BuzzerBeater Forums

Hellas - III.8 > Season 14

Season 14

Set priority
Show messages by
This Post:
00
159200.1
Date: 10/06/2010 07:32:05
Overall Posts Rated:
7676
Μετα τα περσινα διθυραμβικα σχολια οσον αφορα την εναρξη της περιοδου,φετος θα αρκεστω στα βασικα..Δηλαδη να καλωσορισω ολους τους καινουργιους,να χαιρετησω ολους τους παλιους και να κανω εναν προχειορ σχολιασμο του ομιλου....

Μετα το περσινο στραπατσο του ΑΓΟΡ απο μια ομολογουμενως καλη ομαδα(αισθητα ακριβοτερη)και απο την ατυχια που τον χτυπησε με τραυματισμους,αλλα και την κινηση ματ με τα συστηματα απο τον Στονε,φετος ξςκιναει σαν βασικο φαβορι για την ανοδο για τριτη χρονια στη σειρα..Ο λαος λεει μια του κλεφτη,δυο του κλεφτη,λετε φετος να τα καταφερει?Θα φανει.Παντως ειναι το μεγαλο φαβορι.Απο κει και περα στους διεκδηκητες κατατασσω τους Αστερις και τον Δαδι(δυσκολα βεβαια)και σε μια μετα-μεταβατικη χρονια που δεν ειναι ο απολυτος στοχος η ανοδος και εμενα(ναι φετος θα παλεψω πολυ περισσοτερο,με πρωταρχικη την προπονηση βεβαια).Τελος απο τους απεναντι μια ακομη πληρης ομαδα οι Ζαπατιστας που μας ηρθαν απο πανω κανουν το πρωταθλημα να εχει περισσοτερο ενδιαφερος στις κορυφαιες θεσεις.(περιμενω απο αυτους μια μεγαλη εναλλαγη συστηματων με τετοια ΣΦ).

Στην αντιπερα οχθη,ολοι οι υπολοιποι παλευουν για να σωθουν..Υπερβαλλω ε?Βλεπω ανετους τους κυνηγους και την νικη αν ασχολειται ακομη,ενω οι καινουργιοι την εχουν δυσκολα απο μας ενω απο την αλλη Ηρακλης κορμορανος και Λενιαρνιακος ισως να ειναι σε καλυτερη μοιρα απο τους αλλους.Αυτα για αρχη.Τα υπολοιπα οπως συνηθιζω να λεω,εν καιρω....

Ενδιαφερον στοιχειο για αυτους πο ασχολουνται με συμπτωσεις ειναι οτι με τον Ζαπατιστας(και ενδεχομενως και με τον κορμορανο,καθως ειχε ιδιο ονομα αλλα δεν ειναι ιδια ομαδα)εχουμε ξανασυναντηθει στην ΙΙΙ.8 την χρονια που αλλαξα κατηγορια..Τοτε πηγα απο την ΙΙΙ στην ΙV.Φετος λεω να παω απο την ΙΙΙ στην ΙΙ...Λετε?Γιωργο ολες οι συμπτωσεις παλι εναντιον σου ειναι...:Ρ

Last edited by Aizenbro at 10/06/2010 07:40:06

This Post:
00
159200.2 in reply to 159200.1
Date: 10/06/2010 08:37:33
Overall Posts Rated:
4141
Να καλοσωρίσω και εγώ με την σειρά μου τους νέους στον όμιλο και να ευχηθώ σε όλους καλή τύχη και καλή πορεία, χωρίς τραυματισμούς!

