BuzzerBeater Forums

BB Cyprus > National Team Speeches

National Team Speeches (thread closed)

Set priority
Show messages by
This Post:
33
158909.2 in reply to 158909.1
Date: 10/06/2010 15:51:53
Overall Posts Rated:
173173
Χαιρετώ την Κυπριακή κοινότητα,
Dear Cypriot Community , English version at the bottom.

Το όνομά μου είναι Βαγγέλης και είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω την υποψηφιότητά μου για την εθνική Κύπρου U21.

Για μένα :
Είμαι 22 χρονών και σπουδάζω στην Ελλάδα , στην Ξάνθη. Ξεκίνησα να παίζω το BuzzerBeater από την αρχή της σεζόν 11 και από τότε πανηγύρισα 2 συνεχόμενα πρωταθλήματα , και φέτος κατάφερα πολύ εύκολα να εδραιωθώ στην ΙΙΙ κατηγορία. Εδώ και 2 σεζόν περίπου κάνουμε αρκετή παρέα με τον προπονητή της Κύπρου τον Γιάννη (GM-JohnnyB) και μπορώ να πω πως με έχει βοηθήσει πολύ στο να βελτιώσω τις γνώσεις μου , αλλά με βοήθησε και στον τρόπο με τον οποίο σκέφτομαι για το παιχνίδι. Τέλος , πέρσι βοήθησα αρκετά και στο scouting των νέων ντραφτ.

Σχέδιο:
Δεν πρόκειται να πω "κάντε με προπονητή και θα σας φέρω το παγκόσμιο". Παρέα με τον Γιάννη και ακόμα 2-3 παιδιά έχουμε ξεκινήσει ένα βαθύπνοο σχέδιο ώστε η Κύπρος σε μερικές σεζόν να έχει ανέβει επίπεδο και να μπορεί να κοντράρει ομάδες που παλιότερα φάνταζαν θηρία.

Γιατί να με ψηφίσετε?
Μπορώ να εγγυηθώ σκληρή και σωστή δουλειά (όσο κοινότυπο και αν ακούγεται). Επίσης η φιλοσοφία μου πάνω στο Buzzer είναι ολόιδια με την φιλοσοφία του εθνικού προπονητή και νομίζω πως όταν υπάρχει τέτοια ταύτιση απόψεων στην U21 και NT μόνο καλά πράγματα μπορούν να προκύψουν , μιας και η U21 είναι το φυτώριο της ΝΤ. Τέλος, το ότι θα είμαι ενεργός είναι κάτι αυτονόητο , τουλάχιστον για μένα , αλλιώς δεν θα έμπαινα σε αυτή την διαδικασία.

Αυτά από εμένα , ελπίζω να σας κάλυψα. Περιμένω τις ερωτήσεις σας και στο ανάλογο νήμα και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και την ψήφο σας!

English Version

My name is Vaggelis and I am pleased to announce my candidacy for the national Cyprus U21.

About me :
I am 22 years old and studying in Greece, Xanthi. I started playing BuzzerBeater at the beginning of season 11 and since then celebrated 2 consecutive championships, and this year I managed easily to stay in III division. For almost 2 seasons now I am talking a lot with the National Coach of Cyprus (GM-JohnnyB) and I can say that he has helped me to greatly improve my knowledge, but also helped me in the way I think about the game. Finally, last year I helped enough in the scouting of young draft pick.

My Plan :
I will not say "vote me and I will win the World Cup." Along with John and a few more people we have started a longterm plan that will allow Cyprus to rise to a better level in a few seasons and be able to oppose teams that previously seemed unbeatable.

Why vote for me?
I can guarantee hard and good work (as banal as it sounds). Also, my philosophy on the Buzzer is identical with the philosophy of the national coach and I think that where there is a convergence of views in the U21 and NT only good things can arise, since the U21 is the farmhouse of the NT. Finally, being active is something obvious, at least for me, otherwise I wouldn’t even enter in this process.

That's me, I hope I said enough. Waiting for your questions in the specific thread and thanks in advance for your time and your vote!


This Post:
00
158909.3 in reply to 158909.2
Date: 10/07/2010 07:23:19
Overall Posts Rated:
00
tha ithela na me 4ifisete stis ekloges gia na gino proponitis tis kyprou sas iposxome oti tha dino polles eukairies se neara talenta

