculardansa riband ozelligi yuksek oyunculara yonelmen gerekir. Mesela bu taktiklerde oyunkurucumun 14 pas vermesi olacagina pivotumun 16 riband ozelligi olmasini tercih ederim.

Tabi bi de oyun motoru bazi ozellikleri donemlik abartir. Mesela mt hocamiz blok yapma ozelliginin cok onemli oldugunu iddia ediyor su aralar ve bu yonde bir tartisma var. Bunlari da takip etmek gerekir

This Post:
00
307469.5 in reply to 307469.4
Date: 12/17/2020 06:18:52
Çanta Spor
III.3
Overall Posts Rated:
3636
Benim de farklı bir sorum olacak. Bir oyuncunun sayı bulmasını etkileyen faktörler nelerdir? Bir kaç durum üzerinden gidelim mesela
1) ŞG veya OK pozisyonundaki bir oyuncu 2 sayılık atışlar için dikkat edilen en önemli özellik içeriden şut yeteneğidir doğru mu?
2) Herhangi bir oyuncunun yüksek sayı ortalaması ile oynaması için içeriden şut veya uzaktan şut yeteneklerinin çok iyi olması yeterli mi? Yoksa hem şut özellikleri hem de şut menzilinin de gelişmiş olması mı gerekli?
3) Top sürmesi iyi olan oyuncuların sayı ortalaması daha yüksek olur diye bilir miyiz?

Tabi bu yazdığım maddeleri belirleyen bir de rakip oyuncunun savunması var. Bu durumu yukarıda belirttiğim kıstaslar için aynı olduğunu düşünelim lütfen. Umarım hangi unsurları kıyaslamaya çalıştığımı anlamışsınızdır. Teşekkürler.

Bir de kafamdan yazdığım özelliklerle iki oyuncu örneği vermek istiyorum. ŞG pozisyonunda oynayan bir oyuncu olsun ve iki oyuncuyu da aynı özellikteki rakibi savunuyor diyelim hangisi daha çok sayı ortalaması ile oynar sizce? Dengeli bir oyun oynadığımızı düşünürsek..

OYUNCU 1-----------------------------OYUNCU 2
UŞ=20 İŞ=17------------------------UŞ=16 İŞ=13
TS=10 ŞM=10-----------------------TS=16 ŞM=15

Last edited by Fadeaway at 12/17/2020 06:21:13

From: capali

This Post:
11
307469.6 in reply to 307469.5
Date: 12/17/2020 06:27:58
Overall Posts Rated:
13341334
İkilik için, jump shot için uzaktan şut, içeriden atışlar için içeriden şut gerekli. Bunun yanında yüksek uş, iş'ye sahip bir oyuncunun yüksek top sürmesi olması lazım, eğer takımdaki diğer oyuncuların pasları yüksek değilse, tek başına kendine güzel şut pozisyonları ayarlaması ve içeriye kat edebilmesi için. Top sürmesi düşük, uş-iş yüksekse, çoğu zaman diğer oyunculardan asist bekleyerek skor yapabilir. Globalde okuduğum bir başlığa göre şut menzili, üçlük olmayan jump shot'lar için hiçbir işe yaramıyor. Sadece üçlük atarken şut menzili önemli. 20 uş, 1 şm olan bir oyuncu %0 üçlük atmasına rağmen, %55 orta mesafe şut isabeti bulabilir buna göre.

Oyuncu bir, takımdaki diğer oyuncuların pasları yüksekse bayağı iyi ortalamalarla oynar, çok şut bulur. Ama tam tersi durumda, kendine iyi şut fırsatı yaratamayacağı için kötü tercihlere yol açabilir, kötü şut, pas verme gibi.

This Post:
00
307469.7 in reply to 307469.6
Date: 12/17/2020 07:25:01
Afyon Bld Gençlik
II.3
Overall Posts Rated:
7070
Second Team:
BC Ferref
Eder konusunda kendi oyuncularımı örnek verebilirim ben de . Kısaların sadece dış özelliklerini geliştirmek ya da uzunların sadece iç özelliklerini geliştirmek ekonomik fayda getirmiyor uzun soluklu.

