BuzzerBeater Forums

Hellas - III.11 > 51st Season

51st Season

Set priority
Show messages by
From: cpp
This Post:
22
306434.29 in reply to 306434.28
Date: 11/15/2020 02:31:55
Biancorossi
III.8
Overall Posts Rated:
9898
Second Team:
Biancorossi II
Δύσκολο το βλέπω στην ισοβαθμία για Λούνεϊ, είναι στο -58 στη διαφορά πόντων και έχει 3 εκτός και ένα εντός, ενώ ο Βούτηρο έχει 3 εντός. Είναι θέμα για το Βούτηρο οι τραυματισμοί, αλλά τα επόμενα 2 ματς είναι εντός, οπότε εύκολα ή δύσκολα μέχρι να επιστρέψουν οι 2 τραυματίες μπορεί να κάνει το 2/2.

Και μέχρι την τελευταία αγωνιστική το βλέπω δύσκολο να κάνει ήττα κάποιος από τους 2.

This Post:
00
306434.30 in reply to 306434.29
Date: 11/15/2020 03:52:15
Souseikos
II.2
Overall Posts Rated:
151151
Ναι ccp. συμφωνώ με όλα όσα έγραψες, αλλά (όπως πάλι έγραψες και εσύ) να παίζεις χώρις τον καλύτερο σου περιφερειακό και τώρα χωρίς τον δυνατότερο ψηλό έχει πιθανόν κόστος στον ενθουσιασμο χώρια που οι τραυματίες θα επανέλθουν με game shapes χαμηλομένα. Δεν ξέρω βέβαια πως η μηχανή δίνει τους τραυματισμούς. Σε ένα άλλο παιχνίδι που έπαιζα, παίκτες που ζοριζώντουσαν πολύ είτε με πολλά αγωνιστικά λεπτά είτε επειδη η ομάδα τους έπαιζε σε υψηλή ένταση είτε φυσικά και τα 2 μαζί είχαν τραυματισμούς συχνούς. Βέβαια οι παίκτες είχαν επιπλέον και ένα άλλο χαρακτηριστικό το fatique που δεν υπάρχει σε αυτό το παιχνίδι.

This Post:
22
306434.31 in reply to 306434.30
Date: 11/17/2020 02:32:24
LuNey_ToOnS
III.9
Overall Posts Rated:
211211
Second Team:
TaZmaNian_DeviLs
Δύσκολο το βλέπω στην ισοβαθμία για

Δύσκολο το βλέπω και εγώ για Λουνεϊ χαχα συμφωνούμε. Δεν υπάρχει η σπιρτάδα (αν και το κίνητρο μπορεί να μην έχει ξεθωριάσει ακόμα) ώστε η ομάδα να κάνει το απαιτούμενο run. Από το παιχνίδι με τον βούτυρο είχα πει ότι δεν είναι απόλυτα στο χέρι του μπομπου και των παικτών, μιας και ακόμα και με νίκη επι του 2ου βούτυρο η διαφορα θα ήταν παλι στη μια νίκη. Αυτό προϋπέθετε νίκη επι του σουσεϊκου ώστε να πιεστεί να νικήσει τελευταία αγωνιστική τον βουτυρο για να διατηρήσει τις ελπίδες του για απευθείας άνοδο λόγω σερί και μετά να παιξουν οι δυο ομάδες την δεύτερη θεση στα ζάρια της διαφορά πόντων.

Και αυτό μας φέρνει στο παιχνίδι του Σαββάτου..

