BuzzerBeater Forums

BB România > procesul etapei

procesul etapei

Set priority
Show messages by
From: Otis
This Post:
00
280321.1
Date: 06/22/2016 16:31:21
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
442442
Second Team:
The D-fenders
...la nationala.

in threadul NT 35 voi trata sezonul per ansamblu iar aici voi prezenta perspectivele saptamana cu saptaman. fiecare poate sa scrie oriunde, doar sa scrie.


schedule is as follows
meciul 1 @Franta (#3) infrangere 103-121
meciul 2 vs Solvenia(#14) infrangere
meciul 3 @ Israel (#33) victorie 110-102
meciul 4 vs Germania (#33) infrangere 78 -109
meciul 5 vs Tara galilor (#73) victorie 134- 112
meciul 6 @ Luxemburg (#61)
meciul 7 vs Andorra (#52)



Last edited by Otis at 07/09/2016 02:11:03

From: Otis

To: Otis
This Post:
00
280321.2 in reply to 280321.1
Date: 06/22/2016 16:52:13
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
442442
Second Team:
The D-fenders
ce s-a intamplat la israel. m-am uitat la ce a jucat in ultimele doua meciuri si am concluzionat ca

inainte de meci
a avut meciuri cu adversari inferiori: concluzie va incerca sa joace rapid
in cele doua meciuri a jucat look inside si run and gun. concluzie:am dedus ca noi fiind si cu rank scazut si cu echipa overall sub ei ne vor ataca tot rapid. astfel am ales sa ghicesc pe rapid.

overall a fost un risc fair, fara ghiceala nu puteam sa ne apropiem valoric de ei si asta ar fi fost suficient , fiindca riscul de a ghici si zona pe unde ne ataca ar fi fost ceva de genul dublu sau nimic.

in ceea ce priveste echipa noastra. in speranta ca i-am fi ghicit, iar ghiceala ne0ar fi crescut apararea, pentru a nu ne expune la riscul cat mai multor posesii (i.e. ritm rapid cum vroiau) am ales sa jucam slow. mai mult am optat pt tactica de interior fiindca desi parea telefonat ca vom ataca pe interior dat fiind formele si jucatorii, israel nu s-ar fi riscat sa ne ghiceasca de niciun fel.

pe scurt. am folosit o strategie de tip david, potrivit lui david vs goliath
pentru entuziasti ai sportului si economiei, recomand acest articol
http://smartfootball.blogspot.ro/2009/05/david-strategies-and-goliath-strategies.html


His basic premise is that Davids all too often fall into the trap of playing Goliath's game, which is rarely going to lead them to victory: there's a reason that Goliaths are Goliaths and Davids are Davids. Instead, they should do something unique

in cazul de fata, jucand lent si cu ghiciala am jucat atipic pentru o echipa mai slab cotata.

iar strict pe partea de selectie de jucatori am selectat jucatorii pe interior care au avut mai mult od, respectiv 3-4 trepte peste rezerve, in asa fel incat sa faca fata defensiv, sperand ca boostul pe ghiceala va compensa pe recuperari.

ce s-a intamplat.

per total am excluzand liberele care au fost aceleasi de ambele parti (16 de caciula) am avut 10 posesii in plus fata de ei.
e usor de urmarit ca am avut acelasi nr de interceptii, dar ei au avut 5 turnovers mai multe decat noi 16 vs 11, care sunt posesii moarte returnate noua direct. principalii faptasi au fost C si PF advers cu 3 respectiv 6 greseli de acest gen, in mare masura datorita apararii exterioare a PF si C romani, coroborata cu ghiceala. cu acele posesii in plus, si cateva recuperari ofensive am iesit net superior fiindca am avut mai multe ocazii.

titularii au jucat mai mult decat ma asteptam dar a fost spre binele nostru fiindca rezervele nu au facut fata.

pe scurt
per total am ghicit corect, in anumite privinte previzibil fiindca adversarul nu avea de ce sa fie agresiv, si i-am surprins fara sa tocam din entuziasm. nu stiu cati o sa mai prindem asa fiindca si ei daca ne depisteaza abordarea de genul de mai sus s-ar putea sa pluseze.
cam atat pentru azi. revin cu info dupa antrenament, inainte de meci pt a lasa aici sectiunea "inainte de meci"

sunt multe aspecte ale nationalei netratate dar ma voi apuca de ele la un moment dat,respectiv ce am promis ca overview despre actualul lot insa nu am mai mult timp momentan. la un moment dat voi face un inventar personal al jucatorilor si abia dupa ma voi adresa catre comunitate pentru ajutor lamuriri. o luam treptat


This Post:
00
280321.3 in reply to 280321.2
Date: 06/24/2016 07:28:21
Iwillsurvive
RBBA
Overall Posts Rated:
116116
O analiza corecta din punctul meu de vedere. Ca tactician am experimentat first hand cum storci maximul din jucatori, care in mod normal nu le atribui prea mare valoare. Felicitari pentru victorie.

This Post:
00
280321.4 in reply to 280321.3
Date: 06/27/2016 04:28:12
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
442442
Second Team:
The D-fenders
Inainte de meci.
Azi avem ultumul joc cu o echipa peste noi in clasament.
Nu sunt premise sa ii surprindem fiindca nu avem nici forme, iar sa jucam CT pare un pret prea mare de platit. Jucam cu altii mult mai slab diupa aceea, dar cu entuziasm tocat si formw slabe pe alocuri deja riscam infrangeri mai tarziu.