This Post:
11
307469.8 in reply to 307469.5
Date: 12/17/2020 09:30:03
Overall Posts Rated:
153153
Hocam diğer hocalarımın söylediklerine ek olarak verdiğin örneklerdeki oyuncular farklı taktiklerde farklı verimler verir.

Mesela Oyuncu 1 oyunun hızlı oynandığı koş ve vur gibi bir taktik için ideal şutör veya 3 numara olabilir. Çünkü bu taktikte oyuncular çok pas yapmadan sürekli şut atarlar dolayısıyla uş ve iş özellikleri öne çıkar.

Ancak yavaş taktiklerde oyuncu 2 tercih edilmeli çünkü daha az şutun olduğu yerde daha çok top sürülür ve bu taktiklerde ilk oyuncu çok top kaybı yapabilir.

Ben her zaman komple oyuncuları seçerim ama (oyuncu 2 daha komple burada). Birincisi komple oyuncuların abartılı özellikleri olmadığı için maaşları daha az olur ve fiyat/performans oranı daha yüksektir. Ayrıca rakip takım maaşları küçük görünce genelde seni küçümser ve sen de güzel bir sürpriz yapmış olursun. İkincisi ise genelde alt liglerde çoğu hocanın elinde sadece hücum özellikleri yüksek olan oyuncular vardır. Bu oyuncular komple oyuncular karşısında çok zorlanırlar ve genelde kazanan sen olursun. Umarım yardımcı olabilmişimdir.

This Post:
11
307469.9 in reply to 307469.5
Date: 12/17/2020 10:10:00
Overall Posts Rated:
8484
Hocam oyuncuların top tutma verisi de önemli çünkü oyun kurucudan atılan pası yakalayıp yukarıda yazılan her iki oyuncu da kendisine pozisyon üretmeye çalışacak, hiçbir pozisyon bulamayıp rakip savunmaya top kaptıracak (yediği defans baskısı) veya topu arkadaşına atayım derken dışarı fırlatacak

Top sürmesi düşük olan oyuncu savunma karşısında top süremediği için topu elinden çıkartmak zorunda bir şekilde hücum akıcılığını yok edecek seviyeye getirebilir, akıcı/hızlı oyunlarda etkili olacağı kesin dengeli yavaş oyunlarda rakip savunma tepesine çöktüğünde işi bir hayli zor, bu sebeple oyuncu 2 tercihim olurdu

This Post:
00
307469.10 in reply to 307469.4
Date: 12/17/2020 14:39:39
Chaosus
TBL
Overall Posts Rated:
1919
Oyun motorunun dönem dönem kimi özellikleri abarttığı bilgisini ilk kez duydum. Demek forumları daha çok takip etmek gerekiyor hocam :)

Oyuncu özelliklerinin lige göre hücum tarzına göre değiştiği fikrine bende katılıyorum . ben daha çok maximum kazanç odaklı sormuştum bu soruyu .
Yani nasıl bi oyuncu yetiştirmeliyiz ki çok yüksek kazanç elde edebilelim .
Kısa süre de köşeyi dönmek için yani :)

This Post:
00
307469.11 in reply to 307469.10
Date: 12/17/2020 15:01:02
Overall Posts Rated:
153153
Hocam bu arada konusu açılmışken yeni güncellemelerle birlikte gelen oyun motoru artık içeri odaklı takımları öne çıkarmayacak. İçeri bak taktiğine özellikle çözüm bulunamıyordu uzun bir süredir bundan dolayı çoğu takım 4-5 numaraya iyi oyuncular alıp kısa sürede şampiyon oluyordu ama bu değişecek.

Köşeyi dönmek için ise hocam:

-takımında 29dan büyük oyuncu barındırma satma zamanı gelince sat

-KF ya da UF yetiştir (en az edo potlu)

-Haftalık en az 70 k doğrudan gelirin olsun, masrafları kıs, maaşları azalt

-Çift antrenman zamanlarında 6, tek antrenman zamanlarında 3 oyuncu geliştir ve hepsi umut vaadetsin.

Kısaca benim uyguladıklarım bunlar hocam. İyi para birikiyor daha 4. sezonda