και για άλλους που ίσως δεν θελουν να περιαυτολογούν


Έχει σταματήσει να είναι πλέον κακό κουτσομπολιο πως η ήττα το Σάββατο, με τον τρόπο κιόλας που ήρθε, έκατσε πολύ βαριά στο στρατόπεδο των Λουνεϊ. Οι ψίθυροι είχαν ήδη ξεκινήσει απο τη στιγμη που οι γηπεδούχοι, πριν καν καταλήξει η μπάλα στο στεφάνι απο το σουτ του 1/13 μέχρι τότε Χασιδη, ξεκίνησαν να αποχωρούν ως αλλοι Πιστονς χωρίς να συγχαρουν τον Σουσεϊκο που για δεύτερη φορά φέτος αποχωρεί απο το ντέρμπι νικητής με σχεδόν πανομοιότυπο τρόπο. Τέτοια είναι η απογοήτευση που η γιαγιά αντί να ξεσπάσει με τον συνηθισμένο τρόπο απέναντι στον μάνατζερ της ομάδας παρέμεινε σιωπηλή.

Η μηχανη με αρχη την νικη μου με τον Μπιανκο, λες και θέλει να μου δώσει το 22-0.......


Στις τάξεις των Λουνεϊ εχει γίνει καραμέλα η παραπάνω δικαιολογία. Πολλες ανακοινώσεις τύπου γράφτηκαν απο το Σάββατο αλλά η γιαγιά δεν ενέκρινε καμία για δημοσίευση

Δεν θα μας πούνε και γκρινιάριδες!

Το Σάββατο ήταν μια απο τις χειρότερες ίσως μαπζερικα μέρα πρωτα με την ήττα των Λουνεϊ και μετά, ξημερώματα, με την πολυ κακή ήττα των Ντεβιλς. Η μηχανή σίγουρα δεν με πάει μπορω να πω εγώ απ την πλευρά μου.. χαχαχα

Δεν ξέρω βέβαια πως η μηχανή δίνει τους τραυματισμούς.


Καιρό τώρα σκέφτομαι ότι αρκετά σημαντικός παράγοντας εκτως από την διαφορά διάθεσης αλλά και τον κρυφό παράγοντα του πόσο δέρνει αμυντικά ένας παίχτης, ειναι και η αντοχή του παίχτη που τραυματιζεται. Μπορεί αυτό να μην συμβαδίζει απόλυτα πάντα με τους τραυματισμούς μου, αλλα τείνουν να τραυματιζονται πιο συχνά και να κρατάνε κιόλας τον τραυματισμό παίχτες μου με αρκετά χαμηλή αντοχή.

Σε άλλα νέα, μεγάλη έκπληξη μου έκανε η ήττα της Βέροιας από την ομάδα της Σύρου. Ακόμα και με χαμηλό ενθουσιασμό και λιγότερη διάθεση περίμενα ότι ο Φίλιππος θα έπαιρνε το ροζ φύλο.

Τώρα για το παιχνίδι Μπιανκο Βούτυρο δεν θέλω να πω τίποτα γιατί όσο το σκέφτομαι (το δωράκι που έκανε ο βούτυρο με την ήττα του) μου κάνει ακόμα πιο έντονο το αίσθημα της απογοήτευσης. Η ήττα αυτή σε συνδυασμό με την νίκη που δεν ήρθε ποτέ από τους Λουνεϊ, θα έφερνε τα πάνω κατω και θα έβαζε ξαφνικά φωτιά στον όμιλο με αποκορύφωμα την αναμέτρηση ανάμεσα σε Σουσεϊκο και Βούτυρο την τελευταία αγωνιστική!!!!!!

This Post:
22
306434.32 in reply to 306434.31
Date: 11/17/2020 07:55:03
Souseikos
II.2
Overall Posts Rated:
151151
πριν καν καταλήξει η μπάλα στο στεφάνι απο το σουτ του 1/13 μέχρι τότε Χασιδη


Εεεεε ναι δεν ηταν έκπληξη που δεν το έβαλε ο Χασίδης, συγκεκριμένα ο Χασίδης τέλειωσε με 1/14 και το ένα και μοναδικό ήταν κάρφωμα 4 και 12 πριν το τέλος διαμορφόνωντας το 71-74!!!, παραθέτω απο το live του παιχνιδιού το οποίο το έχω σεταρισμένο στα Αγγλικά.:
4:12 "Argirakis Anemoyannis gets off a great pass to Yannis Chasidis. Yannis Chasidis throws down a powerful two-handed dunk."
"Scored"