Με μια προχειρη ματιά, βλέπω στην από δω μεριά τους ίδιους 4 πρωταγωνιστές, όπως τις προηγούμενες 2 σεζόν...Τώρα με ποια σειρά, αυτό είναι άλλο θέμα, μετά την τελευταία απόπειρα ανόδου θα αρχίσω τις αλλαγές σταδιακά, αρχές του νέου έτους θα καθορίσουμε τους στόχους! ;-)

Στους απέναντι, οι Ζαπατίστας (αντίπαλος και στο ιδιωτικό πρωτάθλημα που παίζουμε!), Δάδι, Ηρακλής και ένας ακόμα (ίσως ο fightclub, ίσως ο-παραδοσιακά 4ος- Λεναρνιακός, ίσως να κάνει την έκπληξη και ο νεανικός Άρης!) θα είναι πιστεύω οι υποψήφιοι των play-off. Όπως και να έχει φαίνεται άρκετα ανταγωνιστική η φετινή σεζόν, χωρίς κάποιο μεγαθήριο όπως πέρυσι (αν εξαιρέσεις τον υπερφυσικό Μπαμπαλιότη των kleinmein!), ενδιαφέρον Χάρη αυτό με τους ΣΦ...Ενδιαφέρουσα η σύμπτωση επίσης που αναφέρεις, ελπίζω αυτό να σημαίνει ότι δεν θα...κοτέψεις πάλι στις μεταξύ μας αναμετρήσεις! :-p


PS1: Για 2η σερί χρονιά MVP o Balmaceda, τι να το κάνω όταν χάνει το τελευταίο σουτ στον τελικό...

PS2: Για πρώτη φορά από τότε που ξεκίνησα το buzzerbeater μειώθηκαν τα εισιτήρια διαρκείας! Παρατηρήσατε και εσείς κάτι ανάλογο ή είναι προσωπικό γεγονός, απογοητεύτηκαν άραγε οι Ρεθυμνιώτες φίλαθλοι από την στασιμότητα της ομάδας??? :-)

PS3: Είχα μικρές αυξήσεις και αρκετές μειώσεις στους μισθούς, έπιασε και η κρίση στο buzzerbeater???Απ'οτι ξέρω δεν σχετίζεται άμεσα η άνοδος των skills με τους μισθούς, γιατί λογικά κάποιοι θα είχαν εκτοξευθεί...Πάλι καλά γιατί δεν θα την πάλευα οικονομικά!

PS4: Επιτέλους, ακόμη και το buzzer κατάλαβε ότι "ο μισητός αντίπαλος" που μου ταιριάζει είναι οι Κυνηγοί, οι οποίοι παρόλο που είναι οι πιο συνεπείς...πελάτες, με αντιμετωπίζουν πάντα δυνατά, όχι όπως κάποια άλλα φιδάκια! :-ppp

Last edited by fireblaze at 10/06/2010 09:01:52

From: Leniarn
This Post:
00
159200.3 in reply to 159200.2
Date: 10/06/2010 11:03:45
Overall Posts Rated:
88
Καλησπέρα κι από μένα, εύχομαι σε όλους καλή σεζον η οποία προμηνύεται ακόμα πιο ενδιαφέρουσα.

Οι αλλαγές στον μπλε όμιλο είναι λίγες και οι ομάδες που ήρθαν από κάτω φαίνονται οτι βρίσκονται ένα σκαλοπάτι χαμηλότερα σε σχέση με τις υπόλοιπες του μπλε ομίλου, σε αντίθεση με τον κόκκινο όμιλο όπου ήρθαν αξιοπρόσεκτες ομάδες.

Όσων αφορά τα πλει οφ οι γνωστοί 4 έχουν και πάλι το προβάδισμα στους μπλέ , ενώ σε εμάς προβλέπεται σφαγή, τη στιγμή που zappatistas kai dadi έχουν κατά τη γνώμη μου ήδη κατοχυρωμένη τη συμμετοχή στα πλει οφ.

Αλήθεια , τι draft πήρατε??? Εγώ για ακόμα μια φορά απογοητεύτηκα. Δεν έχω σταυρώσει ντραφτ από τότε που ξεκίνησα το buzzer........ φέτος δεν δίνω ούτε δεκάρα τσακιστή για αναζήτηση. Αποτυχία και το καινούριο σύστημα λοιπόν! :P


Απ'οτι ξέρω δεν σχετίζεται άμεσα η άνοδος των skills με τους μισθούς, γιατί λογικά κάποιοι θα είχαν εκτοξευθεί...

