BuzzerBeater Forums

Hellas - III.8 > Season 28

Season 28

Set priority
Show messages by
This Post:
11
262357.1
Date: 08/26/2014 20:03:35
Overall Posts Rated:
1313
Καλησπέρα παίδες, πολλή νέκρα έπεσε! Απότι φαίνεται o imagine thess θα το σηκώσει με ευκολία φέτος, οι υπόλοιποι είμαστε αρκετά πίσω και με ρόστερ που έχουν αδυναμίες.

Μια ερώτηση για όσους ασχολούνται/δοκιμάζουν διαφορετικό προσωπικό, έχετε παρατηρήσει αν υπάρχει ουσιαστική διαφορά μεταξύ χαμηλού (πχ μετριος) pr manager και υψηλού (αξιοσέβαστος/δυνατός) ? Αρκετοί παίκτες στην ΙΙΙ και ΙΙ κατηγορία μου είπαν πως ο αξιοσέβαστος είναι πρακτικά άχρηστος καθώς δεν βγάζει και με το παραπάνω τα λεφτά του...συνυπολογίζοντας πως για να τον αγοράσεις θα ξοδέψεις 50 χιλιάρικα στη καλύτερη για έναν χαμηλόμισθο (13 χιλιάρικα και κάτω)

This Post:
00
262357.2 in reply to 262357.1
Date: 08/28/2014 12:27:54
Overall Posts Rated:
55
Καλησπέρα κι απο εδώ!!Φαινομενικά ο τίτλος πράγματι έχει πάει στον imagine thess,αλλα θα δουμε στα playoff τι θα παιχτεί.Οσο για τον PR πραγματικά δεν κάνει κάτι ιδιαίτερο,5000 μισθό να έχει για παράδειγμα και πάρεις καλύτερο συνεπώς με μεγαλύτερο μισθό,τα έσοδα που θα σου φέρνει απο τα εισιτήρια,θα τα δίνεις πάλι στο μισθό του,οπότε είναι ίδιο πράμα.Τουλάχιστον έτσι έχω ακούσει

This Post:
00
262357.3 in reply to 262357.2
Date: 08/28/2014 14:42:21
Overall Posts Rated:
1313
Εμένα μου είπαν ότι μακροχρόνια έχεις και ζημία καθώς δεν είχαν διαφορά στις θεάσεις. Ειδα μερικών παιδιών τα γήπεδα και όταν πήρανε από PR μέτριο σε PR αξιοσέβαστο απλά είχανε 3,4,5 θέσεις παραπάνω στα θεωρεία πολυτελείας. Άλλοι δεν είχαν καμία διαφορά παρότι είχαν πολύ καλό σκορ σε νίκες ήττες. Όπως και ναχει τον άλλαξα (από αξιοσέβαστο πήρα μέτριο) γιατί πολλοί καλοί παίκτες με παρότρυναν, θα δω τι γίνεται στο επόμενο ματς εντός έδρας

This Post:
00
262357.4 in reply to 262357.3
Date: 08/30/2014 13:29:03
Overall Posts Rated:
55
Ισχύει!Εαν τα πηγαίνεις πολύ καλά,όπως στις μεγαλύτερες κατηγορίες κάνεις παιχνίδι με τις τιμές εισιτηρίων,o PR δεν παίζει μεγάλο ρόλο ακόμα σε αυτό το επίπεδο.Οπου και εκεί βλέπεις πως αν είσαι για παράδειγμα 2ος και παίζεις με τον 6ο η 7ο η 8ο έρχεται ακόμα λιγότερο κόσμος.Και μεγάλο ρόλο παίζει αν νικήσεις μισητό αντίπαλο και τηλεοπτικό.Άρα ολα αυτά μετράνε σε συνδυασμό με τον PR.

This Post:
00
262357.5 in reply to 262357.4
Date: 09/30/2014 15:19:28
Overall Posts Rated:
55
Καλησπερα παιδες,αρχισαν τα playoff,καλη τυχη σε ολους οσους αγωνιζονται για ανοδο η παραμονη αντιστοιχα.Προσωπικα δεν ψηνομαι για ανοδο,ειτε τα καταφερω ειτε οχι.Δεν νομιζω να ανταπεξελθω στη 2η κατηγορια με τετοιο ροστερ και τα οικονομικα δεν βοηθανε ιδιαιτερα.Συνεπως για μενα δεν εχει νοημα να ανεβω(σε περιπτωση που ανεβω) και μετα να κατεβω,θα κοιταξω για παραμονη.Εσεις τι λετε?

