BuzzerBeater Forums

BB România > Tricolorii

Tricolorii

Set priority
Show messages by
From: Otis
This Post:
00
280360.1
Date: 06/25/2016 13:42:56
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
442442
Second Team:
The D-fenders
am sa imbin informatiile publice cu cele 'secrete' pentru a prezenta cat mai util ce se practica la nationala dar in acelasi timp sa o fac intr-o maniera care sa nu ajute vreun strain sa isi dea seama ce avem.

clasificarea pe varsta/nr jucatori
26 #6
27 #1
28 #1
29 -
30 #2
31 #1
32 #2
33 #5

la o prima vedere se pare ca lotul nostru oscileaza intre 2 extreme. problema fiind ca cei de 33 au inceput sa scada la skilluri. am sa scriu numele de familie si pozitia pe care ii vad ca sa fie usor de urmarit.


discutia de azi se va concentra pe cei 5. Coman (SG), Ionescu (C), Alexandrescu(SG si SF) Mosoiu(SG) si Sitaru (c/PF)

o decizie ce trebuie luata cat de curand este privitoare la cei 2 jucatori nankatsu. unul e Ionescu si coman. personal cred ca ionescu (C) are prea putin rebounding respectiv 13, scazand vineri, fara vreo secundara exterioara de exceptie.iar coman (SG) pur si simplu nu il vad de nationala, are skill points de 112. din care preponderent OD iar in rest sub 15 peste tot pe exterior si nimic notabil la secundare. imi permit sa vorbesc despre ei fiindca asa cum sunt acum ei arata ca parte din lot dar care nu rpea intra in meciuri decat cei din fata lor sunt iesiti din forma. iar avand in vedere scaderile pe foind de varsta, chiar daca vor fi decenti la sfarsitul anului, cand vor avea 34 se vor descompune in timpul sezonului.

cat despre ceilalti 3.
Sitaru (PF/C) ramane omul de baza pe inetrior iar pana nu scade la ID sau RB minim 2 trepte fiecare in continuare va fi piesa de baza.
alexandrescu (SG si SF) e al doilea ca numar total de skilluri in lot, si nimic de umplutura. e de departe cel mai echilibrat jucator. mai are 2 sezoane sigur, dar probleme dupa aia, pt noi nu pt el.
iar mosoiu (SG) e pacat de el, a scazut la OD 16. nu are pase suficiente pentru conducator de joc, secundare insuficiente pentru SF fiindca nu are recuperari, IS prea mic si ID 9. el e jucator de prima divizie, nu de nationala, probabil ca si el si-a jucat ultimul sezon la NT.

deci pe considerente de varsta la sfarsitul sezonului 3 zboara doar pe considerente de varsta.

in ceea ce priveste restul de 5 jucatori cu varsta [30-32], 1 e pivot care intruneste la limita preferintele pe principale, insa are secundare care il justifica ca titular, altul e unicul SF din echipa si as zice #1 ca valoare in lot, ceilalti 3 fiind primele optiuni cand vine vorba de compunerea lotului.

deci, nucleul echpei va rezista 2 sezoane. dupa aceea....

5 dintre cei mai tineri sunt jucatori de perimetru foarte buni pe principale si mediocrii pe secundare. speram la imbunatatiri dar cam asta ar fi penultimul sezon de cresteri decente. ne pot ajuta decat daca explodeaza pe principale.un pivot foarte slabutz pentru acest nivel.min rest un SG care in fct de cei mai tineri va fi titular sau nu si un PF in aceeasi situatie.

deci in 3 sezoane nu o sa mai avem interior, decat daca exista romani despre care nu am auzit inca. SF, not even close.

e de apreciat ca avem tineri de perimetru care au fost antrenati.

From: Otis

To: Otis
This Post:
11
280360.2 in reply to 280360.1
Date: 06/25/2016 14:09:27
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
442442
Second Team:
The D-fenders
iar ca total skill points, o sa usture.

ii scriu in ordinea numarului total. e destul de greu de identificat un jucator dupa TSP fiindca suntem tari pe exterior, iar pe interior...suintem ce suntem.

133
130
130
128
126
125
125
124
120
118
117
116
112
110
109
104
96
90

dintre cei 5 pensionari de mai devreme am evidentiat ca 2 sunt de baza deci pe la varf, mosoiu(SG) are 120 dar nu pe secundare, ci pe DR care creste artificial TSP iar ionescu (C) are 96 iar coman are 112.
deci acestia 3 vor iesi mai mult ca sigur. problema e ca varful se va toci foarte curand

e firesc ca un pivot/ extrema forta sa aiba tsp mai mic decat un guard dar asta nu inseamna ca inca mai putem avea in NT jucatori de interior cu TSP sub 100. celalat jucator sub 100 e unicul pivot tinerel care vine din urma, de unde se deduce nu atat ca nu are secundare, cat ca are doua gauri care nu ne vor ustura dar nici nu ne vor ajuta.

ma voi mai gandi la cerintile minime in functie de varsta si pozitie dar mai jos o sa scriu media de tsp pe pozitie, pozitie pe care o aloc in functie de cum cred ca se incadreaza jucatorii, nu cum ii categoriseste jocul si fara sa iau in calcul extrema batrana.
pozitie numar de jucator TSP
PG 4 125
SG 5 122.2
SF 2 127.5
PF + C 4 jucatori, ca sa nu ne demascam cu tsp mediu 104.75

From: Otis

To: Otis
This Post:
00
280360.3 in reply to 280360.2
Date: 06/25/2016 14:13:02
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
442442
Second Team:
The D-fenders
deci calculul anterior acopera media pentru 15 jucatori, 3 aproape exclusi de la calcule fiindca ies din lot si care compun lotul actual de 18.

coroborat cu ce am scris mai sus. avem SF foarte buni, chiar de NT, dar care ne mai duc inca 3-4 sezoane. interior...de 4 oameni si exterior chiar decent. avem variante de exterior dar nu avem conditiile unei tactici de exterior. pentru aceasta iti tb si SF de exterior, iar SG nostri nu au aparare pentru a fi jucati acolo, nu pt acest nivel, iar oamenii de interior nici atat. putem folosi exteriorul cu echipe egale sau sub noi, ca varietate tactica. dar cam atat. la fel si cu tacticile neutre.

mai scazi si jucatorii accidentati si iesiti din forme si stabilirea titularilor de la un meci la altul devine un experiment interesant.