From: χχ1
This Post:
11
158909.4 in reply to 158909.3
Date: 10/07/2010 13:08:49
Overall Posts Rated:
11
Χαιρεται.Το ονομα μου ειναι νικος και ειμαι 20 ετων.Οσον αφορα εμενα¨θα μπορουσα να πω οτι η σχεσεις μου με το μπασκετ ειναι περα για περα καλες και αρκετα συχνες.Θεωρω οτι το πιο σημαντικο σε ολα τα παιχνιδια(αν λαβουμε στα υποψην και τον αληθινο κοσμο του μπασκετ)ειναι η αμυλα και το ευ αγωνιζεσθαι(δεν εχει αρχαι το πληκρτολογιο).Και ολο αυτο γιατι πιστευω οτι ολοι μαζι θα μπορεσουμε να κανουμε κατι σημαντικο
ΕΓΩ,Η ΟΜΑΔΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΟΙ ΠΑΙΚΤΕΣ ΜΟΥ(ΒΒ)

οσον αφορα το ΒΒ τωρα.Δημιουργησα την ομαδα στα τελη της σεζον 8.Την παρελαβα στην V κατηγορια.Την πρωτη μου σεζον(9) τα πραγματα πηγαν οπως επιθυμουσα και ηθελα.Κερδισα την ανοδο,κερδισα εμπειρια και αποκομισα (εκτος αυτων) και φιλοδοξιες για κατι ακομα πιο καλο.Την σεζον 10 εχοντας τον καλλυτερο παικτη μου με(5000) μισθο.Καταφερα να παραμεινω στη ληγκα της IV36.Σεζον 11 καλη χρονια,μπηκαμε στα πλαυοφ ως 3οι.Σε ενα φιλικο πριν τον ημιτελικο του ομιλου τραυματιζεται ο καλυτερος παικτης και η ομαδα αποκλειστηκε παροτι επαιξε με απωλειες.Σεζον 12 και 2η θεση στον ομιλο...πολυ καλα εχουμε μαζεψει ενθουσιασμο στο 11 και περναμε το 1ο παιχνιδι ανετα.Επαιται ο τελικος του ομιλου...σκεπτομενοι οτι θα επρεπε να μαζεψουμε και αλλο ενθουσιασμο μας εκανε να παιξουμε πλαυοφ κανονικη(ξεχνωντας οτι η πλαυοφ κανονικη ισουται με(χαλαρη διαθεση) χανει η ομαδα.Σεζον 13 ξεκιναμε με μεγαλες φιλοδοξιες πρωτια και στους δυο ομιλους με ρεκορ 20-2 και καλυτερη επιθεση-αμυνα.Πρωτο παιχνιδι με ενθουσιασμο στο 8,θεωρωντας ως στο ξεκαθαρο φαβορι παιζουμε κανονικα και χανουμε με 3 ποντους.Εκει ηρθε η παγωμαρα.Ο ενθουσιασμος μας κατεστρεψε οπως φανηκε.Πλεον φετος ως φαβορι εχουμε αισιοδοξια για ανοδο.Οσο αφορα το κυπελο σταθερα καθε χρονο μεχρι τον 5ο γυρω.


Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΜΟΥ ΕΘΝΙΚΕΣ ΟΜΑΔΕΣ

Πανω κατω ξερω πως μια εθνικη ομαδα (Κ21) λειτουργει .Εχω δουλεψει με καποιους κουους απο χωρες του εξωτερικου προσπαθωντας να μαθω διπλα τους.Τετοιοι ειναι ο φιλος ο Nasyoun στην αιγυπτο.Το σημαντικοτερο σε αυτες τις κατηγοριες εθνικων ομαδων ειναι να βρεις τους σωστους παικτες και να δουλεψεις πανω τους πιστευω...


ΣΧΕΔΙΟ

Πιστευω οτι καθε κοουτς πρεπει να εχει ενα σχεδιο.Το δικο μου εχει ως εξης¨και δε διαφερει και πολυ με αυτο του γιαννη. Η μεγαλη προσοχη θα πεσει στα ντραφτ.Αν εχουμε βγαλει καλα ντραφτ καθε μερα θα επικοινωνω με τον χρηστη και θα συζηταμε πανω στα σημεια που ο παικτης πρεπει να παρει pop up και πανω σε σημεια που πρεπει να προσευχθουν για να μπορεσουμε να βγαλουμε καλους παικτες για το μελλον της κυπρου...με σκοπο αυτη οι παικτες να πανε στην ανδρικη ομαδα.Θα προσπαθησουμε να κανουμε μια αξιοπρεπη πορεια με το υπαρχον ροστερ.Αλλα δεν θα σας υποσχεθω καντεμε προπονητη για να σας φερω κουπες.

Αυτα τα ολιγα για εμενα...το μονο σιγουρο ειναι οτι θα αφιερωσω αρκετο χρονο για να φανω ανταξιος των προσδωκιων σας.Αυτα τα πραγματα για εμενα η αποφαση ειναι δικη σας και ειναι δεκτη

Message deleted
From: xifta

This Post:
11
158909.6 in reply to 158909.4
Date: 10/08/2010 18:22:06
Overall Posts Rated:
44
Hi,
I am Xifta from Russia. Playing BB during 3 seasons. Now 4th.
The place of Cyprus is 72th in u-21 rating. Why? There are many reasons for that.