This Post:
00
262357.6 in reply to 262357.5
Date: 10/01/2014 08:13:35
Overall Posts Rated:
1313
Φίλε μετά το ματς του imagine thess κοπανούσα το κεφάλι μου που έπαιξα χαλαρά τον mizdani αλλά ακόμα κιέτσι πίστευα πως μπορώ να πάρω το ματς αλλά έπεσα έξω (το λέω αυτό καθώς αν περνούσα ίσως είχα τις ίδιες ελπίδες με τους υπόλοιπους για άνοδο). Από την άλλη δε περίμενα ο ιματζιν να πέσει τόσο έξω στους υπολογισμούς του καθώς υποτίμησε τον αντίπαλο, καθώς είχε ήδη έναν δυνατό παίκτη τραυματία οπότε έπρεπε να παίξει πιο συντηρητικά...τέτοια ώρα τέτοια λόγια βέβαια είναι εύκολο να κάνουμε κριτική εκ του αποτελέσματος

Αυτό που θα σε συμβούλευα να κάνεις είναι αν ανέβεις ότι βγάλεις να χτίσεις γήπεδο και να μην το πολύ παλέψεις για παραμονή, δηλαδή ο κύριος στόχος σου να είναι να αυξήσεις το γήπεδο, αν έρθει και η παραμονή έχει καλώς. Στη 2 είναι όλοι καλοί μάνατζερς δεν υπάρχουν ματς που μπορείς να τα κλέψεις με "τύχη". Επίσης επειδή βλέπω ότι έχεις μόνο 8 παίκτες, αν δεν έχεις καλά φράγκα στην άκρη για να πάρεις παίκτες ολ ράουντ αλλά και να χτίσεις γήπεδο ταυτόχρονα η παραμονή δεν αξίζει καθώς κάποια στιγμή θα την πατήσεις σίγουρα από ομάδες που έχουν και τα 2 και παίζουν πολλές σαιζόν το παιχνίδι.

Δλδ για μένα το να ανέβεις μια κατηγορία αξίζει μόνο αν είσια πραγματικά μάχιμος για να μείνεις και σιγά σιγά να ανεβάζεις και το επίπεδο της ομάδας.

Τώρα για το γήπεδο η σίγουρη λύση είναι να έχεις τελειώσει τα πλαινά καθίσματα στο 500 που είναι το μάξιμουμ και η αναλογία κάτω προς άνω διαζώμα να είναι 1/4 1/3. Τα πλαινά και το κάτω διάζωμα είναι σίγουρα φράγκα, απο κει και πέρα αν κάνεις και συνεχόμενες νίκες τότε ανεβάζεις και τα άνω.

Τα θεωρεία από ένα σημείο και μετά δεν δίνουν καλή απόδοση σε σχέση με το κόστος πχ εγώ τα ανέβασα από 12 στα 24 αλλά έπρεπε να μειώσω την τιμή για να τα γεμίσω και να έχω 2-2.5 χιλιάρικα κέρδος. Το μάξιμουμ τους είναι 50 και γενικά το γήπεδο φτάνει μάξιμουμ τις 20000 θέσεις αλλά αν είσαι Α1 και κάνεις νίκες μπορεί να τσιμπήσεις και τπτ παραπάνω, αλά αυτό το λέω έτσι για την ιστορία

Αυτό που θα έκανα στη θέση σου εφόσον ανέβω, είναι να κρατήσω τους ίδιους παίκτες, άντε να πάρω το πολύ μια καλή αλλαγή για να διατηρώ αγωνιστικές καταστάσεις σε περίπτωση που δω ότι παίζει να παραμείνω. Όλα τα κέρδη να τα βάλω στο γήπεδο , και όταν πέσω στην 3 ξανά χτίζω σιγά σιγά και το ρόστερ μου και σε 2 άντε 3 σαιζον εφόσον δεν έχεις κουλούς τραυματισμούς ανεβαίνεις ξανά με δυνατό ρόστερ αλλά και δυνατό γήπεδο.

Το γήπεδο τελικά είναι το 1ο που πρέπει να κοιτάξει ένας παίκτης και να μη θυσιάζει τα λεφτά για μεταγραφές, εκτός αν πρόκειται να πάρει παικταρά που θα κάνει τη διαφορά. Εγώ φέτος με μέτρια σαιζόν και κακές θεάσεις είχα 60κ κέρδος στη χειρότερη και 85-90 στην καλύτερη

This Post:
00
262357.7 in reply to 262357.6
Date: 10/01/2014 10:50:56
Overall Posts Rated:
55
Τον υποτιμησες και συ τον mizdani?Ο imagine για μενα πιστευω το εδωσε το παιχνιδι,ηθελε παραμονη να παει φορτσατος στην επομενη για πανω.Εγω το ειχα πει στα playoff θα κριθουν ολα και για μενα ειναι κι απο τους πιο ωραιους αγωνες απο αποψη δυναμικοτητας ροστερ γιατι τα ροστερ ειναι μοιρασμενα(σχεδον) και τα φαβορι δεν απεχουν πολυ απο τους υπολοιπους αγωνιζομενους.Ολοι εχουν ελπιδες για πανω αν και κανω μια μινι προβλεψη πως θ ανεβει ο Spartakos.