Σε άλλα νέα, μεγάλη έκπληξη μου έκανε η ήττα της Βέροιας από την ομάδα της Σύρου. Ακόμα και με χαμηλό ενθουσιασμό και λιγότερη διάθεση περίμενα ότι ο Φίλιππος θα έπαιρνε το ροζ φύλο


Αντιθέτως εδώ στον Σουσεικό είχαμε καταλάβει την φοβερή δυναμική του Αρη Συρου για αυτο και σε εκέινο το παιχνίδι χρησιμοποιήσαμε (έστω για λίγο, σαν αλλαγή) για πρώτη φορά το υπερόπλο Μπαλαμούτη το οποίο πάλι κρυφτηκε για να μην μπορούν να τον μελετήσουν οι αντίπαλοι.


Last edited by kouskouserovits at 11/17/2020 07:58:55

This Post:
11
306434.33 in reply to 306434.32
Date: 11/17/2020 16:13:55
LuNey_ToOnS
III.9
Overall Posts Rated:
211211
Second Team:
TaZmaNian_DeviLs
Ναι ήταν μία πολύ εντυπωσιακή φάση και την πανυγήρησα (όπως σου έχω πει ότι κάνω ασχέτως το που βρίσκομαι χαχαχα αρρωστάκι)

Αλλά δεν έφτανε αυτή η σπίθα καθώς για τα επόμενα δυόμιση λεπτά περίπου όπου και σκοράραμε το τελευταίο καλάθι για το 73-76 (με ασσίστ βέβαια του Χασίδη) η ομάδα ήταν μπασκετικά αντιπαραγωγική!

Για εμένα αυτή ήταν με διαφορά η καλύτερη φάση του αγώνα και ειλικρινά εδώσα πολλά ρισπέκτ στον Ρουμί...


Ο S. Ortega (Φ) τραβιέται στην κορυφή της ρακέτας και δοκιμάζει το σουτ, μαρκάρεται από κοντά από τον R. Civerio (Γ).Άστοχο σουτ.
Ο E. Rumie (Φ) στο επιθετικό ριμπάουντ.
Ο E. Rumie (Φ) μαζεύει το ριμπάουντ και πάει αμέσως για το σουτ, μαρκάρεται από κοντά από τον K. Mitropanos (Γ). Άστοχο σουτ.
Ο E. Rumie (Φ) πετάγεται από τα άκρα για να αρπάξει το επιθετικό ριμπάουντ.

Ο E. Rumie (Φ) μαζεύει το ριμπάουντ και πάει αμέσως για το σουτ, μαρκάρεται από κοντά από τον K. Mitropanos (Γ).

Σκόραρε.


Σκορ 77-76 με τον Π Α Ι Χ Τ Α Ρ Α Ντάβαλος επιθετικά αλλα ΚΑΙ αμυντικά που ΕΣΒΗΣΕ τον Χασίδη να απουσιάζει από την κρισημότερη φάση του παιχνιδιού!

GAME OVER !

This Post:
00
306434.34 in reply to 306434.33
Date: 11/17/2020 17:10:28
Souseikos
II.2
Overall Posts Rated:
151151
Σκορ 77-76 με τον Π Α Ι Χ Τ Α Ρ Α Ντάβαλος επιθετικά αλλα ΚΑΙ αμυντικά που ΕΣΒΗΣΕ τον Χασίδη να απουσιάζει από την κρισημότερη φάση του παιχνιδιού!