1. Look at China. There are 1698 active BB-teams. In Cyprus there are 72 active teams only. Whan does it mean? Teams of China receive from draft best players like this man - http://www.buzzerbeater.com/player/16505051/overview.aspx.
2. There are much more best trainers (level 6-7th) in China due to 1698 teams. These trainers do best skills of players.
3. There are "farm-teams" in successful countries, where the monsters are grown for national teams without personal success in the internal championships.
So, the big BB-countries have the advantage. The small BB-countries can not compete with them. Good results of national team are based on routine work of many many BB-managers. Get popularity the BB-project in Cyprus and good results follow.

What u-21 coach should do?
1. Keep and develop the list of talanted yourth
2. Give advices for trainig good skills (sometime we need various skills for different tactics)
3. Analise the opponent players and tactics
4. Choose own players and tactics for match
5. Listen to dissatisfied opinions when the team not win

In the next season Cyprus u-21 won't be able to win Slovensko, Turkey, France. But Cyprus can fight with Scotland, Sveriege, Azerbaycan.
There are some decent players in u-21 now - Filippidis, Pediaditakis, Mpalopoulas... It is necessary to use their strong skills and choose correct tactics.

Not important who will be national coach indeed. Only the work of community can get success in future!



Γεια σου, είμαι Xifta από τη Ρωσία. Παίζοντας BB κατά τη διάρκεια 3 περιόδων. Τώρα 4η.
Ο τόπος η Κύπρος είναι 72η στην u-21 βαθμολογία. Γιατί; Υπάρχουν πολλοί λόγοι γι 'αυτό.

1. Κοιτάξτε την Κίνα. Υπάρχουν 1698 ενεργά BB-ομάδες. Η Κύπρος διαθέτει 72 δραστικές ομάδες μόνο. Whan σημαίνει αυτό; Οι ομάδες της Κίνας, λαμβάνουν από το σχέδιο καλύτερους παίκτες σαν αυτόν τον άνθρωπο - http://www.buzzerbeater.com/player/16505051/overview.aspx.
2. Υπάρχουν πολύ πιο καλύτερα εκπαιδευτές (επίπεδο 6-7ο) στην Κίνα οφείλεται σε 1698 ομάδες. Οι εκπαιδευτές κάνουμε το καλύτερο δυνατό δεξιοτήτων των παικτών.
3. Υπάρχουν «από το αγρόκτημα ομάδες» στις επιτυχημένες χώρες, όπου τα τέρατα που προορίζονται για τις εθνικές ομάδες χωρίς προσωπική επιτυχία στην εσωτερική πρωταθλήματα.
Έτσι, το μεγάλο BB-χώρες έχουν το πλεονέκτημα. Το μικρό ΒΒ-χώρες δεν μπορεί να ανταγωνιστεί με αυτούς. Τα καλά αποτελέσματα της εθνικής ομάδας θα βασίζεται στη διαρκή εργασία πολλών πολλών διευθυντών ΒΒ-. Πάρτε τη δημοτικότητα του BB-έργο Κύπρος και καλά αποτελέσματα ακολουθούν.

Τι u-21 προπονητής πρέπει να κάνει;
1. Κρατήστε και την ανάπτυξη του καταλόγου των ταλαντούχους νέους
2. Δώστε συμβουλές για trainig καλές δεξιότητες (κάποτε χρειαζόμαστε διάφορες δεξιότητες για διαφορετικές τακτικές)
3. Αναλύσε οι παίκτες αντιπάλου και την τακτική
4. Διαλέξτε το δικό τους παίκτες και την τακτική για το ματς
5. Ακούστε δυσαρεστημένοι γνώμες, όταν δεν είναι η ομάδα να κερδίσει

Στην επόμενη σεζόν Κύπρος u-21 δεν θα είναι σε θέση να κερδίσει Slovensko, Τουρκία, Γαλλία. Όμως, η Κύπρος μπορεί να αγωνιστεί με τη Σκωτία, Sveriege, Azerbaycan.
Υπάρχουν κάποια αξιοπρεπή παίκτες στο u-21 τώρα - Φιλιππίδη, ΠΕΔΙΑΔΙΤΑΚΗΣ, Mpalopoulas ... Είναι απαραίτητο να αξιοποιηθεί η ισχυρή δεξιότητές τους και να επιλέξουν σωστή τακτική.

Δεν έχει μασία ποιος θα είναι προπονητής της εθνικής πράγματι. Μόνο το έργο της κοινότητας μπορεί να πάρει την επιτυχία στο μέλλον!

Last edited by xifta at 10/11/2010 04:55:31