BuzzerBeater Forums

Hellas - I.1 > Σεζόν 51 - Το νέο αίμα

Σεζόν 51 - Το νέο αίμα

Set priority
Show messages by
This Post:
88
306308.1
Date: 09/09/2020 14:59:07
Aetos Anogeion B.C.
III.12
Overall Posts Rated:
419419
Second Team:
Aetos Anogeion Int.
Το πέρας της Σεζόν 50 βρήκε τον Ξεφτιλαϊκό πρωταθλητή, τον Τεράστιο κυπελλούχο και με φωτογραφίες από το Final Four του BBB, τον Στέλιο να φτάνει σε άλλον ένα τελικό κυπέλου, τον Σουπερνόβα να τα "ακούει" για μερικές επιλογές του στο τέλος (από τους θαυμαστές της κανονικής διάρκειας), τον Καρδίτσα να φτάνει ημιτελικό κυπέλου αλλά να υποβιβάζεται με 45 τραυματισμούς, τον Celts να αποχωρεί από τη λίγκα με 800κ+ μισθά όντας αντιμέτωπος με τον πρώην πρωταθλητή ΒΒΒ, τον Τρομοκράτη να χάνει τα Play-Off τελευταία αγωνιστική, αλλά να σώζει τη κατηγορία στη παράταση του 3ου Play out, και κατ επέκταση τον Γ.Σ. Περιστερίου να υποβιβάζεται παρά το εξαιρετικό σερί μετά τα μέσα της σεζόν, και τον Αετό να μετράει τα φάουλ των παικτών του στο 1ο μέρος που τον οδήγησαν να χάσει το τραίνο της 1ης θέσης από νωρίς, τον Thrylo να μετράει τις ηλικίες και τον Don τις διαθέσεις των αντιπάλων.


Γενικώς, έπεσε πολύ ξύλο, και κατά τόπους βγήκε και λίγο αίμα.



Όμως όλα αυτά ανήκουν στο παρελθόν.


Ο πρωταθλητής Ξεφτιλαϊκός με τη παρέα του δήλωσε έτοιμος να συνεχίσει να είναι ανταγωνιστικός, σε συνέντευξη τύπου έξω από κέντρο υγείας περιμένοντας το φάρμακο Caf για τους Διεθνής του. Λίγο πιο δίπλα, σε κέντρο πλειστηριασμών ο Κυπελλούχος Τεράστιος να κάνει flexing με τα σκίλ των παικτών του. Στο κοινό, σε τηλεφωνική επικοινωνία με τη τράπεζα ο GM του Αετού, και στην άλλη γωνιά της αίθουσας ο King Flu, που περιμένει πως και πως να μπει η 600άρα θέαση στα ταμεία μπας και χτυπήσει τον Hyseni πάντα με το αγαλματάκι του MVP Gal στα χέρια να του ξυπνάει μνήμες.




Στη παρέα λοιπόν φέτος προστίθεται μπόλικο νέο αίμα.
Και οι 4 ομάδες που ανέβηκαν μέσα από τελικούς είναι η πρώτη τους φορά στην Α1! 5ος ως καλύτερος 1ος με το απόλυτο 22-0 ο CRETE επιστρέφει εκεί που αρμόζει για το σωματείο του.


Δεν γνωρίζω πολλά για όλες τις ομάδες, αλλά θα κάνω την αρχή για τα καλωσορίσματα, και το αφήνω πάνω σας να προσθέσετε αλλά και οι ίδιοι οι νέοι να παρουσιαστούν!

Από τη Ι.1: Proodeftiki
Με break κατάφερε να πάρει την άνοδό της στην Α1. Με χαμηλά μισθά και τον 26χρονο Έλληνα Φήμη Michalis Gkotsikas, η απόφαση που θα πρέπει να πάρει ο GM τους έχει να κάνει με για τη στάση που θα ακολουθήσουν και οι μετέπειτα κινήσεις θα κρίνουν το μέλλον τους στη λίγκα.

