BuzzerBeater Forums

Βοήθεια – Ελληνικά > Βοηθεια για ταλεντο

Βοηθεια για ταλεντο

Set priority
Show messages by
From: DTsimp4
This Post:
11
284458.1
Date: 01/15/2017 16:02:40
Tsimplakiakos BC
III.10
Overall Posts Rated:
55
Καληπσπερα, ειμαι καινουριος στο παιχνιδι και αποεκτησα αυτον τον παιχτη ο οποιος μου φανηκε πολυ καλος γιατι ειναι μικρος με προοπτικη και τον παρακολοθουσαν πολλοι μανατζερ, αλλα και η τιμη του ειχε ανεβει πολυ την ωρα των διαπραγματευσεων. Ειναι Παουερ Φοργουορντ και θα γραψω τις δεξιοτητες του για να μου πειτε τι μπορω να κανω για να τον εξελιξω οσο καλυτερα και γρηγοροτερα γινεται! Οι δεξιοτητες λοιπον:
Ιδιοκτήτης:
Oi Mpasketikoi BC
Εβδομαδιαίος μισθός: $ 2 992
Ρόλος: τζάμπα πληρώνεται
DMI: 9200
Ηλικία: 19
Ύψος: 6'10" / 208 cm
Προοπτική: ΜVP
Αγωνιστική Κατάσταση: μέτριος
Σούτ με Άλμα: φυσιολογικός Εμβέλεια Άλ.: απαίσιος
Περ. Άμυνα: μέτριος Χειρισμός: αδέξιος
Μπάσιμο: μέτριος Πάσες: αδέξιος
Εσ. Σούτ: καταρτισμένος Εσ. Άμυνα: αξιοσέβαστος
Ριμπάουντς: αξιοθρήνητος Τάπες: αξιοσέβαστος
Αντοχή: αξιοσέβαστος Ελ. Βολές: μέτριος
Εμπειρία: αξιοθρήνητος

From: str77

This Post:
55
284458.2 in reply to 284458.1
Date: 01/15/2017 18:31:18
Xeftilaikos
A1
Overall Posts Rated:
10751075
Second Team:
Back2Back
Καταρχην εχεις κανει πολυ καλη αγορα. Ο παικτης σου αγοραστηκε απο την προηγουμενη ομαδα του ενα μηνα πριν με 400000$ κ εσυ τον αγορασες με 100000$

Τον παικτης σου λογω υψους καλο θα ηταν να τον κανεις PF ή C. Θα σου προτινα να ξεκινησεις την προπονηση ομως με τα εξωτερικα σκιλλς. Εγω θα πηγαινα την περιμετρικη αμυνα στο 11-12, την πασα στο 10-11, την εμβελεια στο 7-8, ενδιαμεσα θα προπονουσα κ λιγο 1 σε 1 για να ανεβουν χειρισμος μπασιμο κ Σουτ με Αλμα κ υστερα θα ξεκινουσα τα εσωτερικα του σκιλλς κ κυριως το ριμπαουντ που ειναι πισω. Να εχεις παντα στο μυαλο σου πως τα δευτερευοντα σκιλλς ειναι αυτα που κανουν τη διαφορα σε εναν παικτη. Κ θα σου δωσω ενα παραδειγμα για να καταλαβεις...

Τον παικτη σου προτινω να τον φτιαξεις καπως ετσι:

13 8
12 13
14 11
15 15
13 11

Στα παραπανω στατιστικα δεν εχω βαλει αντοχη κ βολες. Τα εσωτερικα του σκιλλς πιθανοτατα θα προλαβεις να τα ανεβασεις κ αλλο αλλα ας μεινουμε εδω για να σου δωσω να καταλαβεις. Αυτος ο παικτης ειναι πληρεστατος κ εχει μισθο περιπου 85000$ ενω η αξια του για να τον αγορασεις ειναι πολυ μεγαλυτερη σε σχεση με τον παρακατω παικτη που δεν θα εχει καλα δευτερευοντα

9 5
7 7
8 6
18 18
16 12

Αυτος ο παικτης βλεπεις πως εχει πολυ περισσοτερα εσωτερικα σκιλλς απο τον παραπανω αλλα αρκετα λιγοτερα εξωτερικα. Ο μισθος του ειναι πανω απο 200000$ κ η μεταπωλητικη του αξια πολυ μικροτερη απο τον προηγουμενο. Περα ομως απο τη χρηματικη του αξια ο παικτης αυτος ειναι κ λιγοτερο αποτελεσματικος, ειναι δηλαδη κ η αγωνιστικη του αξια μικροτερη. Για τους λογους αυτους επιμενω πως ολοι πρεπει να φτιαχνουμε ολοκληρωμενους παικτες.

