Sledi recept za uspeh pri treningu igrača za početnike (i to one koji su tek dobili klub - ako neki od izraza nisu jasni, sve je objašnjeno u pravilima - a njih obavezno treba pročitati pre daljnjeg čitanja):
1. Optimizacija igrača:
A) Pregledati igrače po plati (popis igrača – sortiraj po - plata). U startu svaki igrač dobije previše igrača. Idealna brojka je negde oko 12-13. Igrače koji imaju najmanju platu treba odmah otpustiti. Kreni od dna (od igrača sa najmanjom platom) i odpuštaj po redu dok ih ne ostane 12 ili 13 (po želji).
B) Proceniti najbolji plan treninga (popis igrača – sortiraj po - starosti). Svaki klub u startu ima bar nekoliko igrača sa 18 i 19 godina. To su igrači koje je najbolje trenirati jer najbrže napreduju. Neki igrači od 20 ili 21 godine takođe mogu biti dobar izbor za trening (pogotovo ako imaju visok potencijal). Sada treba videti ima li više mladih i kvalitetnih playeva i bek šutera ili više krilnih centara i centara. Ovaj vodič ne pokriva trening krila, ali najćešće njih možete trenirati kao bek šutere ili krilne centre (zavisno od veština).
Kako proceniti koji igrači su dobri za koju poziciju? To je preduslov za donošenje odluke o vrsti treninga. Na procenu utiču dva faktora, a to su visina i ocene veštine, koje su puno bitnije.
Visina utiče na brzinu treninga na način da visoki igrači brže treniraju unutarašnje veštine i obratno. Razlika u brzini treninga je ponekad i do 50% između visokog i niskog igrača.
Veštine se dele na 2 grupe: spoljne (Skok-šut, Šut iz daljine, Spoljna odbrana, Tehnika, Prodornost i Dodavanje), unutrašnje (Šut iznutra, Unutrašnja odbrana, Skok i Blokiranje). Preostaju još samo Izdržljivost i Slobodna bacanja koji su podjednako važni za sve igrače. Njih trenirate kao trening tima te svi igrači (bez obzira na minute) dobijaju trening. Zbog toga njih trenirate dva puta u sezoni; na allstar pauzi i na kraju sezona, odnosno nedeljama kada se igraju samo dve utakmice.
Upoređivanjem svojih mladih igrača sa dole navedenom Tabelom možete dobiti ideju koji su mladi igrači bolji te po tome odabrati trening. Pošto je trening čistih krila najkomplikovaniji (zato i nije pokriven u ovom vodiču), za početnike predlažem opredeljivanje na unutrašnji ili spoljni trening.
Tabela važnosti veština
Kod svake vrsta igrača neke su veštine bitnije (no ni jedna veština nikad nije beskorisna):
Play
(1) Tehnika, dodavanje i spoljna odbrana
(2) Prodornost i skok-šut
(3) Šut iz daljine i šut iznutra
Bek šuter
(1) skok-šut, Šut iz daljine i spoljna odbrana
(2) Tehnika i dodavanje
(3) Prodornost i šut iznutra
Krilo (a - krilo sa jačim spoljnim skillovima, b - krilo sa jačim Unutrašnjim skillovima)
(1) skok-šut
(2a) spoljna odbrana, Šut iz daljine (pa nakon toga 2b)
(2b) unutrašnja odbrana, šut iznutra, skok (pa nakon toga 2a)
(3) Prodornost, Tehnika i dodavanje
Krilni centar
(1) šut iznutra, unutrašnja odbrana, skok
(2) skok-šut, blokiranje
(3) Prodornost, dodavanje, Tehnika
Centar
(1) šut iznutra, unutrašnja odbrana, skok
(2) blokiranje
(3) Prodornost, dodavanje, Tehnika
Ova se Tabela može koristiti i kao referenca za postavljanje standardne postave, ali više o tome kasnije.
Ukoliko izaberete unutrašnji trening, mlade spoljne igrače (njih treba prodati jer ih neko drugi možda želi trenirati te će zato za takve igrače platiti puno više od starijih igrača) i starije unutrašnje (prestare za trening - nepotrebne) treba staviti na transfer listu (poželjno sa početnom cenom od 1$ - bez brige, jako retko se događa da se neki igrač proda za prenisku cenu - osim ako se to ne čini usred noći). Obratno važi za spoljni trening, odnosno prodati treba mlade unutrašnje i starije spoljne igrače.