Από πότε ?? Εγώ ήξερα ότι είναι αλληλένδετα αυτά. Απλά φέτος υποψιάζομαι ότι έγινε πάλι μείωση των μισθών κατα ένα σεβαστό ποσοστό πράγμα που σημαίνει ότι όσο πιο υψηλόμισθος είναι ένας παίκτης, τόσο περισσότερο θα μειωθεί και ο μισθός του. Γι αυτό και οι μη εκτοξεύσεις μισθών στους προπονημένους παρά μόνο μια μικρή αύξηση... Όπως και να έχει, μου άρεσε πάντως.. :P

This Post:
00
159200.4 in reply to 159200.3
Date: 10/06/2010 11:21:12
Overall Posts Rated:
7676
Κυριοι,κυριοι θα σας παρακαλουσα εαν θελετε να γραψετε κατι μακροσκελες να το χωριζετε σε τμημτατα καθως ο φετινος μας στοχος ειναι τα 230+!!!!!:Ρ

Οι μισθοι ακολουθουν μια φορμουλα που τα τελευταια χρονια τεινει να τους μειωνει.Αυτο δεν εχει σε καμια περιπτωση να κανει με τα σκιλ η με το συσχετισμο τους με την προοπτικη.Τωρα αυτο που περιμενουμε ειναι ενα καλο τηλεοπτικο συμβολαιο για να ξεκινησουμε καλα την χρονια...

Τα ντραφτ δεν τα ειδα ακομη αφου οταν προσπαθησα δεν εβγαζε τον απολογισμο αλλα καποιος πρεπει να πηρε τους κανα δυο που ειχα για καλους στο σκαουτιμγκ..

This Post:
00
159200.5 in reply to 159200.4
Date: 10/06/2010 13:40:10
Overall Posts Rated:
77
Μπορει να ανεβηκα κατηγορια αλλα δεν σας ξεχασα :)

Ευχομαι επιτυχιες στην παρεα της ΙΙΙ.8

This Post:
00
159200.6 in reply to 159200.5
Date: 10/06/2010 15:08:39
Overall Posts Rated:
2525
Γεια σας και απο εμενα!!Με την σειρα μου θα καλοσωρισω τα παιδια που ηρθαν ...
Σχετικα με τον μπλε ομιλο, λιγες αλλαγες οποτε η τετραδα λογικα θα παραμεινει η ιδια.
Σε εμας, τον κοκκινο ομιλο θα γινει χαμος, εχουν ανεβει 3 πρωταθλητες + τον Ζαπα που επεσε απο την δευτερη..σιγουρα 2 απο τους 4 θα πανε για τετραδα.Αυτο δινει μεγαλο ενδιαφερον στον ομιλο..
Αυτη την χρονια θα ζορισουν τα πραγματα και για τους απεναντη!!
Καλη σεζον και χωρις τραυματισμους!!

Απο draft ...ουτε καλα , αλλα ουτε και χαλια!! Η συνεχεια αργοτερα παω να φαω.....:))

From: tutas

This Post:
00
159200.7 in reply to 159200.6
Date: 10/06/2010 17:08:49
Overall Posts Rated:
11
Καλησπέρα παιδιά, καλώς σας βρήκαμε και εμείς.Ελπίζω αυτή τη φορά να παραμείνω στην 3η καθως την προηγούμενη φορά τα πράγματα δεν ήταν καλα για εμάς.Αυτός είναι ο στόχος και της ομάδας μας φέτος.
Καλή χρονιά σε όλους και θα τα λέμε απο εδώ πιστεύω.

Υ.Γ Απο draft τίποτα το αξιόλογο για φέτος, του χρόνου πάλι.