Από τη ΙΙ.3: Volos Lions
Με break απέναντι στον Hanibal B.C. και με κανένα παίχτη πάνω από 80Κ, ο Volos Lions θα είναι ο εκπρόσωπος της πόλης του Βόλου που έχει βγάλει μπόλικες ΒΒ-ικές ομάδες.

Από τη ΙΙ.4: S H A R KS
Και πάλι με break, με αμιγώς Ελληνική ομάδα και με εξαιρετικές ηλικίες και επίσης φήμη Έλληνες < 30, θα ψάξει να δώσει εμπειρίες στα νιάτα (και τις ορέξεις) και αναλόγως τις κινήσεις, ίσως και κάτι παραπάνω.

Από τη ΙΙ.4: CRETE
Με το απόλυτο, ως καλύτερος 1ος ο manu επιστρέφει και αυξάνει ξανά την εκπροσώπηση της Κρήτης στην ΒΒική Α1.
Πολλά ματς μεταξύ των 2 μας ομάδων. Τα περισσότερα μαζί με τη 1η διεκδίκησή μου για άνοδο στην Α1, στις μακρινές σεζόν 27 28 29. Εκεί, μαζί με τον Supernova (και όχι μόνο). Περιμένω άλλον έναν από την αγαπημένη μου τότε αλλά και τώρα ΙΙ.4 να ανέβει στην Α1. Αν το διαβάζει, να συντομεύει και να μου στείλει PM.


Ξέχασα κανένα?


Από τη ΙΙ.2: Anwgeia Cretan Hawks
Από τη μπασκετομάνα Κρήτη. Από τα ορεινά του Ψηλορείτη. Η 2ή ομάδα των Ανωγείων που καταφέρνει να ανέβει Α1.
Επίσης ομάδα αμιγώς Ελληνική. Η ομάδα του διεθνή Παπαγιάννη, του Ελληνο-Αιγύπτιου Πρωτοψάλτη. Των παιδικών φίλων του Τσιομπανάκη. Πάνε να βρουν στους Κόκκινους τους Supernova Elites ως ανταγωνιστές. Ε ποιόν άλλο.
Στόχος τους η προπόνηση ή να... βρουν τον Τσιομπανάκη στους τελικούς? Θα μας πει ο book Aimar τη πιθανότητα του συμβάντος αυτού!


ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΟΙ ΝΕΟΙ!



P.S: Όλα με αγάπη - προσαρμοσμένα στο αντίστοιχο στυλ του μάνατζερ για να γίνεται παιχνίδι.

Poll:  ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΗΣ Α1 ΣΕΖΟΝ 51

Xeftilaikos
Aetos Anogeion B.C.
Stelaios
Supernova Elites
Thrylos BC
terastiousp
Άλλος

This Post:
66
306308.2 in reply to 306308.1
Date: 09/09/2020 17:56:04
terastiousp
III.14
Overall Posts Rated:
31963196
Second Team:
White Walkers
Καλη σεζον και απο εμενα, καλωσοριζω τους 5 νεους

Ενταξει ο Μανος δεν ειναι και τοσος νεος αφου εχει παιξει καμποσες σεζον Α1 κερδιζοντας και 4 τιτλους. Ελπιζω να ειναι και ενεργος στο φορουμ και να ξαναβρει λιγη απο την παλια του ορεξη.

Με τα αλλα 4 παιδια δεν εχω παιξει ποτε σε ομιλο. Αλλα τους δυο(Sharks-Volos lions) τους θυμαμαι επειδη συνυπηρξαν με τον Μετεωριτη στην ΙΙΙ πολλες πολλες σεζον πριν.

Ευχομαι να ευχαριστηθειτε την ή τις σεζον στην Α1 και να βοηθησετε να παρει φωτια το φορουμ.