Ευχαριστώ Γιώργος, καμιά φορά αν σε κουρδίζω με αυτα που γράφω (είτε εδώ είτε με pm) δεν είναι πάντως από αντιπάθεια αλλά το αντίθετο

όσο για το ποιος μάρκαρε τον Χασίδη δεν μπορώ να είμαι σίγουρος διότι:
1. έπαιζα inside box & one, οπότε ίσως υπηρχαν αλλαγές
2. Ο μεξικάνος και φυσικα δεν μάρκαρε την θέση 5 στην οποία ήταν τοποθετημένος αλλά ούτε και την θέση pg ;)

Επειδή έχουμε και τα play offs, δεν λέω άλλα

Όσο για τον Χιλιανό Ρούμιε μάλλον χωρίς αυτόν δεν θα νικούσα και γενικά η όλη παρουσία του ήταν απίστευτα πολύπλευρη "καταφέρνωντας" παράλληλα πολλές φορές να περνά απαρατήρητος κάτω απο τα ραντάρ

This Post:
11
306434.35 in reply to 306434.34
Date: 11/18/2020 02:15:29
LuNey_ToOnS
III.9
Overall Posts Rated:
211211
Second Team:
TaZmaNian_DeviLs
Όχι ρε τι να με κουρδιζεις με αυτα. που γράφεις. Αγωνιστικά μπορεί, αλλά αυτό ειναι καλο για να πιεστεί και η γιαγιά λιγο και να δώσει κανα φράγκο. Τον είπα τον bobo ότι πρέπει να ξεκαθαρίσει ότι δεν είναι μονο δικό του θέμα.

έπαιζα inside box & one, οπότε ίσως υπηρχαν αλλαγές


Μαζι με τον Ορτεγα ήταν το πιο συχνό match up στον Χασιδη. Πάντως από οποία πλευρά και να το δεις αυτή η φάση δείχνει την διαφορα που κάνει η εμπειρία και σίγουρα το ποσό μεγάλο καλάθι ήταν. Με 4 επιθετικά σε 47 λεπτά η μηχανή δίνει 2 συνεχόμενα στην πιο κρίσιμη καμπή του παιχνιδιού! Όπως είπα.. Game over!

This Post:
11
306434.36 in reply to 306434.35
Date: 11/22/2020 16:45:48
Souseikos
II.2
Overall Posts Rated:
151151
Στον δρόμο για το 22-0 και τι αυτό σημαίνει

Παραθέτω τις 3 ομάδες με ρεκόρ 20-0 απο τις υπόλοιπες 15 κατηγορίες τησ 3ης εθνικής

(88730) από την ΙΙΙ.2 η νο62 ελληνική ομάδα σήμερα 22-11-2020

(27572) από την III.6 η νο50 ελληνική ομάδα

(145526) από τον όγδοο όμιλο οι apisteutoi, αυτή βρίσκεται στην 60η θέση.

νο75 είναι η ομάδα του συντάκτη αυτού του μηνύματος ;)

Δεδομένου ότι υποβιβάζονται απο την Α2 20 ομάδες, ενώ απο την 2η ανεβαίνουν αυτόματα 16 πρωταθλητές, αν καταφέρουν οι 4 αυτές ομάδες και κρατήσουν το 0 λίγο ακομή θεωρείται σχεδόν βέβαιο ότι εξασφαλίζουν αυτόματα για την σεζον52 την παρουσία τους στην Α2 ανεξαρτήτως αν βγούν πρωταθλητές ή όχι. O Iraklis-Panorama B.C θα είναι μεγάλη έκπληξη να αποτύχει στα 2 επόμενα. Το ίδιο και οι apisteutoi με 2 παιχνίδια στο γήπεδο τους, Η ομάδα Alfea παίζει την τελευταία αγωνιστική εκτός με τον 2ο αλλά η διαφορά δυναμικότητας φαίνεται χαώδης μιας και η ομάδα Agia Sofia έχει ρεκορ 12-8. Την πιο δύσκολη αποστολή φαίνεται να έχει ο Souseikos που έχει 2 παιχνίδια εκτός έδρας με αξιόλογους αντιπαλούς, πρώτα με την ομάδα με την μεγαλύτερη μισθοδοσία από τον μπλε υπο-όμιλο και στην συνέχεια με την επίσης ταλαιπωρήμενη από τραυματισμούς ομάδα voutirostopsomimou η οποία παλεύει και αυτη με νύχια και δόντια για να κερδίσει την 2η θέση στον μπλέ υπο-όμιλο και το πλεονέκτημα για τον 1ο γύρο.