Συμφωνω σ αυτα που λες,εχω κοιταξει και γω πανω κατω τι παιζει με τα γηπεδα και τις θεσεις.Η αληθεια ειναι πως χρειαζοταν να εχω φτιαξει ηδη παραπανω θεσεις για 3η κατηγορια ποσο μαλλον για την 2η.Το δουλευω το θεμα γηπεδου οσο τα οικονομικα μου το επιτρεπουν.Απο το τωρινο μου ροστερ ειμαι αρκετα ικανοποιημενος για αυτην την κατηγορια ομως και δεν σκοπευω να κανω ιδιαιτερες αλλαγες(εαν κανω),στην 2 αλλαζει το επιπεδο κατα πολυ.Γενικοτερα ειμαι υπομονετικος παιχτης και στις μεταγραφες μου και στις αγορες προσωπικου και κοιταω να παρω οτι καλυτερο μπορω σε οσο καλυτερη τιμη γινεται.Νομιζω σοφρων θα ηταν να παραμεινω φετος στην 3η να κοιταξω να προετοιμαστω σιγα σιγα σε οτι χρειαζεται για την 2 χωρις να σημαινει οτι θα παρατησω και τα επομενα παιχνιδια φυσικα!Γενικοτερα δεν θελω να ρισκαρω για την 2 γιατι το να χανω οχι μονο θα ξαναπεσω αλλα θα εχω και λιγοτερα εσοδα απο συνδυασμο ξενερομενων οπαδων που δεν θα ερχονται στα εντος + μισθους παιχτων που απο επομενη σεζον θα εχουν αυξηθει με αποτελεσμα να παιρνω ακομα λιγοτερα φραγκα απο οτι παιρνω τωρα.Οποτε λεω να παιξω εκ του ασφαλους

This Post:
00
262357.8 in reply to 262357.7
Date: 10/02/2014 07:35:43
Overall Posts Rated:
1313
Δεν τον υποτίμησα, ήξερα ότι θα μου κάνουν ζημιά οι ψηλοί του (βασικά ο ΠΦ του έκανε όλη τη δουλειά τον άλλον τον εξουδετέρωσα) απλά δεν περίμενα να κάνω 27 φάουλ που από τη μια είναι λογικό καθώς με έπαιξε κοίτα μέσα, από την άλλη το ψυλιαζόμουν ότι θα παίξει εσωτερικά αλλά προτίμησα να μην κάνω πρόβλεψη γιατί αν έπεφτα έξω στη πρόβλεψη σε συνδυασμό με το χαλαρά τότε θα έχανα σίγουρα.

Επιπλέον οι κοντοί μου είχαν πολύ καλύτερη αγωνιστική κατάσταση από τους δικούς του και θεωρώ πως ακόμα και με τόσα φάουλ ήμουν άτυχος καθώς δεν έβαλαν τα τρίποντα/μπασίματα που περίμενα. Επίσης ούτε οι αλλαγές μου δε σκοράρανε που είναι ένα κλικ χειρότερες σε σχέση με τους βασικούς και συνήθως μπαίνουν φρέσκοι πετάνε 8 πόντους ο καθένας και με σώζουν, ίσως αν έπαιζα τρέξε σούταρε να ήμουν σε καλύτερη μοίρα, γιατί θα τον κούραζα πιο γρήγορα και θα παίζανε και οι αλλαγές μου περισσότερο και θα είχα και τους βασικούς πιο φρέσκους. Όπως και να χει η περιφέρεια είναι σχεδόν έτοιμη για 2 κατηγορία αλλά οι ψηλοί μου θέλουν δουλειά

Τώρα για την άνοδο που λες, έχει μια βάση το να το πας συντηρητικά, μη ξεχνάς όμως ότι τα 500 χιλιάρικα που παίρνεις για την άνοδο ουσιαστικά θα χάσεις 100 άντε 150 χιλιάρικα όταν ξαναπέσεις από τις χαμένες θεάσεις. Μη ξεχνάς ότι οι οπαδοί πλέον δεν μένουν για πολύ καιρό ενθουσιασμένοι/ξενερωμένοι μετά από κάποια άνοδο/υποβιβασμό αλλά κοιτάνε την γενικότερη εικόνα της ομάδας. Εφόσον δλδ ανέβεις και ξαναπέσεις με το ίδιο ρόστερ, και κάνεις τις ίδιες νίκες μετά από 2-3 βδομάδες θα έχεις τίς ίδιες θεάσεις που έχεις και τώρα, οπότε σε συμφέρει να κυνηγήσεις άνοδο καθώς με τα λεφτά που θα βγάλεις θα χτίσεις γήπεδο πολύ πιο γρήγορα σε σχέση με τώρα, οπότε αναπροσαρμόζοντας τις τιμές (φαντάσου πχ να έχεις 12000 άνω με τιμή στο 9 και 3000 κάτω με τιμή 20 => βγάζεις πολύ καλό χρήμα ακόμα και μετά από υποβιβασμό)