Για τους τεραστιους ο στοχος ειναι παλι ενας τιτλος με προταιρεοτητα να δινεται στο πρωταθλημα. Αν στραβωσει το πλεονεκτημα οπως περυσι θα κυνηγηθει το κυπελλο. Δεν πιστευω οτι υπαρχει μεγαλο προβλημα με την ανανεωση αφου αυτη την στιγμη εχω τα 3/5 της 5αδας ηδη (Κατσιμπαλος-Hyseni-Ho). Ο 1ος δεν ειναι σε ηλικια για ποπ νταουν, ο 2ος αφου παιζει στον ασσο δεν υπαρχει απαγορευτικο ποπ νταουν που θα τον κανει να χασει πολυ σε αποδοση και ο 3ος εχει 147 σκιλ οποτε οτι και να χασει θα μπορεσω πιστευω να τον προσαρμοσω αναλογα με τις ''αναγκες'' της ομαδας.

Αρα πρεπει να φυγει ο Balatov και ο Manzolini και να ερθουν 3 αντικαταστατες. Ηδη η ομαδα εχει βγει στην αγορα και ψαχνει το 1ο μεταγραφικο αποκτημα για την φετινη σεζον.

Αν και ειναι πολυ νωρις για προγνωστικα αλλα πιστευω οτι η 4αδα terastiousp-Xeftilaikos-Supernova και Aetos θα εχει τον 1ο λογο για τους τιτλους φετος.

Last edited by τεράστιος at 09/10/2020 06:49:48

Winter is coming...
This Post:
33
306308.3 in reply to 306308.2
Date: 09/09/2020 18:59:11
Valencia Basket Club (Taronjas)
A1
Overall Posts Rated:
13321332
Πολλά τα... break. Μάλλον με άγριες διαθέσεις ανέβηκαν οι νεοφώτιστοι. Θυμάμαι τη μακρινή σεζόν 19 στον όμιλο III.10 τη μεγάλη μάχη που είχα δώσει για το πλεονέκτημα έδρας με τον Volos Lions.

Όσον αφορά τη Βαλένθια στόχος της ομάδας είναι η συμμετοχή στα πλέι οφ. Παράλληλα οι "νυχτερίδες" ξεκίνησαν από τα μισά και μετά της περσινής σεζόν να προπονούν και πάλι. Ο Kálmán Gábos (ήρεμα με το μισθό) στα 25 του θεωρείται το παρών και το μέλλον του συλλόγου, ενώ αποκτήθηκε και ο 28χρονος, Pier Bekaert, ο οποίος παρότι πάουερ φόργουορντ θα ακολουθήσει το ίδιο πρόγραμμα.

Σίγουρα στους στόχους της ομάδας είναι να τα πάει καλύτερα απ' ότι την περσινή σεζόν στο Κύπελλο. Εάν δεν βρεθεί κάποιο από τα τέσσερα φαβορί (οι ομάδες που έφτασαν μέχρι τα ημιτελικά) στο διάβα της, ο στόχος της 8άδας νομίζω πως είναι βατός.

Υγ. Στο 150 να βρουν τον Τσιομπανάκη στους τελικούς οι Anwgeia Cretan Hawks.

Υγ. 2 Τι θα γίνει με τον Κάρολ;

Last edited by Aimar 21 at 09/09/2020 19:13:25

This Post:
22
306308.4 in reply to 306308.3
Date: 09/10/2020 08:18:51
Μετεωρα B.C.
IV.6
Overall Posts Rated:
788788
Second Team:
Avengers B.C.
Καλησπερα κι απο μενα. Να καλωσορισω κι εγω με τη σειρα μου τα νεα παιδια που μας ηρθαν απο την ΙΙ. Με πολυ μεγαλη μου χαρα βλεπω τον κρτητικο Μανο με την CRETE να επιστρεφει εκει οπου ανηκει. Και δεν εννοω μονο την Α1 αλλα τον μπλε ομιλο. Εναν ομιλο στον οποιο εχει κατακτησει 4 τροπαια.

Με πολυ μεγαλη χαρα βλεπω επισης 2 παλιους γνωριμους. Ο ενας ακουει στο ονομα Volos Lions με τον οποιο συνυπηρξαμε μαζι απο τη σεζον 22 εως και την σεζον 28 στον θρυλικο ομιλο ΙΙΙ.10. Βλεπω επισης και τον μεγαλο μου αντιπαλο τη σεζον 28 στους τελικους τον SHARKS οταν η ομαδα μας κατεκτησε το πρωταθλημα της ΙΙΙ.10 ενω με τον ιδιο ξαναβρεθηκαμε για αλλες 2 σεζον (34,35) στην ΙΙ. Με τις αλλες 2 ομαδες ( Proodeftiki , Anwgeia Cretan Hawks) δεν εχουμε καποια προιστορια.