From: Otis

To: Otis
This Post:
00
280321.5 in reply to 280321.4
Date: 06/27/2016 14:10:42
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
442442
Second Team:
The D-fenders
dupa meci.

germania ne-a batut destul de convingator. nu am facut fata pe perimetru. nu mi-am putut permite sa ghicesc fiindca deja erau indicii ca am fi agresivi cu ghiceala, drept urmare ne-au dat run and gun.

am avut ghinion ca petre vasile (SF titular) a jucat doar 9 minute. din pacate tactica de azi era axata pe pozitia lui, SF fiind foarte important in push the ball, rezerva pur si simplu nu a avut suficient inside scoring ca sa ne genereze puncte.

am castigat oarecum respectul lor prin faptul ca ne-au dat zona 3-2 si ghiceala pe interior. din pacat nu am avut suficient rebounding pentru a-i pedepsi, iar in lipsa de prima optiune de a marca, pur si simplu nu am ajuns la un numar respectabil de puncte, nici macar 80 in conditiile in care s-a jucat rapid. daca se aparau om la om aveam sanse mai mari, dar au jucat corect tactic si n-am ce sa le zic in afara ca ii felicit.

nu ramane decat sa inchidem grupa cu victorii fiindca toti adversarii sunt accesibili. ma bucur ca nu am riscat CT si sa speram ca vom fi feriti de accidentari.

odata ce se cristalizeaza lotul la sfarsitul anului ma voi gandi indelung in ce masura pot favoriza ca titulari jucatorii care au si stamina fata de cei care au stamina sub 4, nivel inacceptabil la acest nivel. la u21 mai intelegi ca o treapta de skill inseamna adesea mai mult decat una de rebounding, dar ce se intampla acum e ridicol

felicit nationala mica pentru victoria cu austria.

iar a nota de subsol, vom fi saptamana viitoare fara unul dintre conducatorii de joc fiindca tocmai ce a fost transferat. nu am reusit sa il iau si il anuntasem ca fiind de vanzare pe forum, dar se pare ca ajuns in maini bune. o echipa in topul ligii superioare din danemarca. asta probabil ca va marca sfarsitul antrenamentului sau, macar de i-ar da stamina si libere, dar macar suntem siguri ca va fi tinut in forma buna.

cam atat pentru moment.

This Post:
00
280321.6 in reply to 280321.5
Date: 06/29/2016 10:21:03
Iwillsurvive
RBBA
Overall Posts Rated:
116116
Acum nu stiu ce sa zic la stamina, am avut jucator cu stamina 1 si sincer sa fiu juca foarte bine, acum nu stiu daca cu stamina ar fi jucat si mai bine.
Categoric cu liberele sunt de acord, nu poti tine un jucator cu libere mai jos de 5 decat daca obtii promisiunea managerului ca va antrena skill-ul, si sa si tina.

Referitor la Germania, nu prea aveai ce face, avand in vedere ca la noi oameni de interior de calitate lipsesc, iar la exterior din ce am vazut secundarele sunt cam slabute.Din pacate rezerva de SF Nicula e iesita din forma si nici aici nu ai avut ce face.
Oricat de bine ai juca tactic, nu poti face minuni. Din punctul meu de vedere nu am nimic de reprosat la acest meci. Au fost cu clasa peste noi.
Bafta in continuare

From: Otis
This Post:
00
280321.7 in reply to 280321.6
Date: 07/09/2016 02:17:09
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
442442
Second Team:
The D-fenders
Vs Tara Galilor

dupa meci.

ca si omologii lor din lumea fotbalului tara galilor nu a avut un meci stralucit saptamana asta.

pe scurt, dat fiind ca impotriva echipelor mari nu putem castiga fara sa atacam pe interior, ei au anticipat ca asta ar fi preferinta noastra si impotriva echipelor de acelasi rank, sau mai slab. drept urmare eram destul de convins ca ne vor confrunta cu o aparare axata puternic pe interior. astfel, am contracarat cu push the ball impotriva zona 2-3 pentru a profit da gaurile lasate pe exterior. pe viitor voi incerca si basic ofense daca devine telefonata ideea ca preferam sa jucam push ca a doua tactica, sau ca am avea preferinta sa jucam rapid. din toate punctele de vedere noi nu vrem sa jucam rapid fiindca ne lipsesc recuperarile iar cu putin ghinion nici nu avem suficienta aparare in unele saptamani.

meciul cu luxemburg inca il mai analizez.

FYI nu o sa fiu pe BB pana miercurea viitoare, deci no review. as fi putut scrie si mai repede dar dat fiind ca mai nimeni nu a mai postat nicaieri pe forum activitatea asta are mai mult iz de jurnal personal decat conversatie pe forum.

in orice caz, hai romania.

From: Otis

This Post:
11
280321.9 in reply to 280321.8
Date: 07/09/2016 09:15:25
The Defenders
RBBA
Overall Posts Rated:
442442
Second Team:
The D-fenders
multumesc pentru comentariu

This Post:
11
280321.11 in reply to 280321.8
Date: 07/09/2016 12:44:13
Overall Posts Rated:
345345
invidie cred ca e mult spus. intr-adevar suntem un popor tacut. mai facem cate o revolutie din cand in cand dar cam atat.


cat despre otis. imi place mult ca joaca jucatorii pe care trebuie sa ii joace. daca nankatsu avea un defect era ca isi favoriza proprii jucatori si alinia uneori un lot discutabil. astept sa vad cum progresam mai departe ca si nationala mare.

felicitari pana acum pentru ce faci.