Πρεπει επισης να ξερεις πως για να ολοκληρωσεις την προπονηση ενος παικτη χρειαζεται περιπου 10-11 σεζον στις οποιες δε θα προπονησεις καθολου αντοχη κ βολες. Τα δυο αυτα σκιλλς προπονουνται ακομα κ αν ο παικτης ειναι 40 χρονων ενω τα υπολοιπα οσο μεγαλωνει ο παικτης τοσο δυσκολοτερα προπονουνται. Βεβαια εσυ μπορεις να προπονησεις για καποιες σεζον κ υστερα να πουλησεις τον παικτη για να βγαλεις πιο γρηγορα κερδος.

Καλο θα ειναι να προπονεις 3 παικτες σε μονη θεση προπονησης, να παιζουν δηλαδη 48 λεπτα ο καθενας στην θεση που θα παιρνει προπονηση. Επισης ο προπονητης σου να ειναι επιπεδου δυνατος ή στη χειροτερη αξιοσεβαστος. Απο την στιγμη που δεν προπονεις για εθνικη αλλα μονο για να βγαλεις κερδος ή απλα να φτιαξεις εναν αρκετα καλο παικτη για την ομαδα σου ειναι υπερβολη να παρεις καλυτερο προπονητη, ενω με χειροτερο δε θα εχεις καλο αποτελεσμα.

Οποιαδηποτε αλλη απορια εχεις εδω ειμαστε. Μπορεις αν θελεις οποιαδηποτε στιγμη να μου στειλεις προσωπικο μηνυμα. Ευχομαι να διασκεδασεις με το παιχνιδι. Καλη αρχη

From: Mitsos
This Post:
00
284458.3 in reply to 284458.2
Date: 02/16/2017 11:08:27
Overall Posts Rated:
22
Καλησπέρα,
Μπορείτε σας παρακαλώ να μου προτείνετε τρόπο προπόνησης του παρακάτω παίχτη; Λόγο ύψους σκοπεύω να τον κάνω SG

DMI: 4900
Ηλικία: 18
Ύψος: 6'4" / 193 cm
Προοπτική: σούπερσταρ

Σούτ με Άλμα: αξιοσέβαστος Εμβέλεια Άλ.: μέτριος
Περ. Άμυνα: αξιοθρήνητος Χειρισμός: αξιοσέβαστος
Μπάσιμο: φυσιολογικός Πάσες: μέτριος
Εσ. Σούτ: αξιοθρήνητος Εσ. Άμυνα: φυσιολογικός
Ριμπάουντς: απαίσιος Τάπες: αξιοσέβαστος
Αντοχή: αδέξιος Ελ. Βολές: απαίσιος
Εμπειρία: άθλιος ΠΣ: 50 (32 + 18)

Alexis Koufalas
http://www.buzzerbeater.com/player/41087717/overview.aspx
Επειδή είναι ο πρώτος 18άχρονος με αυτή την προοπτική δεν θέλω να κάνω λάθος στην προπόνηση του

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

From: str77

This Post:
11
284458.4 in reply to 284458.3
Date: 02/16/2017 12:08:45
Xeftilaikos
A1
Overall Posts Rated:
10751075
Second Team:
Back2Back
Ξεκινα να κλεισεις πρωτα την τρυπα που εχει στο εσωτερικο σουτ γιατι αν μεγαλωσει σε ηλικια θα γινει πιο δυσκολο να τον προπονεις εκτος θεσης. Θα σου προτινα να προπονησεις το εσωτ σουτ μεχρι να παει στο 10, λογικα αυτο θα σου δωσει κ ενα ανεβασμα στην εσωτ αμυνα. Μετα θα πηγαινα στην εσωτερικη αμυνα μεχρι να παει 9-10. Αυτο θα σου παρει περιπου 2 σεζον πιστευω. Μολις τελειωσεις με τα εσωτερικα σκιλλς ξεκινα αμεσως με περ αμυνα να κλεισεις κ την δευτερη τυπα που εχει. Απο εκει και περα θα μπορεις να προπονεις κυκλικα ολα τα περιμετρικα του.