Με χαροποιει το γεγονος οτι οι περισσοτερες ομαδες εφτασαν εδω βασιζομενοι στην προπονησει Ελληνων παικτων. Ειναι κατι που δεν το εκανα για να φτασω στην Α1 και το ζηλευω πολυ οταν το συνανταω σε αλλους.

Οσο για την ομαδα μας στοχος φετος ειναι σιγουρα να μην καρδιοχτυπησουμε οπως περσι. Θα συνεχιστει η προπονηση του Isidro και του Potira που ειναι το νεο ανερχομενο αστερι της ομαδας. Παραλληλα πιασαμε το καλυτερο ντραφτ της ιστοριας μας, εναν παικτη που με σοβαρη προπονηση θα μπορουσε να γινει το μεθαυριανο 5αρι της εθνικης. Δυστυχως εμεις δεν μπορουμε να του παρεχουμε αυτη την προπονηση αλλα θα προπονηθει σωστα μεχρι να φυγει (ξεκινωντας απο περιμετρικη αμυνα).

Ενα σχολιο για την πρεμιερα: Aimar 21 τι θα με κερασεις στο εξοχικο μου το Σαββατο;

Καλη σεζον να εχουμε !!

This Post:
11
306308.5 in reply to 306308.4
Date: 09/12/2020 19:17:01
Valencia Basket Club (Taronjas)
A1
Overall Posts Rated:
13321332
Κούκο ψημένο :P


This Post:
00
306308.6 in reply to 306308.5
Date: 09/12/2020 19:34:18
Μετεωρα B.C.
IV.6
Overall Posts Rated:
788788
Second Team:
Avengers B.C.
Θα σε σερβίρει καλά στον δεύτερο γύρο ο mr koukos

This Post:
22
306308.8 in reply to 306308.7
Date: 09/13/2020 20:07:41
terastiousp
III.14
Overall Posts Rated:
31963196
Second Team:
White Walkers
Χαχαχαχα μόλις έχω τον πρώτο τραυματισμό της σεζόν θα πει:
Σήκω και πάτα το!

Winter is coming...
This Post:
55
306308.9 in reply to 306308.1
Date: 09/14/2020 06:44:00
Anwgeia Cretan Hawks
A1
Overall Posts Rated:
3434
Second Team:
Anwgeia Cretan Kings
Καλή σεζόν και από εμένα παιδιά!!!
Ευχαριστώ τον Thrylos BC για τα καλά του λόγια και ελπίζω να μην τον απογοητεύσω και να παραμείνω στην κατηγορία για πολύ καιρό...

Γενικά έπαιξα πόλλες σεζόν στις μικρές κατηγορίες λόγο του οτι μάθαινα να παίζω το παιχνίδι και έιχα το αρνητικό οτι δεν ρωτούσα για να μάθω :`(

Τα καλό ξεκίνημα μου το έκανα οταν έβλεπα τους τελικούς της 2ης κατηγορίας τη σεζον 36 Αετος vs Thrylos όπου με είχε εντυπωσιάσει η ομάδα του Thrylou με Reinuvarder και Santana χωρις βέβαια να υποτιμώ τη προσπάθεια του Aetou και του Literski.
Από τότε σας παρακόλουθω και δημιουργώ και εγω το πλάνο μου!!!
Παραλληλα παρακολουθούσα εθνικη και Μαμαλακη και αποφάσησα να προπονησω για εθνική και με τους παικτες αυτους να ανεβω Α1!!!
Σε αυτό έπαιξαν το ρόλο τους και οι συμβουλές προπόνησης του terastiousp και του team της εθνικής με τις οποίες κατάφερα να πάω παχτη στην εθνική και τους ευχαριστώ για αυτό!!!!!