Οπότε κάτσε και υπολόγισε αν μείνεις στην 3 πόσος καιρός θα σου πάρει να φτιάξεις τέτοιο γήπεδο, η άνοδος δίνει μακροχρόνια και τα 350Κ(500-150 που είπα πριν), οπότε νομίζω πως σε συμφέρει να το κυνηγήσεις

Αυτό με τους οπαδούς άλλαξε από τη φετινή σαιζόν νομίζω η την περσινή. Παλιότερα αν έκανες κάποια ήττα απο πολύ χειρότερο παίκτη στην κατάταξη ο ενθουσιασμός τους έπεφτε εως και 2.5 μονάδες, τώρα θα σου πέσει το πολυ 1.Γενικά πλέον ο ενθουσιασμός ανεβαίνει αλλά και κατεβαίνει πιο δύσκολα, οπότε αν έχεις σταθερή πορεία δεν έχεις τη χασούρα που είχες παλιότερα

This Post:
00
262357.9 in reply to 262357.8
Date: 10/03/2014 02:04:59
Overall Posts Rated:
55
Πραγματι ισως επρεπε να πας ΤκΣ,εφυγαν απο το παιχνιδι 4αρι και 5αρι,αν ειχαν μεινει θα χε διαφορετικο αποτελεσμα και μαλλον θα το ειχες παρει το παιχνιδι αν και buzzer ειναι αυτο :Ρ

Να σου πω την αληθεια αν δεν παω 2η κατηγορια προσωπικα δεν θα μπορεσω ποτε να καταλαβω την καταλληλη προετοιμασια που πρεπει να κανω.Με βεβαιοτητα θα ελεγα οτι το 5 αρι μου ειναι για 2η κατηγορια,οι υπολοιποι(βασικοι) η θα την παλευουν ευκολα η δυσκολα η απλως δεν θα κανουν για 2.Βλεποντας και κανοντας...

Η αληθεια ειναι οτι αυτο με τους οπαδους και τους ενθουσιασμους που μου λες ηξερα τα περσινα δεδομενα,τωρα που εχει αλλαξει δεν το γνωριζα.Γενικοτερα αυτην την στιγμη με θεσεις γηπεδου και τιμες βγαζω καθαρα ενα 25χιλιαρικα κερδος(χαμηλο ποσοστο για μενα συγκριτικα με προηγουμενες σεζον) κι αν δεν ειχα αλλαξει προσωπικο(να βρω με ιδια σκιλλς χαμηλοτερες τιμες) καθως και 2 παιχτες που πουλησα ο ενας αναγκαστικα λογω τραυματισμου και ο αλλος λογω οικονομικων θα με πηγαινε ηδη μεσα το ταμειο.

Εγω μια η αλλη τα επομενα παιχνιδια θα τα παιξω κανονικοτατα,αν χασω και παραμεινω θα ακολουθησω πλανο γηπεδου να χτισω θεσεις δηλαδη,εαν ανεβω σκεφτομαι η να πουλησω 5αρι που περιμενω να εισπραξω καλα φραγκα απο εκει και να παρω 1-2 ανωτερους παιχτες απο αυτους που εχω τωρα στις υπολοιπες θεσεις και ενα μετριο C για την 2η κατηγορια ,εκτος αν βρω ευκαιριακες τιμες και καλυψω και το κενο απο το C και παρω και ανωτερους παιχτες.Και αναλογα τα εσοδα που θα εχω τοτε,φτιαξω και γηπεδο.Τωρα καλυτερο σεναριο θα ηταν και να παρω παιχτες με τυχον πωληση του τωρινου C και να καλυψω κενα και να χτισω γηπεδο σε περιπτωση ανοδου.Αυτο θα το κρινω βεβαια αφου ανεβω και δω σε τι κατασταση βρισκομαι.Ολα αυτα τα υπολογιζω + τα χρηματα που θα παρω απο την ανοδο.

Με τις τιμες εισιτηριων δεν ξερω πως πρεπει να συμπεριφερθω,γιατι οπως ο καθενας θα ηθελα να τις αξιοποιησω στο μαξιμουμ