Να υπολογιζεις ακομα οτι προπονοντας πιεση μεχρι να φτασει η περ αμυνα του στο 15 που πρεπει να βαλεις στοχο ως μινιμουμ θα του δωσει εξτραδακι στην εσωτ αμυνα σιγουρα ακομα 2 ανεβασματα, αρα απο το 9-10 που σου ειπα να προπονησεις στην αρχη θα φτασει στο 11-12. Αν ο παικτης σου φτασει να εχει 15 περ αμυνα 12 εσωτ αμυνα και 8 ταπα (ισως παρει ενα ανεβασμα κ εκει) αμυντικα θα ειναι σουπερ. Επισης οταν θα προπονεις ενας σε εναν να τον βαζεις στα φοργουρντς γιατι θα του δινει προπονηση στο εσωτ σουτ, οποτε θα μπορεσει να φτασει κ εκει στο 12-13.

Στο μυαλο μου θα ειχα σαν τελικη εικονα κατι τετοιο:

16 13
15 16
16 13
13 12
3 8

Ετσι ο παικτης σου ειναι κοντα στο καπαρισμα της προοπτικης του αλλα μπορει να παρει αλλα 2 ανεβασματα πιστευω. Εκει μετα ειναι θεμα επιλογης που θα τα δωσεις. Θα μπορουσε να ειναι στην περ αμυνα ή στην εμβελεια ή στην πασα πχ αναλογα με τα συστηματα που προτιμας να παιζεις.

From: Mitsos

This Post:
00
284458.5 in reply to 284458.4
Date: 02/16/2017 14:50:06
Overall Posts Rated:
22
Ωραία ευχαριστώ, κρατάω ακριβώς ότι μου λες και θα το ακολουθήσω κατά γράμμα!
Τα λέμε σε 2 σεζόν :-)

Τραμπάρω αυτόν τον παίχτη και τον άλλο που έχω για την θέση 2 με τους 2 centers για να φτιάξω 2 όπως μου είπες

Last edited by Mitsos at 02/16/2017 14:58:18

From: Loub
This Post:
00
284458.6 in reply to 284458.5
Date: 06/10/2017 17:48:11
Xalki
III.7
Overall Posts Rated:
2424
Second Team:
Xalki II
Καλησπερα κι απο μενα! Λιγη βοηθεια στην προπονηση του? Εχω σκοπο να τον βαζω σε πλειστηριασμο μπας και πωληθει ποτε για να φτιαξω γηπεδο!



Εβδομαδιαίος μισθός: $ 3 940
Ρόλος: αναπληρωματικός


DMI: 25800
Ηλικία: 18
Ύψος: 6'10" / 208 cm
Προοπτική: ΜVP
Αγωνιστική Κατάσταση: αξιοσέβαστος
Σούτ με Άλμα: δυνατός Εμβέλεια Άλ.: μέτριος
Περ. Άμυνα: αδέξιος Χειρισμός: δυνατός
Μπάσιμο: απαίσιος Πάσες: αξιοθρήνητος
Εσ. Σούτ: καταρτισμένος Εσ. Άμυνα: δυνατός
Ριμπάουντς: φυσιολογικός Τάπες: μέτριος ↑
Αντοχή: αδέξιος Ελ. Βολές: δημιουργικότατος

Εμπειρία: άθλιος ΠΣ: 58 (30 + 28)

This Post:
11
284458.7 in reply to 284458.6
Date: 06/11/2017 10:17:01
Overall Posts Rated:
1313
σε πόσο καιρό θες να τον πουλήσεις;
άποψη μου αν θες να φύγει άμεσα δίνεις μπάσιμο και εσωτερικά και αφήνεις τις τρύπες σε πάσα-περ άμυνα...καταστρέφεις λίγο τον παίχτη αλλά πιστεύω θα βγάλεις περισσότερα...

αν θες να δώσεις 2 τουλάχιστον σεζόν προπόνησης κλείνεις τις τρύπες για αρχή και μετά δίνεις λίγο core skills και φεύγει..

υ.γ. πάρε και καμια άλλη γνώμη πάντα ήμουν σκράπας στο να βγάλω κέρδος από μεταγραφές:P