Θέλω να ευχαριστήσω ξεχωριστά βέβαια τον coach karapatsakidi για τη βοήθεια που μου έχει δώσει στο παιχνίδι και ελπίζω αφού τύχαμε σε διαφορετικούς ομίλους στην Α1 να συναντηθούμε έστω μια φορά σε τελικο !!! B)

Ο στόχος μας είναι ξεκάθαρα η παραμονή καθώς είμαστε 1η φορα Α1 αλλά αν προκύψει κατι καλύτερο καλοδεχούμενο :D

Last edited by Ivkovic at 09/14/2020 06:48:16

This Post:
22
306308.10 in reply to 306308.9
Date: 09/14/2020 07:05:50
Supernova Elites
A1
Overall Posts Rated:
650650
Καλώς ήρθες κ εσύ κα τα υπόλοιπα παιδιά!

Δεν ξέρω τι βοήθεια έχεις πάρει από τον coach karapatsakidi σίγουρα όμως είναι παραπλανητική! Μην τους ακούς αυτούς τους τύπους! :-P


Eμείς ψάχνουμε 2 σεζόν τώρα για ψηλό κ τελικά αγοράσαμε κοντο!

Καλή σεζόν σε νέους κ παλιούς!

This Post:
00
306308.11 in reply to 306308.10
Date: 09/14/2020 09:53:52
Aetos Anogeion B.C.
III.12
Overall Posts Rated:
419419
Second Team:
Aetos Anogeion Int.
@Kung Flu

Δεν ξέρω τι βοήθεια έχεις πάρει από τον coach karapatsakidi σίγουρα όμως είναι παραπλανητική! Μην τους ακούς αυτούς τους τύπους! :-P




Eμείς ψάχνουμε 2 σεζόν τώρα για ψηλό κ τελικά αγοράσαμε κοντο!

Και για να χουμε καλό ερώτημα, ξέρει ο Lakovic ότι θα προπονείται αντοχές από τα 27 του?
Ή παράλληλα άλλαξες και Head Coach?


Υ.Γ: Πούλα και Gal μην έχεις κανένα απρόοπτο τώρα με την αλλαγή τεχνικού team. Εκτός και αν είσαι μερακλής και πας για μεγαλες αγορές με μεταπτυχιακά στους γέρους! Γνώμη μου.


@Ivkovic
Τα καλό ξεκίνημα μου το έκανα οταν έβλεπα τους τελικούς της 2ης κατηγορίας τη σεζον 36 Αετος vs Thrylos όπου με είχε εντυπωσιάσει η ομάδα του Thrylou με Reinuvarder και Santana χωρις βέβαια να υποτιμώ τη προσπάθεια του Aetou και του Literski.
Από τότε σας παρακόλουθω και δημιουργώ και εγω το πλάνο μου!!!


Τι μου θύμησες πάλι. Θα τα πούμε πιο αναλυτικά σε κάποια άλλη φάση το τι σήμαινε η σειρά αυτή για τη πορεία της ομάδος..!



Παραλληλα παρακολουθούσα εθνικη και Μαμαλακη και αποφάσησα να προπονησω για εθνική και με τους παικτες αυτους να ανεβω Α1!!!


Και τι παίχτη έφτιαξες! 52% 2ποντα 49% 3ποντα στη Β εθνική εν μέσω προπόνησης?!
Πες το Big Pappa πες το King Pappa, το παλικάρι δε παίζεται.
Δηλαδή όταν το γυρίσεις σε φόρμα-αντοχή τι έχει να γίνει?






@Aimar
Εγώ μια φορά το 150άρι το έπαιξα! Πριν κάνει τον καμπόσο ο Ivkovic με τις τελευταίες μεταγραφές (και λογικά ρίξει την απόδοση)...

Αλλά η αλήθεια είναι ότι μερικές λοιπές αποδόσεις + pre games να γίνεται παιχνίδι λείπουν! Ανέλαβε δράση μα η έδρα σου είναι ασφαλής!


@terastiousp κανένα review καλέ!


Last edited by karapatsakidis at 09/14/2020 09:57:10