Last edited by kouskouserovits at 11/22/2020 17:50:16

This Post:
44
306434.37 in reply to 306434.36
Date: 11/23/2020 10:03:36
voutirostopsomimou
IV.4
Overall Posts Rated:
6060
Έσκασε η ομάδα, έσκασε και ο business plan, οπότε αναγκαστήκαμε σε άμεσες απομακρίνσεις (όσο-όσο) και σε ευχέλαιο για τους συνεχείς τραυματισμούς. Χάσαμε κι άλλον αγώνα και καλά να πάθουμε.
Βασικά στα όσα ωραία αναλύετε θα προσθέσω ότι δεν παλεύω για τη δεύτερη θέση και η τρίτη μια χαρά μου είναι ή και η τέταρτη... Δεν περίμενα να ομολογήσω ότι με το ρόστερ που είχα θα ήμουν 2ος στον όμιλο.
Φυσικά όσο πιο πάνω τόσο καλύτερα, αλλά εγώ όπως ξαναέγραψα δεν έχω κίνητρο αφού έχω φτάσει μέχρι 4ος στην Α1.

Εύχομαι τα καλύτερα στον Souseikos να μπορέσει να ανέβει δηλαδή αήτητος, άλλωστε έχει φέτος την καλύτερη ομάδα.

This Post:
11
306434.38 in reply to 306434.37
Date: 11/23/2020 13:25:28
Souseikos
II.2
Overall Posts Rated:
151151
Rantanplan,
ευχαριστώ πολύ για την ευχή σου.
Ο ανταγωνισμός είναι που κάνει το παιχνίδι ενδιαφέρον και θα χαρώ να σε δώ να φτάνεις, όπως παλιότερα ξανά σε υψηλότερο επίπεδο. Ο ανταγωνισμός μάλιστα στην κατηγορία μας νιώθω ότι ανεβάζει το επίπεδο προς τα πάνω και ελπίζω, εφόσον βέβαια μπορεί να βρεθεί ελεύθερος χρόνος, να μπορέσεις με πιο ενεργή συμμετοχή και ακόμη καλύτερο μανατζμεντ και coaching να τα πας ακόμη καλύτερα και ταυτόχρονα να pushάρης το γενικότερο επίπεδο της κατηγορίας και έτσι όλοι θα βγούν κερδισμένοι (άλλοι πιο πολύ, άλλοι πιο λίγο)

This Post:
22
306434.39 in reply to 306434.38
Date: 11/26/2020 04:20:09
voutirostopsomimou
IV.4
Overall Posts Rated:
6060
Ευχαριστώ, μου αρέσει το παιχνίδι γιαυτό και δεν το άφησα ποτέ 47 σεζόν τώρα. Παλιά τα πράγματα ήταν άλλωστε πιο εύκολα, με λιγότερες ομάδες και μικρότερο ανταγωνισμό. Άλλωστε στην Α1 (και στην Α2) είδα πολλά που δεν μου άρεσαν (συνεργασίες, περίεργες μεταγραφές, κλπ)... Τώρα είναι πιο δύσκολο ακόμη και να πάρεις έναν σοβαρό παίχτη.
Εύχομαι να ανεβείτε και δύο γιατί όχι και να έχετε αντοχή για ότι αντιμετωπίσετε :)

Εγώ προς το παρόν, με το λίγο χρόνο που έχω, θα προσπαθήσω πάλι να ανανεώσω την ομάδα... Αυτό μπορεί να γίνει και από την ΙΙΙ αλλά και από την IV πιο γρήγορα.

καλή συνέχεια σε όλους. Enjoy!

Advertisement