This Post:
00
159200.8 in reply to 159200.7
Date: 10/07/2010 04:34:53
Overall Posts Rated:
1717
Καλησπερα και απο μενα..ελπιζω η φετινη σεζον να ειναι καλυτερη απο περυσι και στα παιχνιδια αλλα και στο φορουμ με ακομη μεγαλυτερη συμμετοχη..Και περυσι ειχαμε πολυ καλους τελικους με τον Αγορ να μην καταφερνει για δευτερη φορα να ανεβει και να ανεβαινουν οι στοουν με το μεγαλυτερο μπατζετ..για φετος βλεπω τον κοκκινο ομιλο οπως καθε χρονο αλλαγμενο με πολλες καινουργιες ομαδες ενω στον δικο μας πανω κατω οι ιδιοι..για τις καινουργιες ομαδες δεν εχω αποψη και περιμενω να τις δω στα παιχνιδια,οσο για τους παλιους θελω να πω στον φιλο μου τον Γιωργο οτι φετος δεν θα του χαριστουμε οπως περυσι και η πρωτη θεση που παιρνει καθε χρονο τριζει πολυ εντονα..

Αυτα για την ωρα,απο παρασκευη θα εχουμε τα πρωτα προγνωστικα για τα παιχνιδια του Σαββατου..

This Post:
00
159200.9 in reply to 159200.8
Date: 10/07/2010 05:05:02
ΑΡΙΑΝΑΡΑ
III.15
Overall Posts Rated:
22
καλημερα και απο εμενα αν και δεν προλαβα να δω ολες τις καινουργιες ομαδες και τα ροστερ τους, θα ηθελα να ευχηθω καλη σεζον σε ολους και ευχομαι φετος να μπορεσω να σταθεροποιηθω στην κατηγορια και θα προσπαθησω να μπω στα πλει-οφ.

This Post:
00
159200.10 in reply to 159200.9
Date: 10/07/2010 09:36:21
Overall Posts Rated:
88
Αν διαβάσει κανείς τα νέα, λέει για μείωση των μισθών έως και 12% τη φετινή σεζόν για παίκτες με υψηλά σκιλλ... άρα όσο πιο καλός ένας παίκτης τόσο περισσότερο μειώθηκε ο μισθός του με αποκορύφωμα το 12%.Έτσι το ερμηνεύω εγώ. :S

Επίσης λένε και για δύο νέες τακτικές!!! μια αμυντική και μια επιθετική. Καιρός ήταν... ειδικά στην άμυνα ήταν περιορισμένες οι λύσεις που είχες. Θα εφαρμοστούν αρχικά στα φιλικά και στα ιδιωτικά.

This Post:
00
159200.11 in reply to 159200.10
Date: 10/07/2010 11:09:39
Overall Posts Rated:
7676
Με μερικες προσθηκες τακτικων ακομη παντως βλεπω πολυ μεγαλη δυσκολια του παιχνιδιου...Εχουμε ηδη 8 επιθετικες και 5 αμυντικες,συν μια και μια κανει 9 και 6..Αν με καποιο τροπο κανουμε και τις 9 χρησιμες και προσθεσουμε 2-3 ακομη στην επιθεση ειδικα(γιατι στην αμυνα εκτος απο ενα zone press δεν νομιζω να υπαρχει κατι αλλο σαν γενικο να βαλουν,αν και θα μου αρεε ενα επιθετικο 2-3 με παγιδες η μια διακριση αναμεσα σε επιθετικη και πιο διστακτικη αμυνα),τοτε νομιζω θα μιλαμε για μια πολυπλοκοτητα απιστευτη και για απαιτουμενες γνωσεις των χρησιμων σκιλλς στο φουλ.

Οσον αφορα την τακικη που θελουν να εισαγουν αυτην την περιοδο μαλλον θα εκμεταλλευεται στο φουλ ενα σκιλλ που ηταν για πολυ καιρο παρεξηγημενο,το μπασιμο και φανταζομαι θα γινουν πολυ χρησιμοι παικτες που μεχρι τωρα ηταν παλτα.Η δε αμυντικη τακτικη μου φανταζει ο ιδανικος τροπος να την αντιμετωπισεις...Δεδομενου και του οτι δεν μπορουμε να κανουμε αλλαγες κατα την διαρκεια των αγωνων(απολυτα λογικο,δεν το κατακρινω)φανταστειτε τι θα γινει...